Dziś mamy 21 stycznia 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
05 stycznia 2018

W 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odsłonięto pamiątkową tablicę

fot. MM

fot. MM

Od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w # Mroczy rozpoczęły się obchody głównej uroczystości z okazji 99. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podczas mszy świętej w kościele zebrali się wszyscy, którzy tego dnia postanowili uczcić pamięć powstańców - Trzeba nam takich chwil. Chwil pamięci. Nie chodzi tu o sentymentalizm, bo nam Polakom zarzuca się często, że rozgrzebujemy stare rany, że wypominamy. Myślę, że trzeba zacząć patrzeć na to bardziej pozytywnie, bez narzekania. Powstanie Wielkopolskie to zwycięskie powstanie. Wiele było powstań, które kończyły się klęską. Trzeba dbać o miłość do ojczyzny poprzez pielęgnowanie naszego języka, poprzez wierność Bogu. Warto też pamiętać o tych, którzy przed laty ginęli za naszą wolność – powiedział ks. proboszcz Wojciech Cierniak.

Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe wraz zebranymi przy kościele ludźmi przemaszerowali w kierunku Placu Wolności, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy Obelisku Powstańczym oraz tablicy ku pamięci Feliksa Łabędzkiego. Wartę honorową pełnili uczniowie ZSP im. Emila Chroboczka w Szubinie oraz harcerze z SP im. Wojska Polskiego w Mroczy.

Następnie wszyscy skierowali się do głównego miejsca uroczystości – na plac przed Cmentarzem Parafialnym. Po zaśpiewaniu hymnu, wszystkich przybyłych gości powitała Maria Nowacka, prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha, po czym swoje przemówienia wygłosił między innymi Leszek Klesiński. - W 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego należy podkreślić z całą mocą, że tylko wspólna troska i zjednoczenie czasami skrajnych poglądów mogły dać efekt, jakim było odrodzenie się państwa polskiego. Należy pamiętać, że spory polityczne mają prowadzić tylko do coraz lepszych rozwiązań w budowie państwa oraz pomyślności jego obywateli – mówił burmistrz Mroczy. W dalszej kolejności jeden z uczniów ZSP im. Emila Chroboczka odczytał Powstańczy Apel Pamięci, po czym uroczyście odsłonięto oraz poświęcono tablicę z nazwiskami Powstańców spoczywających na nowym i starym cmentarzu, pod którą złożono wiązanki kwiatów. Odprowadzenie pocztów sztandarowych poprzedziło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Organizatorami uroczystości byli: Proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy, prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha, burmistrz Miasta i Gminy Mrocza. Współorganizatorami uroczystości byli natomiast: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań (Oddział w Szubinie), Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy, ZSP im. Emila Chroboczka w Szubinie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.

Oceń artykuł: 14 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  Kościelny , w dniu 05-01-2018 20:17:40 napisał:

  bez mszy świętej to już nie ma żadnej imprezy takie to oto mamy świeckie państwo

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Biskup Walęty , w dniu 05-01-2018 20:21:35 napisał:

  kościół "pęka" w szwach , coraz mniej na tacy :( przychódźta ludzie do kościoła

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  :-), w dniu 06-01-2018 00:06:42 napisał:

  Brałam dziś udział w tej pięknej uroczystości.Wzruszyłam się bardzo.Dla takich chwil warto żyć.Myślę,że mój wujek i babcia są z nas dumni,że pamiętamy .Dziękuję Panu Jarkowi Odrobińskiemu za pracę,pełne zaangażowanie i oddane serce dla młodzieży.Dzięki Panu Jarkowi nasze dzieci będą dobrymi ludźmi.Myślę ,że Pan Major jest dla nich wielkim autorytetem.Dziękuję.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Józef, w dniu 06-01-2018 10:07:59 napisał:

  Wszystko to piękne, słuszne. Brawa dla organizatorów. Ale składanie kwiatów i wystawianie warty pod tablicą informacyjną trochę takie słabe.

  odpowiedz

  • 3 (7)

  obserwator, w dniu 06-01-2018 17:26:53 napisał:

  Podziękowania i pochwały należą się pani Mari Nowackiej to Ona jest prezesem koła i głównym organizatorem jeśli ktoś się wycofał to nie powinien wchodzić w rolę innej osoby i mieć na tyle pokory by nie przyjmować nienależnych pochwał. Moim zdaniem żle się stało że głównej roli nie miała szkoła mundurowa z Mroczy wielki afront i działanie na szkodę tej szkoły

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Test amortyzatorów
REGAŁY
SALON - TORONTO
JADALNIE
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Pizza
od 10PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Drobne naprawy
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Jest śnieg, więc lepimy bałwana! Czekamy na zdjęcia zimowych stworów

Chociaż wiele osób narzeka na zimę i związane z nią utrudnienia, to jednak ta pora roku ma #także swoje plusy. Zabawa na śniegu to szczególnie duża frajda dla dzieci. Gdy za oknem robi się biało, najmłodsi ochoczo wychodzą na dwór.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)