Dziś mamy 9 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

08 czerwca 2023 12

Do Polski nie wpływa już zboże z Ukrainy. Przedłużenie zakazu importu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus# przebywał na przejściu granicznym w Dorohusku, gdzie zapoznał się z funkcjonowaniem zakazu importu zboża do Polski.

(czytaj więcej)
08 czerwca 2023 2

Zasiej kolorową łąkę kwietną. Schronienie dla wielu zapylaczy

Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj# różnorodność biologiczną.

(czytaj więcej)
07 czerwca 2023 2

Składka w III kwartale. Ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 17 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia #1 czerwca 2023 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
07 czerwca 2023 6

2,5 tys. wniosków w ciągu dwóch dni. Wsparcie dla rolników na budowę silosów

Do 60 tys. zł można otrzymać na budowę lub wyposażenie# silosów. 5 czerwca ruszył nabór. W ciągu dwóch dni do ARiMR wpłynęło 2,5 tys. wniosków na kwotę 108 mln zł. Nabór potrwa do 5 lipca 2023 r. Pomoc finansowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

(czytaj więcej)
04 czerwca 2023 1

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. Jak złożyć wniosek, gdzie szukać pomocy?

Do 2 czerwca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 869 tys. rolników. Nabór prowadzony #jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków.

(czytaj więcej)
01 czerwca 2023 1

Rusza nabór wniosków. Wsparcie na posadzenie drzew lub krzewów

Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku potrwają nabory wniosków w ramach czterech interwencji #dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. Są one finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski o pomoc można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

(czytaj więcej)
01 czerwca 2023 3

Użytkownicy nieświadomie zainstalowali wirusa. Eksperci z ARiMR ostrzegają

Eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkryli, że ok. 3 tys. haseł użytkowników #naszych systemów informatycznych jest ogólnie dostępnych w sieci. Stało się tak z powodu zapewne nieświadomego zainstalowania przez użytkowników na ich prywatnych komputerach niebezpiecznego wirusa, który przejął informacje o danych znajdujących się na tym sprzęcie, nie tylko związanych z komunikacją z Agencją, ale np. z bankami.

(czytaj więcej)
31 maja 2023 3

"Krajowy Plan Odbudowy". Trzy nabory wniosków na początku czerwca

1 czerwca 2023 roku rusza nabór wniosków# o: wsparcie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz pomoc organizacjom zajmującym się redystrybucją żywności na cele społeczne.

(czytaj więcej)
29 maja 2023 1

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich. Wnioski do środy

Tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis# w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.

(czytaj więcej)
28 maja 2023 1

Modernizacja gospodarstw rolnych. Można starać się o dofinansowanie

Od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane# m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
27 maja 2023 5

Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych. Kiedy rusza nabór wniosków?

Od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła# nabór wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

(czytaj więcej)
26 maja 2023 0

Dopłaty do materiału siewnego. Do kiedy można składać wnioski?

Od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu #zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 2

Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki. Nowe wyższe stawki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową #dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia zasady przyznawania tego wsparcia, weszło w życie. Wprowadzone zmiany wymagają zgody Komisji Europejskiej.

(czytaj więcej)
24 maja 2023 1

"Zarządzanie ryzykiem”. Od dzisiaj kolejny nabór wniosków

24 maja rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach #działania „Zarządzanie ryzykiem”, realizowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy, którzy ubezpieczają zwierzęta wybranych gatunków na wypadek wystąpienia salmonellozy.

(czytaj więcej)
20 maja 2023 0

20 maja - Światowy Dzień Pszczół. Owady ważnym elementem ekosystemu

W dniu 20 maja br. na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został #ustanowiony w 2017 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

(czytaj więcej)
19 maja 2023 28

Międzynarodowy Dzień Rzepaku. Odbyła się debata ekspercka

Już po raz piąty w Minikowie odbył się Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2023. Uczestniczył w nim# sekretarz stanu Janusz Kowalski.

(czytaj więcej)
18 maja 2023 6

Pomoc dla rolników. Rada Ministrów przyjęła dwa rozporządzenia

Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w #związku z wojną na Ukrainie – przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy. Ponadto Rząd przeznacza dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

(czytaj więcej)
17 maja 2023 4

Kupuj Świadomie Produkt Polski. Kolejna edycja kampanii

– Produkt Polski to najbardziej rozpoznawalny znak MRiRW, tak wynika z badań rynku #– stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji inaugurującej kolejną edycję kampanii Kupuj Świadomie Produkt Polski.

(czytaj więcej)
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)