Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 lutego 2023

Ponad 35000 ofiar trzęsienia ziemi. UNICEF uruchomił zbiórkę

fot. UNICEF

fot. UNICEF

Minął tydzień od dwóch niszczycielskich trzęsień ziemi, które dotknęły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Z powodu kataklizmu# zginęło ponad 35 000 osób. Całkowita liczba dzieci, które zginęły lub ucierpiały podczas katastrofy oraz jej następstw pozostaje nieznana. Natychmiastowej pomocy potrzebuje 4,6 mln tureckich i 2,5 mln syryjskich dzieci. Przedstawiciele UNICEF są na miejscu od samego początku i pracują przez całą dobę, aby zapewnić im odpowiednią pomoc.

Wpływ trzęsień ziemi na dzieci i rodziny jest katastrofalny, pozostawia setki tysięcy osób w ekstremalnie trudnych warunkach. Wiele rodzin straciło swoje domy i mieszka w tymczasowych schronieniach. Wszechobecne zimno, śnieg i deszcz jeszcze bardziej komplikują ich sytuację i potęgują cierpienie. Podczas trzęsień ziemi zniszczeniu uległy szkoły, wodociągi, infrastruktura medyczna i drogowa. Poszkodowani nie mają dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej, która jest kluczowa w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu.

- Tureckie i syryjskie rodziny mierzą się z rozdzierającą serce rzeczywistością. Z upływem dni skupiamy się bardziej na odbudowie niż na ratownictwie. Wiele tysięcy dzieci zginęło. Niestety ich liczba będzie nadal rosła. Potrzeba więcej wsparcia. Więcej czystej wody. Więcej ciepła. Więcej bezpiecznych miejsc. Więcej leków. Więcej funduszy - powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF

Zespoły UNICEF są na miejscu od samego początku i współpracują z partnerami, aby dystrybuować podstawowe materiały pomocowe, takie jak artykuły medyczne, koce, ubrania, bezpieczna woda pitna i artykuły sanitarne. Zapewniają także bezpiecznych przestrzenie dla dzieci, aby mogły się bawić i odzyskać siły po traumatycznych wydarzeniach, których były świadkami. Pomimo tych wysiłków potrzeby są ogromne.

Zniszczenia kluczowych dróg i infrastruktury, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają dotarcie do potrzebujących i udzielenie im niezbędnej pomocy. Wielu pracowników organizacji partnerskich UNICEF zginęło, zostało rannych, lub przesiedlonych. Ich biura i sprzęt zostały zniszczone, uszkodzone lub wyłączone z użytku. W najbliższych dniach i tygodniach UNICEF będzie kontynuował nieprzerwanie swoją pracę wraz z partnerami, by nieść pomoc jak największej liczbie dzieci i rodzin.

- Sytuacja dzieci i rodzin w Turcji oraz Syrii jest niewyobrażalnie trudna. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby każdy, kto przeżył tę katastrofę, otrzymał odpowiednie wsparcie - dostęp do bezpiecznych źródeł wody, zaplecza sanitarnego, odpowiedniej żywności terapeutycznej oraz wsparcia psychologicznego. Szczególnie dzieci. Nie tylko teraz, ale w dłuższej perspektywie czasowej - powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

W północno-zachodniej Syrii UNICEF rozmieścił i dystrybuuje najpotrzebniejsze zasoby. Nasze priorytetowe działania w tym kraju obejmują dostęp do bezpiecznej wody pitnej i usług sanitarnych, które są kluczowe w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu. By w pełni zrozumieć sytuację syryjskich dzieci, trzeba mieć świadomość, że każde z nich w wieku poniżej 12 lat doznało skutków wojny domowej, przemocy lub wysiedlenia. Niektóre dzieci były wysiedlane wielokrotnie: nawet sześć, siedem razy. Ponad 1,7 mln uchodźców z Syrii mieszka w 10 dotkniętych trzęsieniami ziemi tureckich prowincjach. Szacuje się, że 811 000 z nich to dzieci. Lata przemocy i pogarszających się warunków ekonomicznych sprawiły, że życie tych dzieci jest niewyobrażalnie trudne. Od września 2022 roku Syria mierzy się także z epidemią cholery, a obecne warunki nie sprzyjają walce z jej rozprzestrzenianiem się. UNICEF ocenia także wpływ trzęsień ziemi na główne stacje wodociągowe i pracuje nad zapewnieniem bezpiecznej wody pitnej osobom przesiedlonym. Uruchomiliśmy mobilne zespoły ds. zdrowia i żywienia, które niosą pomoc potrzebującym - także tym przebywającym w schronach.

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę środków na pomoc dzieciom w Turcji i Syrii. Pomoc można przekazać <tutaj> .

W Turcji skupiamy się na ochronie życia i zdrowia dzieci, a także zapewnieniu im natychmiastowego wsparcia psychologicznego w przyjaznym otoczeniu. Oceniamy stan głównych stacji wodociągowych oraz potrzeb medyczno-żywieniowych. Dostarczamy ciepłe ubrania dla dzieci, koce oraz zestawy higieniczne. Wraz z instytucjami pożytku publicznego mobilizujemy i przygotowujemy 5000 wolontariuszy do pracy z lokalnymi zespołami reagowania. Dołączą oni do ponad 3000 wolontariuszy, którzy już działają w terenie. Przy wsparciu tureckiego rządu uruchomiliśmy również 10 linii telefonicznych w celu przekazywania informacji o zagubionych i oddzielonych od rodzin dzieciach.

Zarówno w Turcji, jak i w Syrii, ochrona dzieci jest naszym najwyższym priorytetem. Identyfikujemy pozbawione opieki dzieci, łączymy je z rodzinami. Zapewnienie wsparcia psychologicznego dzieciom, które mogły być narażone na traumatyczne doświadczenia, to także jeden z elementów działań UNICEF. Pracujemy także nad zapewnieniem dzieciom możliwości jak najszybszego powrotu do edukacji. Przygotowujemy remonty zniszczonych szkół i tworzymy tymczasowe miejsca do nauki. W Syrii szkoły zostały zamknięte co najmniej do 18 lutego 2023 roku, a w Turcji do 1 marca w 10 dotkniętych trzęsieniami prowincjach.

Materiał: Marta Marczak / UNICEF Polska

Oceń artykuł: 11 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -9 (15)

    Obserwator , w dniu 14-02-2023 15:39:09 napisał:

    W 2011 r podczas rządu Tuska UNICEF alarmowało , że w Polsce jest 800 tys dzieci niedożywionych , zrobiono sko na OFE i wsparto Grecję , choć nie byliśmy w strefie euro .Nigdy więcej liberalnej polityki , która pompowała oligarchów.

    odpowiedz

    • 5 (9)

    Do obserwatora, w dniu 14-02-2023 15:43:40 napisał:

    Poluzuj rajstopy kolego bo masz za ciasne...

    odpowiedz

    • 12 (14)

    Nakielanin, w dniu 14-02-2023 16:32:01 napisał:

    Niedożywieni to my przez to rozdawnictwo i skutek w postaci galopującej inflacji zaraz wszyscy będziemy, za wyjątkiem pisowców.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Obserwator , w dniu 15-02-2023 09:54:33 napisał:

    To pracodawcy was w konia robią a nie rząd , od 30 lat nic się e Polsce nie zmieniło jeśli chodzi o zarobki , zachodnie koncerny stosują wyzysk , przedsiębiorcy sami między sobą ustalają wysokość pseudo zarobków na danych stanowiskach np stolarz nie może zarabiać więcej niż 3,5 tys.Jesteśmy murzynami europy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa hal
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)