Pomost w opłakanym stanie. Sprawdzamy, czy jest szansa na remont

fot. MB
Pomost nad Jeziorem Mintarz jest w opłakanym stanie. Bardziej zagraża bezpieczeństwu #niż stwarza atrakcję dla odwiedzających. W związku z trwającymi wakacjami zasadne zdaje się być pytanie, czy jest szansa na wyremontowanie go.
Jezioro Mintarz niegdyś było ciekawym miejscem. Dbał o nie także dzierżawca terenu, który swego czasu organizował nad jeziorem dancingi, posiadał pole namiotowe oraz kampingi do wynajęcia. Obecnie jest ono trochę zapomniane przez włodarzy gminy. Teren niszczeje, nierzadko znajdują się tam dzikie wysypiska śmieci, dodatkowo odstrasza pomost, na który już tylko ryzykant odważyłby się wejść. Coraz częściej pojawiają się głosy mieszkańców gminy, którzy apelują, aby obiektowi temu przywrócić stan sprzed lat i zadbać o kolejne miejsce wypoczynku letniego. - Inne gminy mogą nam pozazdrościć, że mamy tyle jezior do wypoczynku letniego. Do Wiela nad jezioro przyjeżdżało wielu nakielan, i nie tylko. Plaża w weekendy była pełna, bo kąpielisko było fajne dla małych dzieci, z przodu płytkie i bezpieczne i woda też była czysta – wspominają mieszkańcy gminy. - Sam pomost mówi już dużo o podejściu władz gminy do rekreacji i bezpieczeństwa wypoczywających. Promujemy się jako gmina w zgodzie z naturą, a dbanie o plażę praktycznie - oprócz Witosławia i Rościmina – „leży” na całej linii. Wystarczy pojechać do Więcborka, Sępólna - tam odpoczywają ludzie z gminy Mrocza, bo tam władze dbają o turystę, letnika. Potrafią zdobyć pieniądze i zainwestować je w pomosty, bazę, wypożyczalnie. – dodają inni.
To zdanie podziela także jeden z radnych gminy Mrocza, który poruszył temat Jeziora Mintarz podczas ostatniej sesji.
- Miałem okazję ostatnio być nad tym jeziorem i muszę powiedzieć, że pomost w tym miejscu zaczyna coraz bardziej straszyć. Powinniśmy ostatecznie ten problem rozwiązać, albo go wyremontować, co uważam, jest nieopłacalne. Proponowałbym rozbiórkę tego pomostu, gdyż zagraża on powoli bezpieczeństwu – apelował do rady i burmistrza radny Klebs. - Mamy wokół ciekawe jeziora, jednak jednym z bardziej interesujących kąpielisk pozostaje nadal Jezioro Mintarz, gdzie pojawiają się rodziny z dziećmi. Nie ma na tym pomoście desek, wystają pręty, jest on po prostu niebezpieczny dla zdrowia – dodał. Apelował także o wykoszenie terenu przy samym jeziorze, bo jest gęsto zarośnięte.
Potrzeba 100 tys. zł
Jak informuje gmina, w ubiegłym roku w maju została przeprowadzona kontrola przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz przedstawiciel Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Dotyczyła ona złego stanu technicznego pomostu i możliwości ewentualnego dalszego jego użytkowania. Jezioro to jest własnością Skarbu Państwa, we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych. - Kontrola wykazała, że stan techniczny pomostu jest zły, a korzystanie z niego stwarza zagrożenie dla użytkowników. Otrzymaliśmy decyzję, w której wskazany jest kapitalny remont pomostu. Złożyliśmy w tym roku „fiszkę” projektową do projektu Rybactwo i Morze, jest to projekt dotyczący zagospodarowania terenu nad Jeziorem Mintarz. Szacunkowy koszt to ok. 100 tys. zł. Okres realizacji inwestycji to 2017 rok – brzmiała odpowiedź podczas sesji.
Gmina, aby zabezpieczyć się przed ewentualną odpowiedzialnością za wypadki na pomoście, wystawiła tabliczkę informującą o zakazie wstępu na pomost, bo grozi wypadkiem. - Gmina Mrocza nie jest właścicielem tego pomostu. Dostała to jakoby w spadku po Państwowych Gospodarstwach Rolnych i od tego czasu teren ten nie ma swojego właściciela – tłumaczy sytuację prawną obiektu burmistrz Leszek Klesiński. - Oczywiście ten pomost moglibyśmy rozebrać, tylko czy powtórnie udałoby się go wybudować? Zgodnie z projektem, przewidywany jest remont kapitalny pomostu wraz z małą infrastrukturą towarzyszącą. I decyzja jest prosta, albo robimy to z własnego budżetu i przybijamy tylko deski, co nie wiem jak długo wytrzyma i jaki da efekt, albo wyciągamy i likwidujemy ten pomost, albo czekamy na rozstrzygnięcie projektu. My chcemy ocalić ten pomost i wyremontować go, czekając na rozstrzygnięcie projektu. Chcemy zainteresować ponownie mieszkańców tym miejscem, bo jest ono warte zainteresowania – dodał.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
IKS, w dniu 29-06-2016 11:54:18 napisał:
odpowiedz
mieszkaniec, w dniu 29-06-2016 14:39:16 napisał:
odpowiedz
Mati, w dniu 29-06-2016 16:35:25 napisał:
odpowiedz
mieszkaniec, w dniu 29-06-2016 20:14:31 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 02-07-2016 18:31:14 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!