Dziś mamy 17 czerwca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2019

Tańsze paliwo dla rolników. Ustalono limit zwrotu podatku

Od 1 stycznia 2019 r. zwiększa się, z 86 l do 100 l, limit oleju napędowego zużytego na 1 ha użytków # rolnych. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zakupionego i wykorzystanego do upraw rolnych oraz – co jest nowością – do chowu lub hodowli bydła.

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe regulacje prawne opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zmiana ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1340 oraz z 2018 r. poz. 2244 i 2247).

Limit zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako sumę:

kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (w 2019 r. 1,00 zł/l), liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku; oraz
kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (w 2019 r. 1,00 zł/l), liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej został ogłoszony w drodze rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. poz. 2466) i jest również dostępny na stronach internetowych urzędów gmin, urzędów wojewódzkich, ośrodków doradztwa rolniczego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także udostępniony w urzędach gmin do kopiowania.

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest również dostępny edytowalny formularz wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

materiał: MRiRW 

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (6)

  kango71, w dniu 05-01-2019 20:01:05 napisał:

  no tym co zal dupe sciska jaszcze nie ujadaja co zasali

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Rolnik, w dniu 06-01-2019 09:06:58 napisał:

  Tytuł jest błędny - paliwo dla rolników nie jest tańsze. Rolnik jedynie ma szansę otrzymać zwrot części akcyzy! Jak zapomni poprosić o fakturę lub ją zgubi to nie dostanie zwrotu części akcyzy.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Michał, w dniu 06-01-2019 09:50:51 napisał:

  no proszę więcej bmwłanów będzie jeździć na tańszej ropie. będzie ich jeszcze więcej niż do tej pory. gratuluje postępu. nie ubliżając rolnikom ten który umie gospodarować stoi dzisiaj na bogato a ten co trwoni na prawo na lewo nie inwestuje w gospodarstwo to tylko narzeka i czeka aż mu dadzą.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  imbecyle, w dniu 06-01-2019 10:34:36 napisał:

  a ochotnikom dali 8 gr rabatu hahaha

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  lokals, w dniu 06-01-2019 15:52:39 napisał:

  Podwyższają akcyzę a potem srają limitami co to komuna i kartki dla wiernych partii.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  amabo, w dniu 06-01-2019 21:47:07 napisał:

  W Niemczech paliwo tańsze jak w Polsce oni nie mają starych i świeżych zapasów

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi transportowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Meble pokojowe
Tonery Directions
27PLN
Zabiegi odmładzające
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)