Dziś mamy 3 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

1 sierpnia 2012
Pamiętamy o dawnych mistrzach

Olimpijczycy z Nakła i Trzebonia

Rozpoczęły się letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Warto przypomnieć, że sportowcy z naszego regionu występowali już nie raz na olimpiadzie. Wśród nich byli Klemens Biniakowski oraz Alojzy Graj.

Najbardziej znanym olimpijczykiem z Nakła jest Klemens Biniakowski (ur. 15 listopada 1902 w Nakle, zm. 6 marca 1985 tamże) Klemens Biniakowski specjalizował się w biegach krótkich, zwłaszcza na 400 m. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 w biegu na 400 m i w sztafecie 4 x 400 m. Mimo ustanowienia przez sztafetę rekordu Polski, odpadła w przedbiegach z USA. Wystartował również na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 w sztafecie 4 x 400 m. Tu sytuacja się powtórzyła. Sztafeta, mimo iż ustanowiła rekord Polski, to odpadła w konkurencji z Wielką Brytanią. W Berlinie był chorążym polskiej reprezentacji olimpijskiej.

Biniakowski czternaście razy ustanawiał rekordy Polski. Jako pierwszy Polak przebiegł 400 m poniżej 50 sekund (12 września 1931). Wystąpił w 21 meczach reprezentacji Polski (12 zwycięstw indywidualnych). Zdobył 22 tytuły mistrza Polski. Obecnie jego imię nosi stadion miejski w Nakle. Był zawodnikiem Sokoła Nakło (1920-1925), Polonii Bydgoszcz (1926-1928) i Warty Poznań (1929-1937). Walczył w kampanii wrześniowej. Potem usiłował uciec do Szwecji, ale został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a od 1942 Neuengamme. Po wyzwoleniu był działaczem sportowym i trenerem lekkoatletycznym. - Pana Klemensa znałem osobiście. Jako już starszy pan często odwiedzał małe stadiony np. w Osieku nad Notecią. Udzielał cennych wskazówek. Lata 70. ubiegłego wieku, to było to… – wspomina Roman Tadych z Kcyni.

Na Olimpiadzie w Helsinkach w roku 1952 barw Polski bronił Alojzy Graj. Urodzony 12 grudnia 1929 w Trzeboniu koło Piły, zmarł w Bydgoszczy 16 czerwca 1983. Był kapitanem Wojska Polskiego. Lekkoatleta specjalizował się w biegach średnio- i długodystansowych. Karierę sportową rozpoczął od klubu sportowego Ogniwo Łobżenica. Później były kluby wojskowe z Lublina i Warszawy. Był wielokrotnym medalistą na imprezach krajowych oraz światowych. Najwięcej sukcesów osiągnął w latach 1952–1956. Jednym z największych był udział w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, gdzie zajął 14. miejsce w eliminacjach biegu na 5000 metrów. Poprawił tam rekord Polski, który należał do Janusza Kusocińskiego! 18-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. Uczestnik mistrzostw Europy w Bernie (1954), gdzie zajął 10 m. w biegu na 5000 m. Wygrał bieg na tym dystansie podczas AMŚ w Budapeszcie (1954). Zwycięzca VII Biegu na Przełaj o Puchar Redakcji "IKP" (1952). W wieku 31 lat zakończył karierę jako zawodnik WKS Zawisza Bydgoszcz.
W Łobżenicy organizowany jest Ogólnopolski Bieg im. Alojzego Graja. W 2005 roku jego imieniem nazwano stadion miejski.

Oceń artykuł: 400 259

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)