Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Fakty

26 października 2021 1

Strefa komfortu, a co to takiego? Dzień szkoleniowy terytorialsów

25 października, godzina 6:00, temperatura -2*C, pierwsze promienie# słońca starają się dopiero przebić przez korony drzew. Niczym niezakłóconą od 8h ciszę lasu przerywa głos służby dyżurnej: „na kompanii pobudka, pobudka wstać!” Być może kilka dni wcześniej było to zaskoczeniem. Dziś żołnierze szkolenia podstawowego i wyrównawczego ruszają na poranny rozruch fizyczny.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

ZUS przejmie obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Trwają przygotowania

Od nowego roku ZUS będzie stopniowo przejmował program# „Rodzina 500 plus”. Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Już od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.

(czytaj więcej)
26 października 2021 2

Koronawirus nie odpuszcza. Mamy nowe zakażenia w powiecie

26 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 6 265 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły 93 osoby zakażone koronawirusem. Z czego 63 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Spotkanie dla sołtysów w Trzeciewnicy. Wymieniono doświadczenia i poglądy

W ubiegły piątek odbyło się spotkanie dla# sołtysów powiatu nakielskiego w Centrum Ekologiczno-Kulturalnym w Trzeciewnicy. Było to kolejne spotkanie z cyklu "Sołtysi, sołectwa i fundusz sołecki - propozycje zmian", który został zapoczątkowany we wrześniu 2021 r. w powiecie świeckim.

(czytaj więcej)
26 października 2021 2

Patrycja Michalik podwójną laureatką. Przyznano „BohaterONy”

Patrycja Michalik, nauczycielka jednej z nakielskich szkół, wzięła udział w# tegorocznej edycji konkursu o skali ogólnopolskiej „BohaterON - Włącz historię! Przywracamy pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego”. Jak się okazuje, została podwójną laureatką.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Przebudowa dróg gminnych i budowa boiska. Pieniądze trafią na inwestycje

25 października 2021 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił# listę inwestycji samorządowych zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Sesja pełna emocji i dyskusji. Poruszono temat uchodźców i cen nawozów

Sejmik województwa przyjął wczoraj (25 października) stanowisko o# przystąpieniu regionu do Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami są (w liczbie 200) samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Podpisy pod deklaracją złożyli w trakcie posiedzenia marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

(czytaj więcej)
26 października 2021 3

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy. Potwierdzają to dane GUS i ministerstwa

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w# końcu września br. 5,6 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, co potwierdza szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 934,7 tys. osób bezrobotnych a więc o 8,7% mniej niż rok wcześniej.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Wojewódzki zjazd PSL. Mieszkańcy powiatu zjechali się do Brodnicy

Trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza w# Polskim Stronnictwie Ludowym. Zgodnie ze statutem odbyły się już zjazdy gminne, w Wieszkach (Nakło), Szubinie, Szczepicach (Kcynia), Dębowie (Sadki) i Kaźmierzewie (Mrocza) oraz powiatowy w Sadkach.

(czytaj więcej)
25 października 2021 28

Ponad 1,2 mld złotych dla regionu. Jakie inwestycje zrealizują gminy z powiatu?

Kolejne rządowe środki trafią do# naszego regionu! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 1 259 497 111,70 zł bezzwrotnego dofinansowania. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszej miejscowości – sprawdź, w co zainwestujemy otrzymane fundusze!

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Kolejne spotkanie z cyklu „Z wizytą u sąsiadki”. Tym razem w Drążnie

23 października br w świetlicy wiejskiej w Drążnie odbyło się# kolejne spotkanie z cyklu „Z wizytą u sąsiadki” pn. „Dynia, cukinia i kabaczek to Drążeński przysmaczek”. Cykl spotkań został stworzony z myślą o integracji lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

(czytaj więcej)
25 października 2021 2

Zebranie "Droga Ekspresowa S10". Uczestniczyli w nim przedstawiciele powiatu

22 października na terenie gminy Płońsk odbyło się# walne zebranie stowarzyszenia "Droga Ekspresowa S10" w którym uczestniczył Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławki, członkowie stowarzyszenia oraz włodarze jednostek samorządu terytorialnego, przez tereny których przechodzi obecna trasa krajowa nr 10 lub planowany jest bieg nowej S10.

(czytaj więcej)
25 października 2021 2

Dlaczego ceny prądu szaleją? Konieczne jest szybka reakcja

Kończy się czas taniej energii. Bo kończy się skończył się# czas taniej natury - a raczej darmowej natury. I nie jest to wina ekologów i zielonych planów Unii Europejskiej. Czekają nas kolejne podwyżki i dopóki nie zaczniemy czynnie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu koszty spadną na nas - zwykłych obywateli. Najlepsze, co możemy robić dla bezpieczeństwa energetycznego, to oszczędzać energię, odchodzić od paliw kopalnych i inwestować w OZE.

(czytaj więcej)
25 października 2021 7

Prawie 500 osób objętych kwarantanną. Sprawdzamy dzisiejsze statystyki

25 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2 950 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby nie zmarła żadna osoba zakażona koronawirusem.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Forum Organizacji Pozarządowych. Poruszono ważne kwestie

W piątek (22 października) odbyło się XXI Forum Organizacji# Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas spotkania, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu poruszony został między innymi temat współpracy z uczelniami wyższymi. Na uczestników forum czekały twórcze dyskusje i warsztaty.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie. Eksperci jednomyślni

- Jesteśmy u progu kolejnego sezonu zachorowań na# grypę. Szczepienia ochronne są antidotum zmniejszającym ryzyko ciężkiego zachorowania i powikłań - powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., rozpoczynając briefing prasowy poświęcony szczepieniom przeciwko grypie. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z ekspertami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

(czytaj więcej)
25 października 2021 5

Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Ustawa z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o# dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zaproponowane rozwiązania zapewnią samorządom stabilne dochody, ułatwią też planowanie i realizację budżetów. W 2022 r. żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie. W 2022 r. łączne dochody wszystkich JST z tytułu PIT i CIT (po uzupełnieniu o dodatkowe 8 mld zł) będą wyższe o 10,3 proc. w stosunku do wcześniejszych prognoz JST.

(czytaj więcej)
24 października 2021 2

Weekendowy spadek zakażeń. Sprawdź najświeższe dane z kraju i regionu

24 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 4 728 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 13 osób. Z czego 7 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)