Dziś mamy 24 października 2018, środa, imieniny obchodzą:
02 stycznia 2018

Podsumowanie działalności rady KGW. Dziękowano Cecylii Woźniak

fot. MM

fot. MM

Jakie działania przez lata realizowała Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy? Informacje #na ten temat przedstawiła podczas grudniowej sesji przewodnicząca Renata Bolka, która pełni tę funkcję od 10. lat.

- W 1984 roku powstała gminna rada KGW. Nie skupiała ona wielu, bo tylko 7 kół, ale działały one bardzo prężnie. Organizowano masę szkoleń dla ówczesnych gospodyń, m.in. kursy gotowania, kursy cukiernicze, pokazy przyrządzania deserów, surówek, deserów, przetworów i warzyw. Odbywały się kursy haftu, kroju i szycia. W tamtych czasach nie było tyle świetlic wiejskich co teraz, więc niektóre kursy oraz pokazy odbywały się w domach prywatnych. Mimo wielu niedogodności związanych z sytuacją polityczną i gospodarczą, panie bardzo dobrze wspominają tamte czasy organizowały wspólnie z OSP zabawy dla całej wsi oraz wyjeżdżały na wycieczki. Organizowały także letnie przedszkola dla dzieci. Pomoc finansową zapewniały wówczas spółdzielnie kółek rolniczych, czy też gminne spółdzielnie samopomoc chłopska. W latach 90’ działalność niektórych kół ucichła. Skończyło się dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Drób oraz paszę można było już kupić w sklepach. W tych okolicznościach zdecydowana większość członkiń przestała widzieć sens w dalszym funkcjonowaniu kół, wśród których wiele zawiesiło swoją działalność. W 2006 roku Cecylia Woźniak zrezygnowała z funkcji przewodnictwa po 22 latach. Kolejne pół roku funkcję tą pełniła Gabriela Jarecka, która zrezygnowała ze względu na stan zdrowia. W 2007 roku rola przewodniczącej rady KGW przypadła mojej osobie. Przez ostatnie 10 lat wiele kół się reaktywowało, Jeździłam na zebrania sołeckie i namawiałam panie do założenia kół w swoich miejscowościach – informowała Renata Bolka - W chwili obecnej gminna rada KGW skupia 16 kół. Koła w Kosowie oraz Wyrzy są aktualnie nieaktywne. Mamy też jedno stowarzyszenie na rzecz wsi Drzewianowo, z którym utrzymujemy sympatyczne stosunki. Od 2011 roku z mojej inicjatywy powstają cykliczne spotkania „Z wizytą u sąsiadki”. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwsze takie spotkanie w roku jest zawsze w KGW Samsieczynek, gdzie zaczynamy śpiewać kolędy. Bierzemy udział w wielu kulinarnych konkursach, m.in. „Smaki Krajny i Pałuk”.

Po przemówieniu przewodniczącej, Andrzej Brzóska wręczył byłej przewodniczącej Cecylii Woźniak kwiaty i podziękował za 22 lata pracy i wkładu w rozwój kół gospodyń wiejskich na terenie gminy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (6)

  mroczanka, w dniu 02-01-2018 17:40:44 napisał:

  śmiechu warte są inni bardziej zasłużeni od tej kobiety

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Dzesika Mercedes , w dniu 03-01-2018 19:53:11 napisał:

  kwiaty byli ale fachy do łapy nie było a szkoda

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Danka Kaszanka , w dniu 03-01-2018 19:56:20 napisał:

  a na msze dali czy nie dali ?

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Zapocona Iwona , w dniu 03-01-2018 20:06:41 napisał:

  kiedy bibka bo bym wpadła na małe co nieco

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Waka, w dniu 04-01-2018 09:19:52 napisał:

  Kuźwa co artykul o Mroczy to Bolkowa na pierwszej tapecie. Ma się to parcie na szkło

  odpowiedz

  • 1 (1)

  zibi, w dniu 12-01-2018 21:45:29 napisał:

  Pani Gabriela Jarecka pracowała o wiele dłużej,a jej zaangażowanie w pracę było ogromne. Proszę ni zmieniać faktów i podawać rzetelne informacje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
SALON - TORONTO
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Stół z blatem szklanym + krzesła
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)