Gęsi też pustoszą uprawy

fot. Marie Hale
Nie tylko dziki czy wilki, ale również dzikie gęsi są coraz bardziej uciążliwe dla rolniczych upraw.
– Gęsi i powodowane przez nie straty na polach to poważny problem – mówił podczas specjalnego spotkania radnych komisji rolnictwa Ignacy Pogodziński, były burmistrz Szubina. – Bywa, że na 1 ha upraw żerowało kilka tysięcy ptaków – podkreślił.
Zdaniem Jerzego Grobelskiego z Koła Łowieckiego Bielik rolnicy nie są pokrzywdzeni, a – Ich starty wynikają z tego, że nie dbają oni o swoje uprawy. A gęsi to jest problem lokalny i marginalny – podsumował. – Rolnik nie jest w stanie zabezpieczyć swoich upraw przed żerowaniem kilku tysięcy gęsi – nadmienił Roman Danielewski, radny – Ptaki są w stanie są bardzo szybko się przemieszczać i czynić straty na kolejnych polach. I to wale nie jest problem lokalny i marginalny – dodał.
– Sytuacja się pogarsza z roku na rok. Podejmujemy działania, takie jak specjalne uprawy w międzywałach rzek, tak by ptaki tam zatrzymywać przed migracją na pola, ale niewielkie efekty to przynosi – powiadomił Andrzej Baranowski, dyrektor KPUW w Bydgoszczy. Rolnikom nie przysługują straty za szkody spowodowane przez dzikie gęsi.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o rozwiązanie prawne problemu szkód, powodowanych przez dzikie gęsi w gospodarstwach rolnych. Propnowano wydłużenie okresu polowań na te ptaki, tak by można było legalnie strzelać do gęsi zbożowych i białoczelnych od 30 sierpnia do 1 lutego, a do gęsi gęgawej od 30 sierpnia do 15 stycznia. W województwie kujawsko-pomorskim do gęsi można strzelać tylko do 21 grudnia, a np. w sąsiednich województwach, termin ten jest wydłużony do końca stycznia.
Mechanizm wypłaty odszkodowań miałby być podobny do tego, który ma miejsce w przypadku zwierząt łownych.
Niestety, Ministerstwo Środowiska nie zgodziło się z rolniczymi postulatami.
– Szkody w porównaniu ze szkodami, jakie czynią wyznaczone inne gatunki zwierzyny, są uznawane jako marginalne i mające miejsce przeważnie w okresie przelotów, choć w indywidualnych przypadkach mogą być one dotkliwe – podsumowało ministerstwo. – Obecnie na rynku dostępne są różne urządzenia odstraszające ptaki. Do dyspozycji są dwa główne typy urządzeń. Pierwszym są armatki hukowe, których przydatność może być jednak ograniczona w wypadku stosowania w pobliżu innych żywych zwierząt. Sposobem pokrewnym jest bardziej selektywna metoda biosoniczna, polegająca na emitowaniu przez urządzenie kombinacji głosów ptaków znajdujących się w sytuacji stresowej oraz głosów ptaków drapieżnych. Jest to metoda stosunkowo tania, szczególnie w wypadku planowanego stosowania przez dłuższy czas – podkreśla resort.
Wiadomo, że nic się nie zmieni przed kolejnym sezonem przelotów ptaków. W problemie tym zdaniem Kazimierza Słomy - nie chodzi tylko o gęsi. Także łabędzie, żurawie czy czaple.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad
ekosystem, w dniu 15-04-2015 20:17:23 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 15-04-2015 21:27:22 napisał:
odpowiedz
zorka5, w dniu 15-04-2015 23:49:06 napisał:
odpowiedz
filip, w dniu 16-04-2015 08:04:19 napisał:
odpowiedz
Michał, w dniu 16-04-2015 09:54:31 napisał:
odpowiedz
matka1, w dniu 16-04-2015 19:48:50 napisał:
odpowiedz
matka1, w dniu 16-04-2015 19:51:35 napisał:
odpowiedz
Kasia, w dniu 16-04-2015 22:55:09 napisał:
odpowiedz
asus, w dniu 17-04-2015 21:42:03 napisał:
odpowiedz
zenon, w dniu 18-04-2015 11:16:41 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!