Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2024

Koncert dziękczynny zgromadził tłumy. Wspólne świętowanie jubileuszu

fot. Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz

fot. Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz

Msza „Koronacyjna” C-dur, motet Exultate, jubilate Wolfganga# Amadeusza Mozarta i Ave Maria Jana Sebastiana Bacha oraz Charlesa Gounoda – to repertuar koncertu z okazji 20-lecia diecezji bydgoskiej, jaki odbył się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wielkie dzieła zostały wykonane przez Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Koncert jest przedłużeniem wielkiej radości, którą Boska opatrzność wlewa w serca diecezjan, ponieważ to Bóg jest dawcą prawdziwego szczęścia, jakie trzeba wyśpiewać. Bo, jak mówił Benedykt XVI, tam gdzie słowo już nie wystarcza, potrzeba muzyki, która poruszy ludzkie serce. Dlatego chcemy zaprosić państwa, do wejścia w przestrzeń boskiego piękna, które jako jedyne daje człowiekowi możliwość przekroczenia progu codzienności i wejścia w to, co nadprzyrodzone – mówili prowadzący – dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej, ks. Łukasz kucharski oraz wicedyrektor, dr hab. Anna Szarapka.

Na widowni, która mieści ponad osiemset osób, zasiedli zaproszeni goście – wśród nich Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, a także przedstawiciele władz różnych szczebli. – Raduję się, że świętujemy – mówił ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. – Dziękuję za otwarcie drzwi, serca, za to, że mogliśmy się tutaj zgromadzić i przeżywać piękne chwile – dodał biskup, dziękując dyrektorowi filharmonii, Maciejowi Puto. – Tworzymy wspólnotę, która daje nam możliwość niezapomnianych przeżyć przez sztukę, jaką jest muzyka i śpiew – dodał bp.

Przed publicznością wystąpili także: Jan Miłosz Zarzycki (dyrygent), Magdalena Stefaniak (sopran), Iwona Wall (alt), Zbigniew Malak (tenor), Szymon Kobyliński (bas), Agnieszka Sowa (przygotowanie chóru PB), Benedykt Odya (przygotowanie chóru UKW). – Świętujemy dzisiaj pewną harmonię, wspominając dwadzieścia lat diecezji. Zdajemy sobie również sprawę, że jesteśmy cząstką całości. Przywołujemy św. Jana Pawła II, dzięki któremu ta diecezja powstała. Początki, kiedy biskup Jan Tyrawa ze współpracownikami tworzył podwaliny wszystkiego, z czego dzisiaj możemy korzystać – mówił ks. kan. Tomasz Cyl, wikariusz generalny. – Cieszymy się z tego, że Bóg posłał do nas biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Dziękujemy za dobro, miłość, zaangażowanie, którym nas prowadzi, jak ten dyrygent całą orkiestrę – dodał ks. kan. Tomasz Cyl.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)