Dziś mamy 22 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2019

Szkody po nawałnicy nadal widoczne. Będzie remont dróg, rowów i szkoły

fot. archiwum

fot. archiwum

Od nawałnicy w 2017 roku minęły już prawie 2 lata, a zniszczenia, których dokonała, #nie znikną jeszcze przez długi czas. Gminy powiatu nakielskiego krok po kroku naprawiają uszkodzone drogi i budynki. Przetarg na wykonanie szeregu prac ogłosiła gmina Mrocza.

W ramach zadania zaplanowano odbudowę nawierzchni odcinka drogi gminnej relacji Orle - Orle Cmentarz o długości 390 mb. Kolejna do naprawy to wewnętrzna droga gminna w Witosławiu na dwóch odcinkach. Prace polegać będą na wyrównaniu istniejącej podbudowy, mechanicznym rozścieleniu i zagęszczeniu oraz wykonaniu warstwy ścieralnej. Ponadto do wykonania jest odbudowa przepustu pod drogą oraz wymiana barier ochronnych.

Odbudowy wymagają także 4 rowy melioracyjne będące własnością Gminy Mrocza. Prace do wykonania to wykoszenie roślin z dna oraz brzegów rowu, usunięcie roślin pływających i korzeniących się, usunięcie powalonych drzew i krzewów porastających dno oraz brzegi rowu, usunięcie przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka, udrożnienie rowu przez usunięcie zatorów utrudniających swobodny przepływ wód, usuwanie namułów, rozbiórka tam bobrowych oraz plantowanie skarp i dna rowu.

Kolejne prace w ramach przetargu obejmują przebudowę drogi gminnej relacji Kaźmierzewo – Orzelski Młyn na odcinku o długości 1 680 mb. - Celem tej inwestycji jest poprawa warunków ruchu pojazdów, w szczególności osobowych i rolniczych dojeżdżających od strony Matyldzina do siedzib ludzkich i pól uprawnych w miejscowości Kaźmierzewo - czytamy w ogłoszeniu o przetargu. Obecnie droga ta posiada nawierzchnię gruntową w złym stanie technicznym, a zyska twardą ulepszoną – z betonu asfaltowego.

Prace po nawałnicy wykonywane będą nie tylko na drogach, ale także w budynku Szkoły Podstawowej w Mroczy. Zaplanowano odbudowę i remont zniszczeń, tj. naprawę attyk, elementów dachu i kominów w starej części budynku, a także naprawę kominów, obróbek blacharskich dachu i jego elementów oraz naprawę tynków zewnętrznych i elewacji w nowej części szkoły. Ponadto wymienione zostaną okna w nowszym budynku od strony ul Piłsudskiego.

Obecnie gmina Mrocza poszukuje wykonawcy, który wykonana powyższe prace. Składanie ofert trwa do 28 czerwca. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    34, w dniu 18-06-2019 15:19:41 napisał:

    Chodzi o Droge Matyldzin- Górka bo raczej wątpie że zrobią droge z Orzelskiego do Każmierzewa pod wiaduktem

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa domu pod klucz
Meble kuchenne - na zamówienie
Blacharstwo
Zabiegi dla panów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Siłownia
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Zła pogoda opóźnia lot. Jakie prawa mają pasażerowie?

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają # pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień połączeń, a nawet ich odwoływania.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)