Dziś mamy 29 lutego 2020, sobota, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2019

Specjalne spotkanie dla sołtysów. Rozmawiano o wirusie ASF

fot. MM/LZ

fot. MM/LZ

20 sierpnia w Nakle i Szubinie zorganizowano spotkania dotyczące # ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Sołtysi z obszaru powiatu nakielskiego mieli okazję do porozmawiania m.in. z wojewódzkim lekarzem weterynarii Jerzym Dymkiem.

Podczas spotkania wojewódzki lekarz weterynarii przedstawił sołtysom sytuację epizootyczną w województwie kujawsko-pomorskim. Warto nadmienić, że afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest za to bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw rolników.

Jerzy Dymek podkreślał, jak ważne w tym przypadku jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli niekupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz wykładanie maty nasączonej środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

– Przypominamy, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne. Trzeba także na bieżąco kontrolować stan świń, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii – powiedział Jerzy Dymek.

Po przedstawieniu szeregu szczegółowych informacji dotyczących występowania choroby ASF, przyszedł czas na otwartą dyskusję, którą rozpoczął sam wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Dymek. – Nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, jaką tragedią jest wystąpienie tej choroby w gospodarstwie – powiedział. – To jest armagedon, to coś, czego nie można sobie wyobrazić. Będę szczęśliwy, jeśli na koniec roku ilość wykrytych nieprawidłowości w gospodarstwach spadnie, bo będzie to znaczyło, że udaje się nam skutecznie z tym walczyć – dodał.

Na ważną rzecz zwrócił uwagę sołtys Dębionka Czesław Gagajek – Uważam, że na takie spotkanie informacyjne powinni zostać zaproszeni również sami rolnicy, których ten problem może dotyczyć. Oprócz uzyskanych informacji, mieliby oni okazję do bezpośredniej rozmowy z zaproszonymi gośćmi – powiedział.

Oprócz sołtysów i wojewódzkiego lekarza weterynarii, w spotkaniach uczestniczyli: dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego Rafał Rewoliński, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marek Witkowski, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, kierownik referatu spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego Dariusz Domek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nakle Adam Tchórzewski, powiatowy lekarz weterynarii w Nakle Piotr Kwiatkowski, powiatowy inspektor sanitarny w Nakle Ilona Świstowska, przedstawiciel komendanta PSP w Nakle Sławomir Murawski oraz przedstawiciel komendanta powiatowego policji w Nakle Tomasz Wawrzyniak. Organizatorami spotkań byli: starostwo powiatowe oraz burmistrz Szubina.

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  s, w dniu 21-08-2019 14:36:02 napisał:

  Widać kogo miłuje portal. Pomijam nagonkę na burmistrza i gminę rożnymi artykułami co dobitnie to potwierdza, ale skoro już daliście zdjęcie startosty to mogliście chociaż aktualnego...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  weterynarz, w dniu 22-08-2019 13:23:43 napisał:

  Kto w końcu jest starostą? Bo ja już nic nie wiem.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  z, w dniu 23-08-2019 07:31:39 napisał:

  i znów mój komentarz usunięty ... wolność słowa drodzy "Państwo ' jeszcze istnieje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Wulkanizacja
Żel UV 5ml
7,50PLN
Gimnastyka korekcyjna
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Usługi transportowe
Meble młodzieżowe i dziecięce
Siłownia
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Okazja do podsumowań minionego roku

Choroby rzadkie to całe spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu# genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest ich niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich diagnoza jest trudna i trwa czasami wiele lat. Pacjenci mają często wykonywane szereg procedur, niewłaściwych badań, co nie tylko opóźnia diagnozę, ale jest również nieefektywne finansowo. Konieczne są zmiany, które planowaliśmy wdrożyć w ramach Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich.

(czytaj więcej)