Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2017

Lasy prywatne po nawałnicy. Jak powinni postępować właściciele?

fot. arch.

fot. arch.

Internauta zwrócił się do nas z pytaniem, jak po nawałnicy mają zachować się właściciele #lasów prywatnych - Drzewo niszczeje, dojechać nie idzie, niektórzy są starsi i tego nie sprzątną, więc inni nie dojadą do swoich lasów – pisze w mailu do naszej redakcji. W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Nakle, które pełni nadzór nad lasami prywatnymi.

- Zgłaszają się do nas zainteresowani osobiście i telefonicznie i udzielamy informacji. Rozpoczęliśmy tez prace w terenie związane z inwentaryzacją, jest to uzależnione od skali zniszczeń, jeżeli zniszczenia są znaczne, będzie następowało odbudowanie powierzchni leśnej, a jeżeli zniszczenia są niewielkie, to wówczas będą wykonywane zabiegi w ramach istniejących planów – mówi geolog powiatowy Mirosław Pietrucin.

- Czy można składać jakieś wnioski o odszkodowanie za stracony połamany las? – pyta Internauta. Póki co właściciele lasów prywatnych nie otrzymają pomocy finansowej, jedynie doradczą. - Wczoraj podczas jednej z narad dotyczących spraw kryzysowych był wniosek, o to, by wystąpić do wojewody z zapytaniem , czy dla właścicieli lasów prywatnych  będzie jakaś forma odszkodowawcza, nie wiemy – mówi Mirosław Pietrucin. Nie mogą również liczyć na pomoc w uprzątnięciu lasu - Dużo rolników jakby mogła już by była i cięła na własną rękę swoje lasy, żeby inni nie pokradli, a grozi to śmiercią bo tak wyglądają lasy tragicznie – pisze Internauta – Nie dysponujemy takimi możliwościami, są to lasy prywatne – mówi w rozmowie z portalem Mirosław Pietrucin.

Pracownicy starostwa na bieżąco przyjmują zgłoszenia i każde rozpatrywane jest indywidualnie - Mamy ich już naprawdę dużo - informuje leśniczy Sebastian Łabich - Do każdego właściciela będziemy starali się dotrzeć, po to, by dokonać oględzin każdej powierzchni leśnej. Są one potrzebne, żeby móc określić, jak postępować na danej powierzchni leśnej. Wszystko będzie uzależnione w jakiej skali są zniszczenia. Jeżeli w 100 % będzie las nadawał się tylko i wyłącznie do uporządkowania  tych wywrotów, a w dokumentacji, którą posiadamy nie ma zaplanowanych zrębów na ten czas na tej powierzchni, będą musiały być wnioski do starosty o wydanie decyzji na przedwczesny zrąb. Decyzja tez będzie określała, na jakiej powierzchni należy dokonać zrąb oraz będzie nakładała obowiązek, że po uprzątnięciu danej powierzchni w przeciągu pięciu lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie trzeba te powierzchnie leśne odnowić, natomiast jeżeli skala zniszczeń będzie na tyle mała, że te złomy, wywroty będą  gdzieś porozlokowywane równomiernie po całej powierzchni, każdy właściciel lasu  jest zobowiązany wykonywać uprzątnięcia w ramach zaplanowanych zabiegów gospodarczych, które są zapisane w uproszczonych planach, bądź inwentaryzacji stanu lasu. Każda powierzchnia leśna ma taki dokument – tłumaczy Sebastian Łabich

Dodaje, że jest to bardzo skomplikowany proces - Dlatego decyzja, co należy robić na danej powierzchni leśnej musi być poprzedzona oględzinami – mówi – Na pewno każde zgłoszenie będzie rozpatrzone indywidualnie, skala zniszczeń jest różna – dodaje.

Każdy właściciel lasu proszony jest o kontakt ze Starostwem Powiatowym – wydział środowiska 52 386 66 53 – Myślę, że będziemy w stanie każdemu właścicielowi udzielić niezbędnych informacji – mówi leśniczy

Starosta sprawuje jedynie nadzór nad lasami, natomiast w kwestii uprzątnięcia właściciele muszą sobie radzić sami. – Staramy się pozyskać namiary na firmy, które kompleksowe usługi świadczą – informuje Sebastian Łabich. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób firmy „dogadają się” z właścicielami lasów. 

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (23)

  jan, w dniu 17-08-2017 11:37:00 napisał:

  czyli słabo niby lasy prywatne ale o każdą pierdołę trzeba na kolanach prosić i czekać na wnioski na pozwolenia u zarządcy tak jakby nie był to nasz las. ale jeżeli katastrofa leśna po tornadzie zagrażająca niewykwalifikowanym rolnikom którzy będą sprzątać zawisy i nie do końca złamane drzewa utrudniony dostęp lasy zniszczone jest Oki wtedy to przecież jest las prywatny czyli martwcie się sami sprzątajcie sami odnówcie i posadźcie nowy sami najlepiej w przeciągu pięciu lat. Juz widzę jak ci wszyscy 80 latkowie sadzą las chyba na kolanach. Czyli inne tereny umią jakoś uruchomić interwencyjny skup drzewa przez firmy a my musimy sami. Polska paranoja. Jak mamy zdrowy prywatny las tak wszyscy się wtrącają chcą zarządzać i wydają okresowe pozwolenia znakują drzewa itp a jeżeli las już leży nie stanowi jakiejs wrtośći to już jest tak naprawdę nasz prywatny już nic nie potrzeba już wszystko możemy sami w własnym zakresie no tak super. Moim zdaniem należało by się chociaż 6 tys z państwa ludzie ponieśli straty domy obory sady czym innym rożni się las tak samo jest wartością w gospodarstwie i uległ tak samo zniszczeniu jak u innych inne obiekty. Rolnicy mogą szacować straty kukurydzy i innych upraw a las . polska rzeczywistość.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (20)

  fagus, w dniu 17-08-2017 14:36:34 napisał:

