Dziś mamy 21 maja 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
15 maja 2018

Uczniowie poznali życie osoby niewidomej. Nie brakowało pytań

fot. Dawid Wolski

fot. Dawid Wolski

W dniach 7 - 8 maja Sandra Pawlikowska razem z przedstawicielami Koła Powiatowego #Polskiego Związku Niewidomych w Nakle nad Notecią odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Mroczy oraz Gimnazjum w Mroczy. Spotkane odbyło się w ramach zadania ”Niewidomi wśród Nas” realizowanego przez nakielskie Koło.

Sandra jest niewidomą nastolatką, mieszkanką Mroczy. Uczy się w I klasie Liceum dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Bydgoszczy. Od dziesięciu lat śpiewa. Wygrała trzykrotnie Wojewódzki Konkurs Wokalny „Piosenka bez barier” w Inowrocławiu, trzykrotnie była uczestniczką Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej, brała udział w różnych konkursach wokalnych m. In. Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, Gimnazjalnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, gdzie zaśpiewała piosenkę po hiszpańsku, a także w Ogólnopolskim Konkursie Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako „Okular”. Oprócz tych wydarzeń Sandra czynnie działa w Kole Miłośników Teatru przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Uczniowie mieli okazję poznać życie codzienne osoby niewidomej, z jakimi problemami ona się spotyka i jak je rozwiązuje. Sandra odpowiadała na pytania uczniów, które dotyczyły rozpoznawania monet i banknotów, podania posiłku osobie niewidomej, oglądania filmów przez osoby niewidome czy też pisma punktowego dla niewidomych.

Uzdolniona artystycznie mieszkanka Mroczy również zaśpiewała piosenki. Były to takie utwory jak: „Laleczka z saskiej porcelany”, „Rytm i melodia” czy „Róża i jeż ”. Spotkanie to pokazało, że Sandra mimo swojej niepełnosprawności jest normalną nastolatką, która ma zainteresowania, marzenia i nie czuje się być gorsza od innych.

Materiał: Dawid Wolski

Oceń artykuł: 217 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  mieszkanka Mroczy, w dniu 15-05-2018 13:51:51 napisał:

  Brawo Sandra. Jesteś niesamowita. A kiedy my dorośli usłyszymy Ciebie w Mroczy ? Panie Burmistrzu, może Pan ten artykuł będzie czytał, są Dni Mroczy, pokażmy uzdolnioną Sandrę całej Mroczy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  uczennice, w dniu 15-05-2018 15:31:31 napisał:

  Sandra dziękujemy Ci za to spotkanie. Pokazałaś, że osoba niewidoma taka taka osoba jak każdy z nas. Świetnie śpiewasz. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mogły posłuchać Ciebie. Laleczka w Twoim wykonaniu to dla nas HIT. Sandra dziękujemy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  gimnazjalistka, w dniu 15-05-2018 19:44:39 napisał:

  Czy naszą szkołę nie stać było na napisanie artykułu ze spotkania ze Sandrą ? Czy temat niepełnosprawności w naszej szkole to temat zamknięty? Szkoda, że mamy taką dyrekcję i grono pedagogiczne. My powinniśmy mieć więcej lekcji o niepełnosprawności. Skąd mamy czerpać wiedzę jak nie ze szkoły, która nas wychowuje.Dla mnie to wielki minus dla Mroczy, tym bardziej, że Sandra pochodzi w naszej miejscowości.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Meble łazienkowe
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)