Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2021

Alarmujące dane dotyczące zgonów. Zmarło prawie 750 osób

fot. pow.

fot. pow.

Jednym z wyjątkowo negatywnych zjawisk, które występuje wraz z pandemią# koronawirusa jest wzrost śmiertelności. Zgodnie w wyliczeniami, w naszym kraju w tym roku odnotowano wyraźny wzrost tzw. nadmiarowych zgonów. Jak kwestia śmiertelności kształtuje się w gminach naszego powiatu?

Ograniczony dostęp do służby zdrowia oraz pandemia koronawirusa przyczynia się do wzrostu śmiertelności Polaków. Dane na ten temat są alarmujące. Wielu Polaków zdecydowanie za późno sięga po pomoc lekarza, a obecnie przez pandemię dostęp do nich jest ograniczony. Ponadto, nie wszyscy którzy mają objawy zakażenia decydują się na wykonanie testów. To również przyczynia się do wzrostu liczby zmarłych.

W skali ogólnej, w tym roku odnotowano ponad 73 tysiące nadmiarowych zgonów. Czy w naszym powiecie również zauważalny jest wzrost liczby zgonów? Poprosiliśmy o statystyki z gminnych Urzędów Stanu Cywilnego. Z udostępnionych danych wynika, że wzrost śmiertelności odnotowano w gminie Szubin. Tam jest najgorzej, bowiem w 2019 roku zgonów było 212, w ubiegłym roku zarejestrowano ich 235. Z kolei w tym roku od stycznia do końca października szubiński USC zarejestrował już 241 zgonów, czyli więcej niż w całym 2020 i 2019 roku! W samym październiku tego roku zarejestrowano śmierć 10 mieszkańców.
W gminie Nakło zgonów jest również dużo, ale sytuacja nie jest tak dramatyczna jak w gminie Szubin. W 20119 roku w gminie Nakło zgonów było 286, rok później zarejestrowano aż 302 zgony, a w tym roku do końca października zgonów było 266. W październiku odnotowano śmierć 26 mieszkańców tej gminy i jest to najwyższy wskaźnik zgonów spośród wszystkich gmin w powiecie w tym miesiącu. W miarę stabilnie prezentują się za to dane w gminie Kcynia. W 2019 roku odnotowano 142 zgony, w 2020 roku było 184 zgony, a w tym roku do października w gminie Kcynia zmarło 123 mieszkańców.

Jedna gmina wbrew statystykom
Wiele wskazuje na to, że ten rok zakończy się wzrostem statystyk zgonów w gminie Sadki w porównaniu do lat ubiegłych. W 2019 roku USC w Sadkach zarejestrował 79 zgonów, w 2020 odnotowano ich 74. W tym roku, analogicznie jak w pozostałych gminach odnotowano do końca października 72 zgony. W samym październiku było ich 6, tyle samo co w gminie Mrocza. Co ciekawe, śmiertelność w tej gminie spada! Ponadto, jest najniższa spośród wszystkich gmin w powiecie. W 2019 roku USC w Mroczy odnotował 66 zgonów, rok później było to 61 zgonów. Obecnie, do końca października wpisano do rejestru śmierć 40 mieszkańców. Podsumowując, w gminach naszego powiatu odnotowywana jest wyższa śmiertelność, ale nie wszędzie. Najgorzej pod tym względem jest w gminie Szubin, a najmniej mieszkańców umiera w gminie Mrocza, która przecież nie jest najmniejszą gminą w powiecie. Jak wynika z danych od urzędów stanu cywilnego, do końca października zmarło 742 mieszkańców naszego powiatu.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (34)

  He w , w dniu 28-11-2021 09:51:30 napisał:

  Gmina Sadki z najniższym poziomem wyszczepienia w powiecie ma najniższą śmiertelność!!! Przypadek.??

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 15 (25)

  Nathan, w dniu 28-11-2021 10:14:24 napisał:

  czyżby dlatego ubywa pisowi w sondażach ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (20)

  Ku, w dniu 28-11-2021 10:58:31 napisał:

  Ciekawe, czy to, że w Szubinie jest oddział covidowy ma jakiś związek z tym, że to właśnie tam jest najwyższa śmiertelność w powiecie.

  odpowiedz

  • -14 (18)

  krysiak, w dniu 28-11-2021 11:16:11 napisał:

  nikogo to nie obchodzi

  odpowiedz

  • -12 (40)

  myślący, w dniu 28-11-2021 11:25:11 napisał:

  Najwyższa śmiertelność na świecie jest wśród zaszczepionych! Czy to przypadek?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (18)

  Proste, w dniu 28-11-2021 11:53:50 napisał:

  Jak się lekarze pozamykali to i ludzie padają jak muchy.

  odpowiedz

  • -2 (32)

  Pyton, w dniu 28-11-2021 12:25:32 napisał:

  Jeszcze trochę i wszyscy antyszczepy będą leżeć pod ziemią

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  kk, w dniu 28-11-2021 13:38:15 napisał:

  Panie Redaktorze a co to za rok 20119 (W 20119 roku w gminie Nakło) chyba w 2019r

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotobombki
19,90PLN
Świąteczne fotopoduszki
40PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)