Dziś mamy 13 czerwca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

12 czerwca 2021 1

„Nadal zdarzają się nieodpowiedzialni rolnicy”. Pszczelarze proszą o rozwagę

Pszczelarstwo w naszym kraju boryka się z wieloma problemami, jednak nadal # największym z nich są zatrucia pszczół opryskami chemicznymi. Praktycznie nie ma roku, by któregoś z pszczelarzy z naszego regionu nie dotknęła taka sytuacja. Tego typu działania, choć zazwyczaj czynione są nieświadomie przez rolników, często powodują kolosalne straty w pasiekach oraz w całym szeroko pojętym rolnictwie.

(czytaj więcej)
11 czerwca 2021 0

Ostatnie dni na ubieganie się o dopłaty. Biura będą czynne dłużej

17 czerwca mija podstawowy termin na składanie wniosków o# przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021. W związku z tym od 14 do 17 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

(czytaj więcej)
10 czerwca 2021 0

ASF jest szkodliwy dla gospodarki. Przestrzegaj zasad bioasekuracji!

ASF, czyli afrykański pomór świń - nie jest groźny dla# ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.

(czytaj więcej)
06 czerwca 2021 0

Modernizacja gospodarstw. Pięć naborów wniosków w jednym terminie

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o# wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała do 19 sierpnia 2021 r.

(czytaj więcej)
05 czerwca 2021 2

Wsparcie na zalesianie terenów. 9 czerwca mija ważny termin

Rolniku, jeżeli w 2019 r. złożyłeś wniosek o# przyznanie wsparcia na zalesienie, wykonałeś zalesienie i nie złożyłeś w 2020 r. w biurze powiatowym ARiMR oświadczenia o jego realizacji zgodnie z wymogami planu zalesienia z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt, masz na to czas do 9 czerwca 2021 r. Ten sam termin obowiązuje tych, którzy złożyli wnioski w 2020 r.

(czytaj więcej)
05 czerwca 2021 0

Ryzyko pojawienia się ASF. Apel o przestrzeganie zasad bioasekuracji

Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się# ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie. Trwający sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren takich gospodarstw. W Polsce w tym roku jak dotychczas odnotowano dwa ogniska tej choroby w stadach świń. Dołóżmy starań, aby nie pojawiło się ich więcej.

(czytaj więcej)
03 czerwca 2021 0

Dopłaty 2021. Tylko przez internet do 17 czerwca

Jedynie dwa tygodnie zostały na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie# i dopłaty obszarowe za 2021 r. Obecnie o dopłaty można ubiegać się jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus a Agencja nie wysyła oświadczeń o braku zmian w formie papierowej.

(czytaj więcej)
01 czerwca 2021 0

Modernizacja gospodarstw rolnych. Będzie można ubiegać się o wsparcie

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o# wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała do 19 sierpnia 2021 r.

(czytaj więcej)
31 maja 2021 1

Tworzenie grup producentów. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Tylko do 31 maja Agencja Restrukturyzacji i# Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Rolnicy decydujący się na wspólne działanie mogą liczyć nawet na 100 tys. euro rocznie przez pierwsze pięć lat działalności.

(czytaj więcej)
28 maja 2021 1

Wsparcie finansowe dla pszczelarzy. Wnioski można składać do końca czerwca

Od 28 maja do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w# biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Można to zrobić osobiście, z wykorzystaniem wrzutni, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

(czytaj więcej)
26 maja 2021 2

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Wnioski można składać tylko online

ARiMR przypomina, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i# obszarowe za 2021 r. można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

(czytaj więcej)
26 maja 2021 3

Nabór wniosków o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego

Od 25 maja do 25 czerwca 2021 r. w ramach pomocy# de minimis można ubiegać się o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

(czytaj więcej)
23 maja 2021 2

Wsparcie dla pszczelarzy i rolników po klęskach żywiołowych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające# rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

(czytaj więcej)
21 maja 2021 0

Pamiętajmy o pszczołach! Są niezwykle ważną części ekosystemu

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające# są niezwykle ważną częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej. Ochrona zapylaczy roślin przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami przez producentów rolnych objęta jest szczególną pieczą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

(czytaj więcej)
20 maja 2021 0

Restrukturyzacja małych gospodarstw. Wnioski można składać do końca czerwca

Termin złożenia wniosków o przyznanie premii na# "Restrukturyzację małych gospodarstw" został wydłużony z 29 maja do 30 czerwca. Można uzyskać na ten cel 60 tys. zł.

(czytaj więcej)
19 maja 2021 2

Kolejne wsparcie powędruje do rolników. Wystarczy posadzić las

Rolnicy gospodarujący na gruntach o# słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” finansowane z budżetu PROW 2014-2020 można się będzie starać od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

(czytaj więcej)
18 maja 2021 0

Spłata kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych. Dopłata do oprocentowania?

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów# produkcji podstawowej) i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) do skorzystania ze wsparcia Funduszu Gwarancji Rolnych w dostępie do finansowania poprzez zabezpieczenie kredytu oraz zwrot kosztu części lub całości odsetek od kredytu obrotowego objętego tą gwarancją (tzw. dopłata do oprocentowania kredytu obrotowych).

(czytaj więcej)
17 maja 2021 0

Wsparcie na zalesienie. Wnioski będzie można składać od 1 czerwca

Od 1 czerwca do 2 sierpnia odbywać się będzie# nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
0

Najstarsza Polka ma 115 lat! Pani Tekla świętowała swoje urodziny

Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

(czytaj więcej)
0

Apteczka noworodka. Co koniecznie muszą mieć młodzi rodzice?

W trakcie przygotowań do narodzin maleństwa nie można zapomnieć o# jednej z podstawowych rzeczy, jaką jest skompletowanie domowej apteczki. Dobrze, żeby znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak i zestaw na sytuacje podbramkowe, czyli na przykład często pojawiającą się u maluszków gorączkę. Co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

(czytaj więcej)
0

Wakacje spędzone w ogrodzie mogą być fantastyczne. Pomysły na wypoczynek

Nie tylko pandemia sprawiła, że Polacy zapragnęli mieć# własne ogródki. Powodem tego trendu jest także zmiana naszego stylu życia – po prostu chcemy być bliżej natury. I to nie tylko podczas urlopu. Co więcej, okazuje się, że wakacje spędzone we własnym ogrodzie mogą być nie tylko udane, ale naprawdę fantastyczne. Wystarczy trochę kreatywności. Sprawdź 5 naszych pomysłów na stworzenie idealnego miejsca tuż obok domu, w którym poczujesz się zupełnie tak, jakbyś był z dala od domu.

(czytaj więcej)
0

Nowe badanie. Dieta roślinna łagodzi objawy Covid-19

Okazuje się, że tak - i jest to konkretny rodzaj diety, jak pokazują najnowsze badania, opublikowane właśnie w czasopiśmie naukowym „BMJ Nutrition, Prevention & Health”.

(czytaj więcej)