Dziś mamy 15 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

24 sierpnia 2019

Program "Mama 4+". Przyznano już ponad 50 tys. świadczeń

fot. archiwum

fot. archiwum

Przybywa seniorów, którzy otrzymują świadczenie Mama 4+. ZUS przyznał ich już # ponad 49,2 tys., a KRUS kolejne 805 – wynika z najnowszych danych.

Program wsparcia osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci, cieszy się coraz większą popularnością. Seniorzy – zgodnie z danymi na 16 sierpnia – złożyli w ZUS ok. 57,5 tys. wniosków o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Większość decyzji na plus

Zapadła już także większość decyzji. Precyzując, ZUS wydał ok. 54,2 tys. decyzji z Programu Mama 4+, czyli aż 94,1 proc. złożonych do tej pory wniosków. Zdecydowana większość decyzji jest pozytywna.

W tej grupie ok. 1,9 tys. decyzji dotyczyło osób, które wychowały powyżej dziewięcioro dzieci. Najwięcej decyzji, bo 41,3 tys. - dotyczy osób w wieku 60-69 lat, a 27,5 tys. - z czwórką dzieci. Pozytywną odpowiedź od ZUS otrzymało także 120 mężczyzn.

Dominują świadczenia dopełniające

W sumie z ZUS zostało przyznanych już 49,2 tys. świadczeń Mama 4+, w tym 31,4 tys. – jako dopełnienie i 17,8 tys. – w pełnej kwocie. Z kolei z KRUS przyznano 805 świadczeń (stan na 31 lipca br.).

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ jest specjalnym świadczeniem nieskładkowym, finansowanym z budżetu państwa. Jego celem jest zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych, i z tego powodu nie nabyły prawa do emerytury lub ich emerytura jest niższa od najniższej emerytury. Świadczenie może być przyznane w kwocie równej minimalnej emeryturze (od marca 2019 r. 1100 zł brutto) lub jako uzupełnienie do tej kwoty.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 2 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (15)

  Patrycja, w dniu 24-08-2019 17:00:59 napisał:

  Najlepiej po pieniadE rączki wyciągać.a pracować to się ni chciało nawet. Wstyd

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (14)

  Obatel, w dniu 24-08-2019 21:36:27 napisał:

  Przecież te matki tak kochały swoje dzieci że je nawet wychowywały gdy bachorki miały po 30 lat. Nie mogły dlatego całe życie iść do roboty!! A te głupie , wyrodne które miały w d... swoje dzieci i wybrały karierę zawodową a nie wychowywanie dzieci (może je jeszcze na studia posłały!!) niech teraz oddają pieniądze na te matki Polki!!!

  odpowiedz

  • 9 (13)

  Ola, w dniu 25-08-2019 09:42:00 napisał:

  Chory program. Ci co nie pracowali i mieli czwórkę i więcej dzieci dostają wsparcie, a ci co pracowali i wypracowali małą emeryturę i mieli conajmniej czwórkę dzieci dostają figę. Dajemy nierobą , chory kraj.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  ???? , w dniu 25-08-2019 09:53:23 napisał:

  Zastanawia mnie to jak nie mając na utrzymanie można robić kolejne dzieci? Same się przecież nie wykarmią.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (13)

  Mieszkaniec Mroczy, w dniu 25-08-2019 12:32:10 napisał:

  Chory rząd który rozdaje nasze pieniądze, rozumię że nie wszystkie matki mogły pójśc do pracy z różnych względów np. kalekie dziecko które wymaga całodobowej opieki! identyczna sytuacja jest z tymi którzy pobierają 500+ powinni otrzymywać tylko ci z tych rodzin gdzie pracuje jedna osoba oraz renciści którzy maja niską rentę z całkowitym zakazem pracy, ale coż za coś trzeba kupić głosy wyborcze, rząd do wymiany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 0 (14)

  Obserwator, w dniu 25-08-2019 16:11:50 napisał:

  Jak rudy wróci z bandą teczowych , to będziemy wszyscy płacić, tylko , że nie na nasze dzieci bo na uchodźców

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Makijaż ślubny
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Metkownice
od 179PLN
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usta - powiekszanie
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)