Dziś mamy 26 października 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2020

Wakacje w e-Szkole. Z historią za pan brat

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Kim byli wikingowie? Jak żyli pradawni mieszkańcy Kujaw i ziemi dobrzyńskiej? Kto rozszyfrował# kod Enigmy? Czym był Cud nad Wisłą i jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odegrały formacje wojsk balonowych? Odpowiedzi na pytania poznacie podczas letnich spotkań z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. W programie na ten tydzień także zajęcia ruchowe dla całej rodziny oraz wirtualna wycieczka do grudziądzkiego planetarium, gdzie wspólnie z astronomami spoglądać będziemy w rozgwieżdżone niebo.

- Zależy nam, by wakacyjna Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa oferowała młodym widzom nie tylko rozrywkę, ale też wiele interesujących zajęć, które pozwolą poszerzyć wiedzę o regionie i dziedzictwie Kujaw i Pomorza. Do współpracy zaprosiliśmy pasjonatów historii, którzy w ciekawy, atrakcyjny sposób opowiadają o naszej przeszłości i wydarzeniach zajmujących ważne miejsce w zbiorowej pamięci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gośćmi dzisiejszych (12 sierpnia) rozmów Jana Wyczółkowskiego z Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu będą nauczycielki, które w swoich szkołach utrwalają i upowszechniają dziedzictwo świętego Jana Pała II. W programie także m.in. warsztaty z fizyki, których tematem będzie ruch, oraz warsztaty zdrowego żywienia. 

W czwartek (13 sierpnia) z kamerą udamy się do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Zajęcia poprowadzi Sebastian Soberski, który łączyć się będzie online z astronomami i naukowcami z Pracowni Komet i Meteorytów Polish Fireball Network, przedstawicielstwa Europejskiego Obserwatorium Południowego w Polsce, Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, astrobazy w Świeciu i Dobrzyniu nad Wisłą. Na zakończenie połączymy się z czeskim naukowcem Janem Janikiem przebywającym na Rodos w Grecji, z którym oglądać będziemy Perseidy.

Na zakończenie tygodnia (piątek, 14 sierpnia) proponujemy cykl zajęć historycznych związanych tematycznie z setną rocznicą Cudu nad Wisłą. Zachęcamy do wysłuchania wykładu poświęconego polskiej kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym, opowieści o wojnie polsko-bolszewickiej, żołnierzach wojsk balonowych i ich udziale w bitwie warszawskiej, a także lekcji o umundurowaniu i uzbrojeniu polskich żołnierzy w 1920 roku. Zajęcia poprowadzą profesor Maciej Krotofil i doktor Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szymon Wiśniewski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Leszek Kalicki, historyk, członek radziejowskiego Towarzystwa Miłośników Kujaw oraz Michał Masłowski, założyciel grudziądzkiego Ośrodka Jeździeckiego Rywal im. Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

Bitwa warszawska, zwana zwyczajowo Cudem nad Wisłą, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. W sierpniu 1920 roku walki toczyły się również na przedpolach Włocławka. W sobotę (15 sierpnia) w tym mieście odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę wydarzeń. 

Dzień wcześniej, 14 sierpnia, w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się ceremonia odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w 1939 roku, po 81 latach powróci na swoje miejsce. Autorem repliki jest toruński artysta Maciej Jaogodziński-Jagenmeer. 

Lekcje można oglądać na czterech kanałach:

Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

 

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalkulatory
od 6,90PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
Pokój dzienny/ jadalnia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)