Dziś mamy 6 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

09 marca 2022

Patron Roku 2022. Ignacy Łukasiewicz, czyli tytan pracy oraz innowator

fot. pow.

fot. pow.

Jednym z patronów roku 2022 jest odkrywca i# wynalazca, tytan pracy oraz innowator - Ignacy Łukasiewicz.

Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. W marcu tego roku przypada 200 rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który był pionierem przemysłu naftowego, działaczem niepodległościowym, filantropem i politykiem, ale przede wszystkim skromnym i oddanym innym człowiekiem.

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. W 1832 roku podjął naukę w gimnazjum w Rzeszowie. Niestety z chwilą śmierci ojca w 1836 roku porzucił naukę, by podjąć pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W latach 1850-1852 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonowało studium farmaceutyczne, a także w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji.

Po studiach wrócił do Lwowa i rozpoczął pracę w aptece Piotra Mikolascha, gdzie rozpoczął badania nad ropą naftową.

Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. W praktyce oświetlenie naftowe zastosowano po raz pierwszy 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji w lwowskim szpitalu.

W 1854 roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, by być bliżej terenów roponośnych. Niedaleko Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej. Oprócz nafty wytwarzał smary i oleje do maszyn, a także asfalt oraz rodzaj parafiny – gudrinę.

Jego osiągnięcia zostały nagrodzone medalem i dyplomem uznania za zasługi dla przemysłu naftowego na Wystawie Powszechnej w Wiedniu w 1873 roku. W 1877 roku był organizatorem kongresu naftowego we Lwowie i doprowadził do powstania Towarzystwa Naftowego dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji, które od 1880 roku nosiło nazwę Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Jako społecznik i filantrop propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiści finansował wiele inicjatyw. Z dochodów płynących z nafty wspierał w 1863 roku powstańców styczniowych, którzy walczyli z Rosjanami w Królestwie Polskim. Finansował wyposażenie powstańczych oddziałów, rannym udzielał schronienia w swoim dworku w Chorkówce. Walczył z biedą i problemami społecznymi. Organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby lub inwalidztwa. 

Za działalność charytatywną papież Pius IX w 1873 roku nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem Św. Grzegorza. Ignacy Łukasiewicz  od 1876 roku aż do śmierci intensywnie pracował jako poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie.

Zmarł w Charkówce 7 stycznia 1882 roku na zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zaręcinie.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)