Dziś mamy 2 listopada 2024, sobota, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Willę Żabińskich

fot. powierzone

fot. powierzone

Mimo, że kanikuła trwa w najlepsze, pragnę wrócić wspomnieniami do miejsca# niezwykłego na mapie Warszawy, które dnia 14 czerwca br. odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią, w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w nakielskiej Żegludze.

Tym osobliwym miejscem, które zwiedzili uczniowie jest Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Dyrektorstwa Antoniny i Jana Żabińskich  na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Pierwszym punktem programu przedwakacyjego wyjazdu do stolicy był Żydowski Instytut Historyczny, o którym szczegółowo donosiłem kilka dni temu w osobnym artykule.

W murach przestronnej, modernistycznej willi Żabińskich w czasach II wojny światowej kilkuset Żydów znalazło szansę na uratowanie życia. Antonina i Jan Żabińscy wraz z małym synkiem Rysiem nie zważając na grożące im konsekwencje postanowili dać schronienie tym, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości. Mury Willi stały się świadkami odwagi, człowieczeństwa i próby walki z nieludzkim systemem..

Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Antonina i Jan Żabińscy w roku 1965 zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem  w Jerozolimie.

Warto wspomnieć, że losy gospodarzy i gości Willi pod Zwariowaną Gwiazdą podczas II wojny światowej doczekały się ekranizacji w postaci filmu pt. Azyl" w reżyserii Niki Caro.

Rekreacyjnym elementem czerwcowego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o czym doniesie następna relacja.

Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie:  Wioletta Ossowska oraz Iwona Sołdan.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 24 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowy urlop dla rodziców wcześniaków. Przyjęto projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w naszym resorcie projekt #ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Rodzice wcześniaków czekali na ten projekt od kilkunastu lat. To niezwykle ważny krok w kierunku poprawy sytuacji rodzin mierzących się z obawami o życie i zdrowie ich nowonarodzonych pociech. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)