Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
02 stycznia 2018

Podsumowanie działalności rady KGW. Dziękowano Cecylii Woźniak

fot. MM

fot. MM

Jakie działania przez lata realizowała Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy? Informacje #na ten temat przedstawiła podczas grudniowej sesji przewodnicząca Renata Bolka, która pełni tę funkcję od 10. lat.

- W 1984 roku powstała gminna rada KGW. Nie skupiała ona wielu, bo tylko 7 kół, ale działały one bardzo prężnie. Organizowano masę szkoleń dla ówczesnych gospodyń, m.in. kursy gotowania, kursy cukiernicze, pokazy przyrządzania deserów, surówek, deserów, przetworów i warzyw. Odbywały się kursy haftu, kroju i szycia. W tamtych czasach nie było tyle świetlic wiejskich co teraz, więc niektóre kursy oraz pokazy odbywały się w domach prywatnych. Mimo wielu niedogodności związanych z sytuacją polityczną i gospodarczą, panie bardzo dobrze wspominają tamte czasy organizowały wspólnie z OSP zabawy dla całej wsi oraz wyjeżdżały na wycieczki. Organizowały także letnie przedszkola dla dzieci. Pomoc finansową zapewniały wówczas spółdzielnie kółek rolniczych, czy też gminne spółdzielnie samopomoc chłopska. W latach 90’ działalność niektórych kół ucichła. Skończyło się dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Drób oraz paszę można było już kupić w sklepach. W tych okolicznościach zdecydowana większość członkiń przestała widzieć sens w dalszym funkcjonowaniu kół, wśród których wiele zawiesiło swoją działalność. W 2006 roku Cecylia Woźniak zrezygnowała z funkcji przewodnictwa po 22 latach. Kolejne pół roku funkcję tą pełniła Gabriela Jarecka, która zrezygnowała ze względu na stan zdrowia. W 2007 roku rola przewodniczącej rady KGW przypadła mojej osobie. Przez ostatnie 10 lat wiele kół się reaktywowało, Jeździłam na zebrania sołeckie i namawiałam panie do założenia kół w swoich miejscowościach – informowała Renata Bolka - W chwili obecnej gminna rada KGW skupia 16 kół. Koła w Kosowie oraz Wyrzy są aktualnie nieaktywne. Mamy też jedno stowarzyszenie na rzecz wsi Drzewianowo, z którym utrzymujemy sympatyczne stosunki. Od 2011 roku z mojej inicjatywy powstają cykliczne spotkania „Z wizytą u sąsiadki”. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwsze takie spotkanie w roku jest zawsze w KGW Samsieczynek, gdzie zaczynamy śpiewać kolędy. Bierzemy udział w wielu kulinarnych konkursach, m.in. „Smaki Krajny i Pałuk”.

Po przemówieniu przewodniczącej, Andrzej Brzóska wręczył byłej przewodniczącej Cecylii Woźniak kwiaty i podziękował za 22 lata pracy i wkładu w rozwój kół gospodyń wiejskich na terenie gminy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (6)

  mroczanka, w dniu 02-01-2018 17:40:44 napisał:

  śmiechu warte są inni bardziej zasłużeni od tej kobiety

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Dzesika Mercedes , w dniu 03-01-2018 19:53:11 napisał:

  kwiaty byli ale fachy do łapy nie było a szkoda

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Danka Kaszanka , w dniu 03-01-2018 19:56:20 napisał:

  a na msze dali czy nie dali ?

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Zapocona Iwona , w dniu 03-01-2018 20:06:41 napisał:

  kiedy bibka bo bym wpadła na małe co nieco

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Waka, w dniu 04-01-2018 09:19:52 napisał:

  Kuźwa co artykul o Mroczy to Bolkowa na pierwszej tapecie. Ma się to parcie na szkło

  odpowiedz

  • 1 (1)

  zibi, w dniu 12-01-2018 21:45:29 napisał:

  Pani Gabriela Jarecka pracowała o wiele dłużej,a jej zaangażowanie w pracę było ogromne. Proszę ni zmieniać faktów i podawać rzetelne informacje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż gorącymi kamieniami
Deska elewacyjna
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Odchudzanie
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)