Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Sołtysi odetchną z ulgą. Szacowanie szkód łowieckich już ich nie dotyczy

Nowelizacja prawa łowieckiego od początku jej wejścia w życie nie spodobała się sołtysom. Mieli oni # od tej pory, czyli od 1 kwietnia br. więcej pracy związanej z nałożonych na nich obowiązkiem szacowania szkód rolniczych. Na szczęście, parlamentarzyści ponownie pochylili się nad ustawą. Nowe rozwiązania jednak nie zadowalają wszystkich.

Przypomnijmy. 1 kwietnia br. weszła nowelizacja ustawy Prawo łowieckie. Zgodnie z jej zapisami wnioski o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych należało  składać do organów wykonawczych gmin właściwych ze względu na miejsce wystąpienia szkody, a szacowania szkód dokonywał  zespół złożony z przedstawicieli organu wykonawczego gminy lub jednostki pomocniczej gminy, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego właściciela lub posiadacza upraw. Oznaczało to, że przeważająca część obowiązków została nałożona przede wszystkim na sołtysów. Mieli oni być odpowiednio szkoleni przez Lasy Państwowe, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Przykładem na to mogą być skargi wielu sołtysów z terenu powiatu nakielskiego. W gminie Szubin radna Elżbieta Katafiasz w imieniu sołtysów gminy interweniowała u burmistrza, kierując prośbę o wyłączenie sołtysów z konieczności szacowania szkód. Wówczas nie było takiej możliwości. Sołtysi przede wszystkim skarżyli się na fakt, że nie zostali w odpowiedni sposób przeszkoleni, poza tym wyjazdy na pola nie były w żaden sposób refundowane, a samo szacowanie szkód również odbywało się bez jakichkolwiek gratyfikacji.

Głosy sołtysów w całym kraju dotarły do parlamentu. Padła propozycja, aby w szacowaniu szkód brali udział przedstawiciele regionalnych Ośrodków Doradztwa Rolniczego. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Jak wspomniano, zgodnie z nowymi zapisami w miejsce przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego (sołtysów) w skład zespołu szacującego szkody łowieckie będzie odtąd wchodzić przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Koszty uczestnictwa przedstawicieli ODR w tych pracach pokrywane będą z funduszu leśnego. Konkretne kwoty ustali minister środowiska.

Oczywiście także ta forma uregulowania kwestii szacowania szkód nie wszystkim się podoba. Przedstawiciele ODR-ów skarżą się na braki kadrowe w ośrodkach.

Nowelizacja zakłada także brak konieczności udziału rolnika w szacowaniu szkód. Zgłoszenie szkody nie będzie się odbywało jak dotąd przez samorząd lokalny, ale przez regionalne koło łowieckie do myśliwych.

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (13)

    ?, w dniu 01-08-2018 20:04:47 napisał:

    Jak zwykle. Na łapu capu- w nocy uchwalone i życie po kilku miesiącach weryfikuje. I za chwilę Jedrusiowa nowelizacja do podpisu. Czuję, że tym krajem rządzą dyletanci. Obym się mylił!

    odpowiedz

    • 4 (10)

    Paweł, w dniu 02-08-2018 06:52:14 napisał:

    Dla Sołtysów za dodatkowe obowiązki niezwiązane z ich funkcją kasy nie było, ale ODR-ów jednak się znalazły

    odpowiedz

    • -1 (1)

    ja, w dniu 02-08-2018 10:25:53 napisał:

    teraz powinni mniej zarabiać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)