Dziś mamy 26 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2020

Dwa lata Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś liczy już ponad 1300 żołnierzy!

fot. WOT

fot. WOT

Dwa lata temu, 15 stycznia 2018 roku powstała 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony #Terytorialnej. Dowódca płk Krzysztof Stańczyk tworzył przez cały ten czas odpowiednie warunki szkoleniowe, pozyskiwał infrastrukturę oraz budował etos żołnierskiego ducha. Dziś brygada liczy już ponad 1300 żołnierzy!

Rok 2019 był czasem ciężkiej i intensywnej pracy szkoleniowej. Ochotnicy uczestniczący w szkoleniach podstawowych (tzw. 16-tkach), jak i szkoleniach wyrównawczych (8-dniowych) wykazali się ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem podczas szkoleń. Złożone uroczyste przysięgi wojskowe w Toruniu, w Bydgoszczy, czy w Inowrocławiu stały się realnym zobowiązaniem i gwarancją ochrony lokalnej społeczności w sytuacjach zagrożenia.

Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Krzysztof Stańczyk, podkreśla, że „szkolenie jest uzupełnieniem fundamentów, na których budujemy tożsamość naszej Brygady”. „Szkolenie indywidualne, jak i specjalistyczne jest istotną częścią procesu kształcenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej” - zaznacza płk Krzysztof Stańczyk.

Żołnierze 8K-PBOT uczestniczyli również w licznych uroczystościach i obchodach państwowych. Należały do nich między innymi takie akcje jak „Serce dla Inki”, „Bieg Tropem Wilczym”, „20. rocznica wstąpienia Polski do NATO”, „Pracodawca przyjazny WOT”, „Ferie z WOT”, „Żołnierska Pamięć”, „Krwiobieg Terytorialsa”, „Wakacje z mundurem”, „Ferie w mundurze”, „Sadzenie drzew w Rytlu”, „Noc w muzeum”, „Piękny dzień mamy”, „Obchody wybuchu II wojny światowej”, „Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego” i wiele innych. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej pełnili również wielokrotnie warty przy pomnikach i mogiłach żołnierzy Armii Krajowej.

Kolejny rok to kolejne wyzwania! 8K-PBOT nie zwalnia tempa! Rok 2020 to przede wszystkim szkolenia podstawowe, wyrównawcze, rotacyjne etapu indywidualnego, rotacyjne etapu specjalistycznego, zintegrowane oraz kolejne przysięgi wojskowe, które będą ważnym wydarzeniem dla wstępujących ochotników. Obecnie w WOT służbę pełni blisko 24000 żołnierzy, w tym ponad 20000  ochotników.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

Materiał: kpt. dr Diana Warchocka oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada  Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (10)

  Ciekawski, w dniu 03-01-2020 09:59:01 napisał:

  Dlaczego raport NIK nt. WOT został utajniony?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (13)

  gruby, w dniu 03-01-2020 10:57:37 napisał:

  nie nazywajcie ludzi po szkółce niedzielnej żołnierzami, może skauci albo zuchy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (11)

  krajan, w dniu 03-01-2020 12:37:56 napisał:

  Maciarewicz zlikwidował wojsko zawodowe,zamiast obowiązkowego PO w szkołach i na studiach płaci bezrobotnym za gotowość obrony..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (4)

  Młody, w dniu 03-01-2020 15:44:49 napisał:

  Ruszył nabór przyjęć do Straży pożarnej,Służby więziennej,Policji,chetni mogą się zgłaszać,tak samo do wojska bo podobno tam tak dobrze :),

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Kabuz, w dniu 03-01-2020 20:53:05 napisał:

  Wakacje z mundurem, ferie z Wot. Super. W końcu czuję, że jestem bezpieczny.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Wiktor Kulikov , w dniu 04-01-2020 23:34:07 napisał:

  Popierdółki a nie żołnierze

  odpowiedz

  • -1 (1)

  xxx, w dniu 05-01-2020 05:14:57 napisał:

  To jest odrodzona formacja wojskowa z komuny OTK / Obrona terytorialna Kraju -wpisz w google / to tam masz opisane w szczegółach i dokładnie =pis kocha komunę bo to ich następca a nam czarują że demokrację wprowadzają chyba że taką jak u Putina alba Łukaszenki na Białorusi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Produkty instax
od 37,90PLN
Meble łazienkowe
MEBLE PIOTR PASIEKA
Bon upominkowy
Siłownia
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)