Dziś mamy 28 listopada 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Pobyt w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN. Niezapomniane chwile

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 18-20.09.2023. uczniowie klas: 5a, 5b, 5c i 6a #Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy gościli w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN.

Dzień 1: Po przybyciu do grodu KERIN przywitali nas rycerze: pan Robert, pan Aleksander i pan Sebastian oraz kowal pan Kazimierz, sympatyczna pani Grażynka i kot Tomek. W pierwszym dniu naszej historycznej wyprawy zwiedziliśmy gród trasą "Dzieje Orła Białego". Objadając się winnym winogronem, wysłuchaliśmy opowieści ze starożytnej Grecji . Następnie, w rzymskim koloseum, zmierzyliśmy się z gladiatorami. W porze obiadowej uraczono nas zupą rycerską i racuchami. Po posileniu się, rywalizowaliśmy w wielu turniejach rycerskich, m. in. łuczniczym, rzutu włócznią. Nasze rycerskie drużyny pod dowództwem hetmanów konkurowały również w lepieniu garnków, kaligrafii oraz lirycznym wyznaniu miłości. Na zakończenie dnia miło spędziliśmy czas przy ognisku na majdanie grodu KERIN. Nasi hetmani i drużyny: Oliwier - Tarpan Mrocza, Paulina - Królowe Polski, Julia - Szlachcianki, Zosia - Orzełki, Zosia - Bitewne Pierogi, Maks - Historyczne Kiełbaski, Marcel - Obcisłe Kiełbasy, Natan - Historyczne Mleko Łaciate.

Dzień 2: Po porannej zaprawie: biegu, gimnastyce i spacerze oraz po obfitym śniadaniu (pasta jajeczna była mega) udaliśmy się do grodu na żywą lekcję historii o rycerzach. Następnie pojechaliśmy na wycieczkę do Gniewu, gdzie zwiedziliśmy zamek rycerski i miasto oraz zjedliśmy smaczną pizzę w restauracji. Po powrocie do grodu KERIN dokończyliśmy turniej rycerski, garncarstwo i czerpanie papieru. Wieczorem, już o zmroku, odbył się pokaz umiejętności "Mam talent" w koloseum rzymskim w grodzie. Po naszych nie lada wyczynach upiekliśmy kiełbaski w ognisku, po czym zapadła noc...

Dzień 3: Po porannej gimnastyce przy muzyce i po śniadaniu przystąpiliśmy do zabawy w miasteczko KERIN. Naszym zadaniem było wymyślić kim będziemy w miasteczku, by zrealizować swój biznesplan. Powstały stanowiska takie jak: przewodnictwo z fotobudką, nauka strzelania z łuku, piekarnia "U Kajzerki", zapasy bukmacherskie w koloseum, sprzedaż glinianych wyrobów oraz nauka rzutów: włócznią, kamieniem i obręczą. Po wykonaniu biznesplanu uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii o Mieszku i Wikingach. Następnie posililiśmy się obiadem i dokonaliśmy podsumowania zabaw i turnieju. Po czym nastał ten moment, kiedy trzeba było opuścić gród KERIN i udać się w powrotną drogę do domu. Choć łezka w oku się zakręciła, to zabraliśmy ze sobą wspaniałe przeżycia, nowe przyjaźnie i wspomnienia... Dziękujemy całej ekipie z grodu KERIN za niezapomniane chwile, a Pani Grażynce za uśmiech i życzliwość oraz za dobre lizaki.

Materiał: Beata Mazur-Spychalska / SP Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)