Dziś mamy 24 września 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

20 września 2018 1

Więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć swoje uprawy od suszy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i #zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłaconych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja) – dokumenty przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

(czytaj więcej)
13 września 2018 6

Marzysz o nowym biznesie? Rozpocznij działalność pozarolniczą z dofinansowaniem

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać w oddziałach regionalnych # ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł

(czytaj więcej)
13 września 2018 0

Ułatwienie dla rolników w związku z suszą. Wprowadzono odstępstwa od zazielenienia

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska # przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia upoważniającej do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

(czytaj więcej)
06 września 2018 0

System identyfikacji i rejestracji zwierząt uległ zmianie. Czego dotyczy nowelizacja?

Od 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji # zwierząt gospodarskich. O tego dnia wchodzi bowiem w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1642).

(czytaj więcej)
05 września 2018 4

Pomoc suszowa nie tylko dla rolników. Wsparcie mogą otrzymać hodowcy ryb

Od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. podatnicy podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub # hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2018 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

(czytaj więcej)
04 września 2018 7

Rolnicy na Dniach Pola. Zapoznali się z nowymi odmianami kukurydzy

4 września w Małocinie na polach należących do Gwidona Bembnisty zorganizowano spotkanie w # ramach imprezy pn. „Dni Pola IPG - Polska”.

(czytaj więcej)
01 września 2018 2

Będą zmiany w obrocie ziemią rolną. MRiRW proponuje nowelizację ustawy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we wrześniu br. przedstawi propozycję nowelizacji #ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

(czytaj więcej)
28 sierpnia 2018 1

Zakup mat dezynfekcyjnych i nie tylko. Rolnicy mogą składać wnioski

Od 27 sierpnia do 14 września producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w #którym utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
15 sierpnia 2018 0

Producenci trzody chlewnej mogą otrzymać refundację. Trwa nabór wniosków

Od 27.08 do 14.09.2018r. będzie trwał nabór wniosków na refundację do 75% wydatków # poniesionych przez producenta rolnego, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2018 0

Wnioski na zakup mat dezynfekcyjnych od 27 sierpnia 2018

Od 27.08.2018 r. do 14.09.2018 r. producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym # utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 75% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2018 1

Uwaga rolnicy ekologiczni!

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu # Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru.

(czytaj więcej)
08 sierpnia 2018 1

Sezon na owoce i warzywa. Ministerstwo przeprowadzi kampanię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadzi szeroko zakrojoną kampanię #promocyjno-informacyjną dotyczącą zwiększenia popytu na owoce i warzywa sezonowe. W ramach akcji zorganizowanych zostanie dziesięć wakacyjnych targów owocowo-warzywnych, w największych polskich miastach.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2018 3

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie #zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego w oparciu o limit 126 l ON/ha!

(czytaj więcej)
05 sierpnia 2018 3

Nowe zasady stosowania nawozów. Rolniku zapoznaj się ze zmianami

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowane zostało rozporządzenie Ministra # Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania.

(czytaj więcej)
03 sierpnia 2018 0

Trzoda chlewna. Do 30 września można składać wnioski o rekompensaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzejmie informuje, że od 15 maja do #30 września 2018 r. posiadacze zwierząt, którzy przystąpili do programu wypłat rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie zwierząt z gatunku świnia (sus scrofa) mogą składać w Biurach Powiatowych ARiMR wnioski o:

(czytaj więcej)
01 sierpnia 2018 3

Sołtysi odetchną z ulgą. Szacowanie szkód łowieckich już ich nie dotyczy

Nowelizacja prawa łowieckiego od początku jej wejścia w życie nie spodobała się sołtysom. Mieli oni # od tej pory, czyli od 1 kwietnia br. więcej pracy związanej z nałożonych na nich obowiązkiem szacowania szkód rolniczych. Na szczęście, parlamentarzyści ponownie pochylili się nad ustawą. Nowe rozwiązania jednak nie zadowalają wszystkich.

(czytaj więcej)
31 lipca 2018 0

ASF nadal atakuje dziki. Opracowano zasady bioasekuracji dla myśliwych

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki.

(czytaj więcej)
30 lipca 2018 0

Tworzenie grup i organizacji producentów. Można składać wnioski

Już można składać wnioski o przyznanie wsparcia na tworzenie grup i organizacji #producentów. Wysokość pomocy wynosi do 100 tys. euro rocznie. O pomoc mogą starać się m.in. rolnicy zajmujący się produkcją zbóż.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)