Dziś mamy 18 stycznia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

15 maja 2018

Uczniowie poznali życie osoby niewidomej. Nie brakowało pytań

fot. Dawid Wolski

fot. Dawid Wolski

W dniach 7 - 8 maja Sandra Pawlikowska razem z przedstawicielami Koła Powiatowego #Polskiego Związku Niewidomych w Nakle nad Notecią odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Mroczy oraz Gimnazjum w Mroczy. Spotkane odbyło się w ramach zadania ”Niewidomi wśród Nas” realizowanego przez nakielskie Koło.

Sandra jest niewidomą nastolatką, mieszkanką Mroczy. Uczy się w I klasie Liceum dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Bydgoszczy. Od dziesięciu lat śpiewa. Wygrała trzykrotnie Wojewódzki Konkurs Wokalny „Piosenka bez barier” w Inowrocławiu, trzykrotnie była uczestniczką Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej, brała udział w różnych konkursach wokalnych m. In. Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, Gimnazjalnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, gdzie zaśpiewała piosenkę po hiszpańsku, a także w Ogólnopolskim Konkursie Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako „Okular”. Oprócz tych wydarzeń Sandra czynnie działa w Kole Miłośników Teatru przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Uczniowie mieli okazję poznać życie codzienne osoby niewidomej, z jakimi problemami ona się spotyka i jak je rozwiązuje. Sandra odpowiadała na pytania uczniów, które dotyczyły rozpoznawania monet i banknotów, podania posiłku osobie niewidomej, oglądania filmów przez osoby niewidome czy też pisma punktowego dla niewidomych.

Uzdolniona artystycznie mieszkanka Mroczy również zaśpiewała piosenki. Były to takie utwory jak: „Laleczka z saskiej porcelany”, „Rytm i melodia” czy „Róża i jeż ”. Spotkanie to pokazało, że Sandra mimo swojej niepełnosprawności jest normalną nastolatką, która ma zainteresowania, marzenia i nie czuje się być gorsza od innych.

Materiał: Dawid Wolski

Oceń artykuł: 276 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  mieszkanka Mroczy, w dniu 15-05-2018 13:51:51 napisał:

  Brawo Sandra. Jesteś niesamowita. A kiedy my dorośli usłyszymy Ciebie w Mroczy ? Panie Burmistrzu, może Pan ten artykuł będzie czytał, są Dni Mroczy, pokażmy uzdolnioną Sandrę całej Mroczy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  uczennice, w dniu 15-05-2018 15:31:31 napisał:

  Sandra dziękujemy Ci za to spotkanie. Pokazałaś, że osoba niewidoma taka taka osoba jak każdy z nas. Świetnie śpiewasz. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mogły posłuchać Ciebie. Laleczka w Twoim wykonaniu to dla nas HIT. Sandra dziękujemy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  gimnazjalistka, w dniu 15-05-2018 19:44:39 napisał:

  Czy naszą szkołę nie stać było na napisanie artykułu ze spotkania ze Sandrą ? Czy temat niepełnosprawności w naszej szkole to temat zamknięty? Szkoda, że mamy taką dyrekcję i grono pedagogiczne. My powinniśmy mieć więcej lekcji o niepełnosprawności. Skąd mamy czerpać wiedzę jak nie ze szkoły, która nas wychowuje.Dla mnie to wielki minus dla Mroczy, tym bardziej, że Sandra pochodzi w naszej miejscowości.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sprzedaż opon
Szafy przesuwne
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Konstrukcje stalowe
Kanapa
MEBLE PIOTR PASIEKA
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)