Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2019

Realizacja projektu "Młody Lead Leader". Uczniowie odwiedzili fabrykę mebli

fot. pow.

fot. pow.

Grupa Cefeidy (kl. 1c- ekonomiści) biorąca udział w ogólnopolskim projekcie # Młody Lean Leader wybrała się na pierwszy z trzech wyjazdów do Fabryki Mebli Biurowych Mdd w Sępólnie Krajeńskim.

Wyjazd ten jest związany z udziałem w finale i stanowi on jedno z jego kluczowych zadań. Pierwszym elementem naszego wyjazdu było zwiedzanie całej firmy. Oprowadzali i opowiadali nam o niej Pan Marek Sikorski – Dyrektor Produkcji oraz Pani Iwona Paliwoda - nasza mentorka, która pomaga nam w realizacji naszego projektu.

Towarzyszyła nam również Pani Małgorzata Fedec, która również jest opiekunką naszego projektu. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wszystkie sektory tej fabryki począwszy od magazynów po hale, na których pracują pracownicy, szwalnię, tapicernię i wiele innych.

Pan Kierownik tłumaczył nam jak wszystko jest ułożone i dlaczego tak, a nie inaczej oraz jakim to podlega kryteriom. Pokazywał nam jak oznaczone są półprodukty, jak numerowane są regały w magazynach, w jakich kolejnościach przebiegają poszczególne procesy, mające na celu stworzenie jednego całego produktu takiego jak np. fotel.

Po zwiedzeniu całej firmy przenieśliśmy do tapicerni, gdzie czekało nasze przyszłe zadanie i główny cel naszej wizyty. Z tapicernią zapoznał nas jej kierownik Pan Mieczysław Kusal. Nasze zadanie miało polegać na przeprojektowaniu wyznaczonego obszaru tapicerni, w związku z przyjazdem nowej maszyny - laminarki.

Na początku musieliśmy wszystko pomierzyć. Musieliśmy również popytać pracowników o to ile razy np. używają danej maszyny, gdzie odkładają dane materiały w jakich kierunkach się poruszają itp.

Dodatkową punktowanym elementem w tym zadaniu było również znalezienie pewnych błędów tj: przestoje, niedociągnięcia itp. (oczywiście wszystko z leanowymi zasadami poznanymi wcześniej).

Po zrobieniu odpowiednich pomiarów razem z nasza mentorką Panią Iwoną Paliwodą omówiliśmy wszystko oraz przystąpiliśmy do projektowania. Musieliśmy narysować stan obecny oraz stan przyszły czyli taki, który my chcemy zaproponować z uwzględnieniem wszystkich kryteriów, które nie mogą być złamane np. szerokość dróg ewakuacyjnych itp.

Fabrykę opuściliśmy zapracowani i zmęczeni, ale uważamy, że był to bardzo twórczy wyjazd, w którym mogliśmy poznać coś nowego. 

materiał: Julia Iwanek kl. 1c 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)