Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

20 września 2019 0

Pomoc dla gospodarstw rolnych. Poszkodowanych w wyniku suszy, huraganu, gradu

Po siedmiu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw przyjętego przez Radę Ministrów i podpisanego# przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tj. 26 września 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosi termin składania wniosków o pomoc do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (planowany termin 3 października br.) oraz stawki pomocy.

(czytaj więcej)
16 września 2019 0

Krajowy Dzień Kukurydzy i Dzień Soi. Impreza plenerowa w Chrząstowie

W dniu 15 września 2019 roku na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w # Chrząstowie odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy i Dzień Soi. Impreza zorganizowana została przez Polski Związek Producentów Kukurydzy i SDOO w Chrząstowie.

(czytaj więcej)
12 września 2019 1

ASF coraz bliżej województwa. Potrzebne są konkretne działania

11 września 2019 w biurze powiatowym KPIR w Bydgoszczy odbyło się spotkanie # Zarządu Izby z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Tematem dyskusji było omówieni sytuacji związanej z zagrożeniem ASF. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem po tym spotkaniu.

(czytaj więcej)
12 września 2019 0

Krajowy Dzień Kukurydzy. Już w ten weekend

Zapraszamy 15 września 2019 roku na Krajowy Dzień Kukurydzy, który odbędzie się na polu Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie (przy ulicy Karnowskiej).

(czytaj więcej)
11 września 2019 2

Pismo do ministra. Rolnicy zaniepokojeni

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku wystosowało pismo do ministra rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Treść publikujemy poniżej.

(czytaj więcej)
11 września 2019 0

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To już 25 lat!

Wczoraj, 10 września, w Dworze Artusa w Toruniu odbyły się regionalne uroczystości srebrnego jubileuszu# Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Organizatorem wydarzeń był Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR.

(czytaj więcej)
10 września 2019 0

KPIR reaguje na niepokojące informacje. Czy rozporządzenie wejdzie w życie?

KPIR reaguje na niepokojące informacje zawarte w projekcie rozporządzenia Rady #Ministrów z 6 września 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu realizacji niektórych zadań ARiMR. Jeśli wspomniany projekt wejdzie w życie ogromna grupa gospodarstw dotkniętych suszą może zostać pozbawiona tak bardzo oczekiwanej pomocy finansowej....

(czytaj więcej)
07 września 2019 0

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Nowe, korzystne zasady

Od 30 września do 29 października br. rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, #mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, finansowanej z PROW 2014-2020. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

(czytaj więcej)
25 sierpnia 2019 2

Tegoroczna susza w Polsce. Rolnicy nie zostaną bez pomocy

Straty w rolnictwie spowodowane tegoroczną suszą są obecnie szacowane w # 1586 gminach. Suszą jest dotkniętych ok. 175 tys. gospodarstw na obszarze 2,5 mln ha.

(czytaj więcej)
24 sierpnia 2019 0

Wsparcie dla rolników. Wnioski można składać od 27 sierpnia

W terminie 27 sierpnia - 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach # straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.

(czytaj więcej)
19 sierpnia 2019 0

Obszary wiejskie objęte ASF. Pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Od 30 sierpnia do 28 września br. można składać w oddziałach regionalnych # ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2019 0

Ograniczanie emisji amoniaku. Kodeks dobrej praktyki rolniczej

9 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o systemie # handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2019 2

Pomoc dla KGW. Informacja ARiMR o kwocie wsparcia

Informacja Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kwocie # wnioskowanej pomocy, na podstawie wniosków o przyznanie pomocy dla kół gospodyń wiejskich, złożonych do ARiMR w terminie od 7 maja do 31 lipca 2019 r.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2019 4

Zwrot podatku akcyzowego. Można składać wnioski

Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku # akcyzowego, który będzie trwał do 2 września br.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2019 3

Woda dla rolnictwa. Zapobieganie suszy w Polsce

Suszy łatwiej zapobiegać niż likwidować # jej skutki.

(czytaj więcej)
01 sierpnia 2019 1

AgroEnergia. Wsparcie dla polskiej wsi

Ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli # udział w konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „AgroEnergia”.

(czytaj więcej)
31 lipca 2019 2

50 mln euro dla rolników. Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a # Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
30 lipca 2019 0

Usprawnienie wydatkowania środków finansowych. Nowy projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła 30 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu # usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

(czytaj więcej)
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)