Lasy prywatne po nawałnicy. Jak powinni postępować właściciele?

fot. arch.
Internauta zwrócił się do nas z pytaniem, jak po nawałnicy mają zachować się właściciele #lasów prywatnych - Drzewo niszczeje, dojechać nie idzie, niektórzy są starsi i tego nie sprzątną, więc inni nie dojadą do swoich lasów – pisze w mailu do naszej redakcji. W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Nakle, które pełni nadzór nad lasami prywatnymi.
- Zgłaszają się do nas zainteresowani osobiście i telefonicznie i udzielamy informacji. Rozpoczęliśmy tez prace w terenie związane z inwentaryzacją, jest to uzależnione od skali zniszczeń, jeżeli zniszczenia są znaczne, będzie następowało odbudowanie powierzchni leśnej, a jeżeli zniszczenia są niewielkie, to wówczas będą wykonywane zabiegi w ramach istniejących planów – mówi geolog powiatowy Mirosław Pietrucin.
- Czy można składać jakieś wnioski o odszkodowanie za stracony połamany las? – pyta Internauta. Póki co właściciele lasów prywatnych nie otrzymają pomocy finansowej, jedynie doradczą. - Wczoraj podczas jednej z narad dotyczących spraw kryzysowych był wniosek, o to, by wystąpić do wojewody z zapytaniem , czy dla właścicieli lasów prywatnych będzie jakaś forma odszkodowawcza, nie wiemy – mówi Mirosław Pietrucin. Nie mogą również liczyć na pomoc w uprzątnięciu lasu - Dużo rolników jakby mogła już by była i cięła na własną rękę swoje lasy, żeby inni nie pokradli, a grozi to śmiercią bo tak wyglądają lasy tragicznie – pisze Internauta – Nie dysponujemy takimi możliwościami, są to lasy prywatne – mówi w rozmowie z portalem Mirosław Pietrucin.
Pracownicy starostwa na bieżąco przyjmują zgłoszenia i każde rozpatrywane jest indywidualnie - Mamy ich już naprawdę dużo - informuje leśniczy Sebastian Łabich - Do każdego właściciela będziemy starali się dotrzeć, po to, by dokonać oględzin każdej powierzchni leśnej. Są one potrzebne, żeby móc określić, jak postępować na danej powierzchni leśnej. Wszystko będzie uzależnione w jakiej skali są zniszczenia. Jeżeli w 100 % będzie las nadawał się tylko i wyłącznie do uporządkowania tych wywrotów, a w dokumentacji, którą posiadamy nie ma zaplanowanych zrębów na ten czas na tej powierzchni, będą musiały być wnioski do starosty o wydanie decyzji na przedwczesny zrąb. Decyzja tez będzie określała, na jakiej powierzchni należy dokonać zrąb oraz będzie nakładała obowiązek, że po uprzątnięciu danej powierzchni w przeciągu pięciu lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie trzeba te powierzchnie leśne odnowić, natomiast jeżeli skala zniszczeń będzie na tyle mała, że te złomy, wywroty będą gdzieś porozlokowywane równomiernie po całej powierzchni, każdy właściciel lasu jest zobowiązany wykonywać uprzątnięcia w ramach zaplanowanych zabiegów gospodarczych, które są zapisane w uproszczonych planach, bądź inwentaryzacji stanu lasu. Każda powierzchnia leśna ma taki dokument – tłumaczy Sebastian Łabich
Dodaje, że jest to bardzo skomplikowany proces - Dlatego decyzja, co należy robić na danej powierzchni leśnej musi być poprzedzona oględzinami – mówi – Na pewno każde zgłoszenie będzie rozpatrzone indywidualnie, skala zniszczeń jest różna – dodaje.
Każdy właściciel lasu proszony jest o kontakt ze Starostwem Powiatowym – wydział środowiska 52 386 66 53 – Myślę, że będziemy w stanie każdemu właścicielowi udzielić niezbędnych informacji – mówi leśniczy
Starosta sprawuje jedynie nadzór nad lasami, natomiast w kwestii uprzątnięcia właściciele muszą sobie radzić sami. – Staramy się pozyskać namiary na firmy, które kompleksowe usługi świadczą – informuje Sebastian Łabich. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób firmy „dogadają się” z właścicielami lasów.
Czytaj również
- Funkcjonariusze Służby Więziennej na szkoleniu. Niezwykle ważne umiejętności
- Dofinansowanie na przebudowę drogi gminnej. Uroczyste podpisanie umowy
- Co się wydarzyło w szkole? Prokuratura bada sprawę
- Kolejne wręczenie promes. Środki na modernizację budynku urzędu
- Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Burmistrz odebrał czek
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.
(czytaj więcej)Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!
(czytaj więcej)"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.
(czytaj więcej)O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych
(czytaj więcej)
Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad
jan, w dniu 17-08-2017 11:37:00 napisał:
odpowiedz
fagus, w dniu 17-08-2017 14:36:34 napisał:
odpowiedz
zxc, w dniu 17-08-2017 23:14:53 napisał:
odpowiedz
Stary Wiarus., w dniu 18-08-2017 09:47:24 napisał:
odpowiedz
Leśnik, w dniu 23-08-2017 21:39:00 napisał:
odpowiedz
bk, w dniu 03-10-2017 00:02:12 napisał:
odpowiedz
Antoni, w dniu 08-08-2018 16:36:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!