Dziś mamy 9 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Kolejne odwiedziny w zakładzie karnym. Uczniowie poznali dział ochrony

fot. por. Krzysztof Jurek

fot. por. Krzysztof Jurek

Jak wygląda praca w zakładzie karnym? Kim jest funkcjonariusz Służby Więziennej? Jakie stoją przed nim zadania? #Tym razem "na nasz potulicki teren" zaprosiliśmy ponownie uczniów z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Za murem. W mundurze. W bezpośrednim kontakcie ze skazanymi.

Podczas dzisiejszej wizyty szczególnie przedstawiliśmy zadania z jakimi mierzy się dział ochrony funkcjonujący w strukturach jednostek penitencjarnych. Ta wizyta zdecydowanie należała własnie do tego działu.

"Pełnienie służby w dziale ochrony stanowi wyzwanie pod wieloma względami – dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa musi iść w parze z porządkiem i ładem w jednostce penitencjarnej. To bardzo istotny element, gdyż wpływa na nasze bezpieczeństwo i jest istotne w kontekście optymalnego funkcjonowania jednostki. Funkcjonariusze działu ochrony niejednokrotnie działają w sytuacjach nagłych, często nieprzewidywalnych wymagających od nich predyspozycji osobowościowych i znajomości przepisów. To odpowiedzialna praca "– mówił kpt. Rafał Ciechacki, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

Struktura

Funkcjonariusze działu ochrony stanowią najliczniejszy dział w strukturach jednostek organizacyjnych. W sieci organizacyjnej tego działu znajdziemy kierownika, jego zastępcę, inspektorów ds. ochrony, dowódców zmian, funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach mieszkalnych. Są też funkcjonariusze dozorujący osadzonych podczas ich przemieszczania się po terenie jednostki organizacyjnej lub doprowadzających interesantów, funkcjonariusze sprawujący bezpośrednią opiekę nad psami czy pełniący służbę przy wejściu do jednostki organizacyjnej, ale także dozorujący spacery osadzonych, pełniący służbę przy udzielaniu widzeń albo na stanowisku monitorowego, funkcjonariuszy dozorujących osadzonych zatrudnionych na terenie zakładu karnego, czy na stanowiskach uzbrojonych.

Przyszłość w mundurze

To było intensywne spotkanie, które pozwoliło zaprezentować misję i zadania jakie stoją przed Służbą Więzienną, a także pokazać szeroki wachlarz podejmowanych działań. Więzienie to system powiązanych ze sobą struktur, które wzajemnie się przenikają, co pozwala na sprawne i optymalne funkcjonowanie poszczególnych komórek. W strukturze potulickiej jednostki penitencjarnej znajdziemy dział ochrony, dział penitencjarny, dział kwatermistrzowski, dział ewidencji, dział finansowy, dział kadr, dział techniki i łączności, dział organizacyjno-prawny, służbę zdrowia a także dwa oddziały terapeutyczne. Różne obszary zainteresowań można rozwijać nosząc mundur, w każdym z wyżej wymienionych działów znajdziemy specjalistów z różnorodnych dziedzin. Projektując swoją wizję przyszłości warto także ten aspekt wziąć pod uwagę. Młodzi goście mieli możliwość zapoznania się ponadto z uzbrojeniem jakim dysponuje Służba Więzienna i wybranymi środkami przymusu bezpośredniego. Uczniowie zobaczyli jeden z budynków mieszkalnych oraz halę produkcyjną, w kórej reazlizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".

Materiał:  ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 108 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)