Dziś mamy 21 maja 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2018

Budowa nowych ścieżek rowerowych. Bezpieczne i przyjazne trasy dla rowerzystów

fot. archiwum

fot. archiwum

W ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 rozdysponowaliśmy do tej pory środki # na utworzenie 39 ścieżek rowerowych o łącznej długości blisko 150 kilometrów.

To nie koniec marszałkowskiego wsparcia na budowę bezpiecznych i przyjaznych środowisku tras dla miłośników dwóch kółek – na początku przyszłego roku zostaną rozstrzygnięte trzy kolejne konkursy.
- Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa konsekwentnie wspiera rozwój infrastruktury dla miłośników dwóch kółek. Przekazując środki na tego rodzaju inwestycje korzystamy ze wszystkich możliwych źródeł finansowania, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wsparcia, którymi dysponują Lokalne Grupy Działania. Efekt inwestycji zrealizowanych w Kujawsko-Pomorskiem w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to ponad ćwierć tysiąca kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Kujawsko-Pomorskie dla miłośników dwóch kółek
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 na rozbudowę infrastruktury rowerowej przeznaczymy ponad 130 milionów złotych, czyli kwotę ponaddwukrotnie wyższą niż w perspektywie 2007-2013. Do tej pory samorząd województwa zawarł umowy na dofinansowanie 38 projektów, a kolejna jest w przygotowaniu. W ramach tych zadań powstanie lub zostanie wyznaczonych prawie 150 kilometrów ścieżek rowerowych. Około 80 kilometrów traktów dla rowerzystów powstaje przy gruntownie przebudowywanych trasach wojewódzkich. To możliwe dzięki ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi.

Największe wsparcie z RPO – ponad 5 milionów złotych – trafiło na budowę ścieżki rowerowej w gminie Dąbrowa Chełmińska ze stolicy gminy do Czarża i Dębowca oraz do Janowa. Powiat toruński otrzymał w sumie 9,5 miliona złotych dofinansowania na budowę aż czterech dróg rowerowych – wśród nich jest 24 kilometrowy trakt z Osieka nad Wisłą przez Sąsieczno, Zimny Zdrój, Czernikowo i Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa. Bydgoszcz pozyskała 1,8 miliona złotych na budowę drogi dla rowerzystów w ciągu ulicy Grunwaldzkiej.

Samorządowe władze województwa zabiegają też o to, by ścieżki rowerowe łączyły się w długie trakty przebiegające przez kilka gmin. Przyłączenie projektowanej trasy rowerowej do istniejącej już drogi dla rowerzystów to jeden z warunków otrzymania wsparcia z RPO. Takie przedsięwzięcie zrealizowano między innymi w przypadku 100-kilometrowej trasy rowerowej z Torunia przez Bydgoszcz do Koronowa. Trwają rozmowy o wydłużeniu tej ścieżki z Unisławia w kierunku Chełmna i Grudziądza. Wkrótce nowy fragment trasy rowerowej ma połączyć istniejące drogi dla rowerzystów w gminach Pakość i Barcin.
Zakończyły się nabory wniosków w trzech kolejnych konkursach w ramach RPO na dofinansowanie inwestycji dotyczących budowy ścieżek rowerowych. Do podziału między samorządy lokalne są w sumie 32 miliony złotych. Maksymalny poziom dofinansowania może wynieść 85 procent wartości przedsięwzięcia. Wyniki naborów poznamy w styczniu i lutym 2019 r. 

Ścieżki rowerowe w statystyce:

- W 2016 roku łączna długość ścieżek rowerowych w województwie kujawsko-pomorskim wynosiła 933 kilometry i od roku 2011 (pierwsze dostępne dane statystyczne w tym zakresie) wydłużyła się o 480 kilometrów (4 wynik w kraju).
- Długość ścieżek rowerowych w województwie to 8,3% długości wszystkich ścieżek rowerowych w kraju. Jest to 4 najlepszy wynik w Polsce – po województwach mazowieckim (12,5%), wielkopolskim (12,0%) i pomorskim (9,8%).
Blisko 66% ścieżek rowerowych w województwie (615 km) znajdowało się pod zarządem gmin, prawie 24% (220 km) pod zarządem powiatów, a niewiele ponad 10% (97 km) pod zarządem samorządu województwa.
- Na każde 10 tys. km² w województwie w 2016 r. przypadało 519 kilometrów tego rodzaju infrastruktury. To trzeci najlepszy wynik w kraju i zdecydowanie powyżej średniej krajowej, która wynosiła 360 kilometrów.
Pod względem długości ścieżek rowerowych na 10 tys. ludności województwo kujawsko-pomorskie utrzymało wysoką pozycję. Z wynikiem 4,5 km zajmowało w 2016 roku 3 lokatę.

materiał:Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (10)

  ja, w dniu 06-12-2018 09:59:57 napisał:

  Może by tak zatrudnić bezrobotnych albo tych co biorą 500+ i niech posprzątają te ścieżki rowerowe a w ogóle to ta w kierunku Kowalewka to jakaś tragedia i te kamienie na asfalcie!!!! Kto to wymyślił??? IDIOTYZM!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  turysta, w dniu 06-12-2018 11:33:17 napisał:

  Władze miasta Nakła do roboty,ścieżka pieszo-rowerowa do Lubaszcza i Sadek czek od lat,panie burmistrzu,jest pan turystą rowerowym, niech pan się wytłumaczy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  ala, w dniu 06-12-2018 15:13:12 napisał:

  Wy tak daleko sięgacie, a nawet nie zrobili ścieżki rowerowej wzdłuż nakielskiej obwodnicy. Jak ktoś jechał od cukrowni do ronda na Paterek ten wie, jak się kierowcy wkurzają. Obwodnica bez pasa awaryjnego, o ile się nie mylę to podwójna ciągła. Masakra. W Mroczy zrobili to o wiele bardziej rozsądniej.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  bike, w dniu 06-12-2018 15:33:48 napisał:

  Panie Piotrowski czekamy na ścieżkę rowerową z Szubina do Wąsosza !

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Alicja, w dniu 06-12-2018 16:08:22 napisał:

  Gdzie ścieżka z występu do lochowic co obiecali? Gdzie radny z Potulic?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nn, w dniu 06-12-2018 22:13:50 napisał:

  Może by tak z Mikołowa do nakla

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Rowerzysta, w dniu 06-12-2018 22:49:52 napisał:

  Z tego artykułu wynika że od CZTERECH lat są już BUDOWANE !!! A gdzie K....A one SĄ ?

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Jola, w dniu 08-12-2018 22:59:58 napisał:

  nie widziałem żadnej ścieżki, tylko zerwany dobry chodnik z Mickiewicza w Nakle i zastąpiony lepszym, to jest imbecylizm totalny, ale kto kornowskiemu zabroni

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Dziura w chodniku, w dniu 11-12-2018 13:15:48 napisał:

  ścieżki rowerowe kosztem mniejszych dróg. 100km ścieżek rowerowych a w centrum miasta można sie zabić na krzywym chodniku

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Odchudzanie
MEBLE PIOTR PASIEKA
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Meble kuchenne
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)