  Zgadzam się z przedmówcą w 100%. W poprzednim artykule, gdzie to Lasy Państwowe żalą się, jakie to szkody ponieśli, na samym wstępie autor napisał "Cały czas służba leśna próbuje dotrzeć do najbardziej uszkodzonych fragmentów lasu" - BZDURA I KŁAMSTWO!!!!!!!!!!!! ludzie nie wierzcie im. Mieszkam w pobliżu częściowo zniszczonego lasu, w którym poległy słupy energetyczne. Nikt z nadleśnictwa w ogóle tam nie był, nie interweniuje i nie pomaga. Jutro minie tydzień, jak wioska jest bez prądu, bo energetyka nie może przedrzeć się przez powalone drzewa i postawić nowe słupy energetyczne. Lasy państwowe w tym kierunku nie robią kompletnie nic (mieli długi weekend, a teraz dochodzą do siebie) i pewnie jest im na rękę, że dojazd do tych miejsc jest utrudniony, bo to oznacza, że złodzieje drewna też się tam nie dostaną. Taka jest cała prawda o lasach państwowych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (9)

  zxc, w dniu 17-08-2017 23:14:53 napisał:

  co do lasów prywatnych ---- proszę o rozwagę to hieny na kasę bo las jest i jest a kasa się należy nawałnice są i będą a las rośnie bardzo wolno-----0-=0=-0

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Stary Wiarus., w dniu 18-08-2017 09:47:24 napisał:

  Ta s.. ta ta!!! ludzie na wsiach to takie niedojdy, pozabijają się, jak będą bez decyzji darmozjada urzędasa, bez planu i dyrektyw drewno z lasu wywozić. Najlepiej pouczają, wyspecjalizowane firmy z atestami i innymi pierdołami zatrudnić. Nie było darmozjadów-urzędasów, planów instrukcji i innych pierd...ł ludzie zrywkę robili i drewno z lasu przez wieki wywozili. To taki syndrom bolszewickich i PObolszewickich państw, cały czas tworzyć problemy i walczyć z problemami nie spotykanymi w innych systemach. Jak wprowadzono ludzką ustawę, że na swojej ziemi mogę własnymi drzewami sam zarządzać, to podniósł się taki KWIK pobolszewickiej hołoty, słyszalny w innych galaktykach, i szybciutko przepisy obostrzono.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Leśnik, w dniu 23-08-2017 21:39:00 napisał:

  W niektórych lasach państwowych od lat nie sprzątnięto licznych wiatrołomów, gdyby coś takiego było w lesie prywatnym, już byłoby sporo krzyku na właściciela i karania go. Nie jest zachowana symetria w traktowaniu podmiotu prywatnego i państwowego.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  bk, w dniu 03-10-2017 00:02:12 napisał:

  LAS rosnie powoli, a stracilismy go w ciagu tej jednej nocy. Prosze sobie wyobrazić jakie koszty musza poniesć własciciele tych lasów, aby je uporządkować - koszty pilarzy, wywózki z lasu, itp. Niestety nie możemy liczyc na pomoc doraźna, aby pokryć chociaz częsciowo te koszty. Gdyby nie pomoc rodziny , przyjaciół, to zastanie nas wiek sędziwy i nie nie będzie co zbierać. Skad wziąc pieniadze na posprzątanie takiego lasu, czy ktos z urzędników gminy, powiatu, województwa, czy rządu pomysłał. Dlaczego nie przysługuje nam dorażna pomoc do 6000zł. np na zakup piły paliwa, łańcuchów, żeby zacząć cos robić w tym lesie. Szumne odszkodowania dla włascicieli lasów prywatnych, tylko kiedy sie je otrzyma, po uprzatnięciu - zdajecie sobie sprawę kiedy to nastapi. a za co to zrobić. niestety potencjalni kupcy drewna tylko zacierają rece, że tanio kupuja drewno, wszyscy chca zarobić. tylko poszkodowani wychodza na tym na minus.a moze zostawić i niech samo sie zutylizuje. Zastanawiam się, gdzie podziały sie piły i inne sprzety z darów z całej Polski, do kogo dotarło. Ja niestety nie słyszałam, aby któs z mojego srodowiska taka pomoc otrzymał.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Antoni, w dniu 08-08-2018 16:36:37 napisał:

  Mnie w centralnej Polsce kornik zniszczył ok. 1 ha świerka i nikt do tej pory nie zainteresował się tym problemem od dwóch lat.Tak wygląda nadzór starosty nad prywatnymi lasami.Jak jest dobrze to się wtrącają i szukają igły w stogu siana a jak występuje jakiś problem to ich nie ma i od starosty nie ma żadnej pomocy..To poco ten nadzór?Szkoda tylko naszych pieniędzy z podatków na ten nadzór.My sami wiemy co mamy robić.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)