Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

10 czerwca 2018

W planach jest powstanie skansenu pożarnictwa. Potrzebne są jednak środki

50-lecie OSP Drążno w 2015 roku fot. archiwum

50-lecie OSP Drążno w 2015 roku fot. archiwum

300 tys. zł – takie są pierwsze szacunki dotyczące budowy skansenu #pożarnictwa w Drążnie w gminie Mrocza. Bez środków zewnętrznych gmina jednak do zadania nie przystąpi.

Drążno jest miejscowością o bogatych tradycjach pożarniczych. Strażakiem ochotnikiem był lub obecnie jest prawie każdy mieszkaniec sołectwa. Zarówno kilkadziesiąt lat temu, gdy powstała jednostka OSP, jak i teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. - Te strażackie tradycje i wartości, które głęboko zakorzeniły się w mentalność lokalnej społeczności, wymagają odpowiednich warunków do ich dalszej pielęgnacji - uważa Paulina Kajzer, odpowiedzialna w mroteckim ratuszu za pozyskiwanie środków unijnych. - Opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy skansenu pożarnictwa w Drążnie jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane podczas zebrań wiejskich przez jej mieszkańców oraz przedstawicieli władz gminy, którzy obiecali dołożyć wszelkich starań w celu pozyskania środków zewnętrzne na realizację przedsięwzięcia - dodaje.

Pomysł budowy obiektu zrodził się w momencie przekazania miejscowej jednostce ochotniczej straży pożarnej wozu bojowego marki STAR z OSP w Drzewianowie, po którym powstał program stacjonowania wcześniej używanego wozu strażackiego marki ZUK, który był najstarszym działającym w okolicy wozem strażackim. W zamyśle, skansen ma być przeznaczony do eksponowania zabytkowych wozów bojowych oraz ich ówczesnego wyposażenia. Zagospodarowanie działki polegać ma na budowie jednokondygnacyjnego budynku z dachem dwuspadowym o powierzchni zabudowy ok. 127 mkw. z utwardzonym placem i miejscami parkingowymi, ogrodzeniem oraz zaprojektowaną zielenią. Na realizację koncepcji konieczne jest zabezpieczenie sporych środków. - Jest to nowa inwestycja i wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych. Planowany koszt realizacji to około 300 tys. zł. Na chwilę obecną gmina Mrocza nie jest w stanie zrealizować zadania wyłącznie ze środków własnych, w związku z czym konieczne jest pozyskanie środków zewnętrznych - tłumaczy Paulina Kajzer. Czy i kiedy skansen więc powstanie, póki co trudno wyrokować.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  Zła , w dniu 10-06-2018 19:18:30 napisał:

  Może i kiedyś było tam wielu strażaków z powołania... A teraz? Same pijaki... Nawet na zawody nie potrafią jechać na trzeźwo... Po zawodach piją do upadłego a z soleckich pieniędzy idzie na straż też jakaś suma i po co? Na alkohol!! Taka prawda!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 0 (0)

  dobry, w dniu 10-06-2018 19:59:30 napisał:

  a może lepiej w Drzewianowie taką izbe utworzyc , jeden eksponat już jest , zaangażowanie strazaków , młodziezy przeogromne no i Pawełek ..... .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  gehla, w dniu 10-06-2018 23:42:09 napisał:

  Lepiej w Drążnie zajelibyście się Dworkiem który popada w ruinę ,na dachu folia wszystko zalane i wgl ...gdybyście to wyremontowali to możecie tam zrobić ten skansen.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Sj, w dniu 11-06-2018 09:41:40 napisał:

  Straż

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Rocky Balboa, w dniu 11-06-2018 15:48:53 napisał:

  Po komentarzach widać że jesteście "zgranym sołectwem". Zamiast skansenu proponuje postawić ring przy świetlicy. Straż też się przyda, będzie polewać wodą uczestników żeby ochłonęli w narożnikach w czasie przerw.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi transportowe
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Makijaż ślubny
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Kwasy...
Botox zmarszczki lwie
Budowa hal
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)