Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

"Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki w stolicy

fot. powierzone

fot. powierzone

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Pierwszy wyjazd odbył się krótko przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Kolejny wyjazd miał miejsce w piątek 02.06.2023r. Tym razem ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Żeglugi oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle udała się do stolicy.

Zwiedzanie części żydowskiej Warszawy rozpoczęliśmy od wystawy „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków zapaliliśmy znicze pamięci.

Podążając "Traktem pamięci, męczeństwa i walki" odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejsc jak: Umschlagplatz, pomnik Bohaterów Getta oraz Kopiec Mordechaja Anielewicza.

Na koniec naszego pobytu w Warszawie zobaczyliśmy Pomnik Janusza Korczaka, Teatr Żydowski oraz dowiedzieliśmy się o historii proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego, który w trudnych czasach okupacji współpracował z Ireną Sendlerową. Niestety przez zbliżający się szabat nie dane nam było zwiedzić cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

Kolejne wyjazdy zaplanowane są w październiku i grudniu. Tym razem odwiedzimy m.in. wystawę czasową pt. " Wokół nas morze ognia – losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO oraz Synagogę Nożyków.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Ewa Mróz oraz p. Joanna Świderska.

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2023”. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Mróz realizowali zajęcia profilaktyczne.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)