Dziś mamy 28 listopada 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

24 listopada 2023 0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
23 listopada 2023 1

Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń. Nastąpi przesunięcie terminu

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie z przedstawicielami #podmiotów, które – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji wystąpi z inicjatywą legislacyjną, która pozwoli przesunąć maksymalną datę wdrożenia na 1.01.2025 r.

(czytaj więcej)
19 listopada 2023 0

Zalew "łańcuszków". Użytkownicy zamiast chronić dane, udostępniają spam

Ostatnimi czasy na Facebooku mamy #zalew „łańcuszków”. Użytkownicy masowo publikują na swoich tablicach informację o tym, że nie zgadzają się z nową polityką Mety, ale zamiast chronić swoje dane po prostu udostępniają spam.

(czytaj więcej)
16 listopada 2023 1

Maleje liczba osób na studiach II stopnia. Nowe dane w ELA

W ostatnich latach zmniejsza się liczba osób #podejmujących studia II stopnia. Wzbudza to niepokoje w szkołach wyższych, które obawiają się spadku atrakcyjności studiów magisterskich w porównaniu do innych możliwości rozwoju, w tym podjęcia pracy zawodowej.

(czytaj więcej)
14 listopada 2023 1

Dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy. Rocznica urodzin odkrywcy insuliny

Co roku 14 listopada, obchodzimy# Światowy Dzień Cukrzycy. To rocznica urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Jego odkrycie sprawiło, że cukrzyca, która była opisywana już w starożytności, przestała być chorobą śmiertelną.

(czytaj więcej)
13 listopada 2023 0

Kontrola zabawek magnetycznych. Czy wszystkie spełniały wymogi?

Sprawdziliśmy 30 modeli zabawek#: cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.

(czytaj więcej)
06 listopada 2023 2

Znakowanie miodu. Wprowadzone zostały zmiany w przepisach

17 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie# Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2233). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a więc nowe przepisy zaczną obowiązywać od 18 kwietnia 2024 roku.

(czytaj więcej)
30 października 2023 3

Brakuje ponad 2400 wolontariuszy. Można zgłosić się do Szlachetnej Paczki

Mija czas na podjęcie decyzji o zmianie świata i dołączeniu do# wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Rekrutacja kończy się już 10 listopada. Najwięcej wolontariuszy brakuje m.in. w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli nie godzisz się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, żyjących tuż obok ciebie, chcesz pomagać i zmieniać świat na dobre – dołącz do Szlachetnej Paczki. Twoja decyzja może odmienić niejeden świat rodzin w potrzebie. To już ostatni moment, zostały tylko 2 tygodnie do zakończenia rekrutacji.

(czytaj więcej)
29 października 2023 2

E-nadzór nad sprzedażą leków w internecie. Wzmocnione działania

W dobie rosnących w siłę usług e-commerce kontrola nad sprzedażą produktów #leczniczych online jest wyzwaniem. Dostrzegając potencjał dla rozwoju nielegalnych praktyk z tym związanych, Główny Inspektorat Farmaceutyczny we współpracy z Allegro rozpoczyna akcję edukacyjną skierowaną do właścicieli sprzedażowych platform internetowych i do pacjentów.

(czytaj więcej)
26 października 2023 2

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Baza źródeł ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza #w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Poniżej prezentujemy wybrane, najważniejsze dane z bazy.

(czytaj więcej)
21 października 2023 8

Ochotnicy przystąpili do "pętli taktycznej". W sobotę złożą przysięgę

Ochotnicy z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpili# w czwartek do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, 21 października, rekruci złożą przysięgę na sztandar 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
19 października 2023 1

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Współczesna forma niewolnictwa

Dzień 18 października obchodzony był jako Europejski Dzień Walki #z Handlem Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.

(czytaj więcej)
17 października 2023 0

„Wspólne talerze”. Trend coraz bardziej popularny na domówkach i przyjęciach

„Wspólne talerze” (z ang. sharing plates) to gastronomiczny trend #z przyszłością. Jego popularność znacząco wzrosła po okresie pandemii, kiedy ludzie, zmęczeni przymusowym odosobnieniem, ponownie zaczęli spotykać się przy wspólnych posiłkach. Nowy pomysł początkowo przyjął się szczególnie w restauracjach i barach, ale ponieważ jego formuła jest atrakcyjna i daje duże pole do popisu dla kreatywności – „wspólne talerze” pojawiły się także na rodzinnych przyjęciach i domówkach.

(czytaj więcej)
16 października 2023 1

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Polak następcą św. Piotra

16 października przypada 45. rocznica wyboru #Karola Wojtyły na papieża.

(czytaj więcej)
13 października 2023 1

Zawsze gotowi, zawsze blisko. Kolejny nabór ochotników

W miniony tygodniu w koszarach na ul. Jagiełły w Grudziądzu stawiło# się bisko 150 ochotników z Kujaw i Pomorza, którzy rozpoczęli terytorialną służbę wojskową w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści.

(czytaj więcej)
09 października 2023 1

Leczenie bólu w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Podsumowanie akcji

Rzecznik Praw Pacjenta podsumował akcję dotyczącą #leczenia bólu w Zespołach Ratownictwa medycznego i zaproponował podjęcie działań służących podniesieniu komfortu i poprawieniu jakości życia pacjentów zmagających się z bólem.

(czytaj więcej)
05 października 2023 5

Kontrola jakości polskiego pieczywa. Co wykazała inspekcja?

Chleb spożywany jest przez ludzi od #niepamiętnych czasów. W wielu kulturach, w tym także i naszej, traktowany jest z szacunkiem, jak żaden inny pokarm. Jest bowiem m.in. symbolem sytości, obfitości, braku głodu, a także gościnności. Nie powinno więc dziwić, że producenci pieczywa w Polsce dokładają wielu starań, aby ich wyroby pod względem wyglądu, smaku, zapachu i właściwości fizykochemicznych nie budziły zastrzeżeń – co potwierdzają wyniki kontroli realizowanych przez IJHARS. Jest jednak małe „ale”.

(czytaj więcej)
01 października 2023 9

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)