Dziś mamy 18 stycznia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

10 stycznia 2019 6

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej. Wnioski od 14 do 25 stycznia 2019r

Pomoc dla producentów tytoniu i trzody chlewnej, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości # podmiotu skupującego

(czytaj więcej)
10 stycznia 2019 6

Opinia Państwowego Instytutu Weterynarii w sprawie odstrzału dzików

W związku z opublikowanym przez nas artykułem dotyczącym masowych odstrzałów dzików # publikujemy w całości stanowisko Państwowego Instytutu Weterynarii, które zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Rolnictwa wczoraj wieczorem.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2019 29

Walka z ASF. Ruszają masowe odstrzały dzików(sonda)

Począwszy od 12 stycznia zrezygnujcie z weekendowych spacerów w lasach. W soboty i niedziele,# wszędzie, minister środowiska nakazał "masowe i zsynchronizowane polowania".

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 8

Tańsze paliwo dla rolników. Ustalono limit zwrotu podatku

Od 1 stycznia 2019 r. zwiększa się, z 86 l do 100 l, limit oleju napędowego zużytego na 1 ha użytków # rolnych. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zakupionego i wykorzystanego do upraw rolnych oraz – co jest nowością – do chowu lub hodowli bydła.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2019 0

Wnioski na "małe przetwórstwo". Sprawdź warunki przyznania pomocy

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji # Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2019 0

WIORIN przebadał próbki. W naszym województwie nie stwierdzono GMO

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO w 2018r wykonywane były na terenie naszego województwa# przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Realizowane były poprzez: kontrolę materiału siewnego, plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.

(czytaj więcej)
02 stycznia 2019 1

Rok 2018 w rolnictwie. Susza nie oszczędziła polskich rolników

Koniec roku zachęca do podsumowań. Jaki był dla rolników zajmujących się produkcją roślinną i # zwierzęcą? Jak co roku Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego przygotował, krótką analizę z komentarzem.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2018 0

Nowoczesne rozwiązania w produkcji drobiu wodnego

7 grudnia 2018 r. w Minikowie odbyła się konferencja dotycząca drobiu wodnego. Przedstawiciele # Instytutu Zootechniki – PIB Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy oraz firm branżowych wygłosili swoje prelekcje na tematy związane z żywieniem, bioasekuracją drobiu oraz zaleceniami technologicznymi w produkcji drobiu wodnego.

(czytaj więcej)
18 grudnia 2018 12

Tragiczna sytuacja na rynku żywca i brak działań ze strony władz. Rolnicy protestują

Rolnicy na Mazowszu w ubiegłym tygodniu zorganizowali głośny protest w związku ze złą sytuacją # na rynku żywca wieprzowego. Walne Zgromadzenia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej solidaryzuje się z protestującymi rolnikami. Treść stanowiska poniżej.

(czytaj więcej)
06 grudnia 2018 0

Wsparcie dla KGW. Wnioski można składać do 27 grudnia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż Koła Gospodyń Wiejskich # zainteresowane otrzymaniem wsparcia finansowego zobowiązane są do jak najszybszego złożenia wniosku o zarejestrowanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2018 0

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady tworzenia Kół gospodyń wiejskich. # Mają one być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2018 0

Pieniądze na ochronę gospodarstw rolnych. Wnioski można składać do 4 grudnia

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano wsparcie na # inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF) czy powodzią.

(czytaj więcej)
28 listopada 2018 0

Wojewódzki finał olimpiady rozstrzygnięty. Wśród laureatów mieszkaniec powiatu

22 listopada 2018 roku w Przysieku odbył się finał XXVIII Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej.

(czytaj więcej)
27 listopada 2018 0

E-ZLA. Rolnicy nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w związku z tym, że od 1 grudnia 2018 r.# zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej (e-ZLA), rolnicy (domownicy rolnika) nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich w celu przyznania prawa do zasiłku chorobowego.

(czytaj więcej)
26 listopada 2018 0

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Rolnicy otrzymają rekompensatę

16 listopada zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Do tego czasu Agencja # Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 165 tys. rolników ponad 1,2 mld zł rekompensat z tego tytułu.

(czytaj więcej)
22 listopada 2018 1

Są efekty współpracy. Zagrożenie ASF coraz mniejsze

– Od 19 września nie zanotowano w Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb # weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

(czytaj więcej)
22 listopada 2018 0

Rolnicy z naszego regionu otrzymają pieniądze. Ogromne straty po tegorocznej suszy

Rolnicy z regionu złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeszło 50 tys. # wniosków o tzw. pomoc suszową, na łączną kwotę 356 mln złotych.

(czytaj więcej)
17 listopada 2018 2

Program azotanowy budził wątpliwości. Określono zasady jesiennego nawożenia

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem # azotanowym zwracamy uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)