Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2015

Gęsi też pustoszą uprawy

fot. Marie Hale

fot. Marie Hale

Nie tylko dziki czy wilki, ale również dzikie gęsi są coraz bardziej uciążliwe dla rolniczych upraw.

– Gęsi i powodowane przez nie straty na polach to poważny problem – mówił podczas specjalnego spotkania radnych komisji rolnictwa Ignacy Pogodziński, były burmistrz Szubina. – Bywa, że na 1 ha upraw żerowało kilka tysięcy ptaków – podkreślił.
Zdaniem Jerzego Grobelskiego z Koła Łowieckiego Bielik rolnicy nie są pokrzywdzeni, a – Ich starty wynikają z tego, że nie dbają oni o swoje uprawy. A gęsi to jest problem lokalny i marginalny – podsumował. – Rolnik nie jest w stanie zabezpieczyć swoich upraw przed żerowaniem kilku tysięcy gęsi – nadmienił Roman Danielewski, radny – Ptaki są w stanie są bardzo szybko się przemieszczać i czynić straty na kolejnych polach. I to wale nie jest problem lokalny i marginalny – dodał.

– Sytuacja się pogarsza z roku na rok. Podejmujemy działania, takie jak specjalne uprawy w międzywałach rzek, tak by ptaki tam zatrzymywać przed migracją na pola, ale niewielkie efekty to przynosi – powiadomił Andrzej Baranowski, dyrektor KPUW w Bydgoszczy. Rolnikom nie przysługują straty za szkody spowodowane przez dzikie gęsi.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o rozwiązanie prawne problemu szkód, powodowanych przez dzikie gęsi w gospodarstwach rolnych. Propnowano wydłużenie okresu polowań na te ptaki, tak by można było legalnie strzelać do gęsi zbożowych i białoczelnych od 30 sierpnia do 1 lutego, a do gęsi gęgawej od 30 sierpnia do 15 stycznia. W województwie kujawsko-pomorskim do gęsi można strzelać tylko do 21 grudnia, a np. w sąsiednich województwach, termin ten jest wydłużony do końca stycznia.

Mechanizm wypłaty odszkodowań miałby być podobny do tego, który ma miejsce w przypadku zwierząt łownych.
Niestety, Ministerstwo Środowiska nie zgodziło się z rolniczymi postulatami.

– Szkody w porównaniu ze szkodami, jakie czynią wyznaczone inne gatunki zwierzyny, są uznawane jako marginalne i mające miejsce przeważnie w okresie przelotów, choć w indywidualnych przypadkach mogą być one dotkliwe – podsumowało ministerstwo. – Obecnie na rynku dostępne są różne urządzenia odstraszające ptaki. Do dyspozycji są dwa główne typy urządzeń. Pierwszym są armatki hukowe, których przydatność może być jednak ograniczona w wypadku stosowania w pobliżu innych żywych zwierząt. Sposobem pokrewnym jest bardziej selektywna metoda biosoniczna, polegająca na emitowaniu przez urządzenie kombinacji głosów ptaków znajdujących się w sytuacji stresowej oraz głosów ptaków drapieżnych. Jest to metoda stosunkowo tania, szczególnie w wypadku planowanego stosowania przez dłuższy czas – podkreśla resort.

Wiadomo, że nic się nie zmieni przed kolejnym sezonem przelotów ptaków. W problemie tym zdaniem Kazimierza Słomy - nie chodzi tylko o gęsi. Także łabędzie, żurawie czy czaple.

Oceń artykuł: 200 186

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    ekosystem, w dniu 15-04-2015 20:17:23 napisał:

    Wybić wszelką zwierzynę !!! i ludzi też !!!! Wszyscy pustoszą uprawy !!!! Taki PRAWA NATURY LUDZIE !!!

    odpowiedz

    • -5 (5)

    rolnik, w dniu 15-04-2015 21:27:22 napisał:

    myśliwi to jest banda złodzieji każdy rolnik powinien mieć bron

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 3 (3)

    zorka5, w dniu 15-04-2015 23:49:06 napisał:

    Wilki są szkodnikami upraw? A co one takiego robią, wyjadają zasiewy???

    odpowiedz

    • 3 (3)

    filip, w dniu 16-04-2015 08:04:19 napisał:

    Jest to chamstwo! Już nawet gęsi dzikie komuś przeszkadzają.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Michał, w dniu 16-04-2015 09:54:31 napisał:

    Problem polega na czym innym gdyż przez bardzo łagodne zimy gatunki przelotne po prostu nie lecą na zimowiska do zachodniej Europy tylko zimują gromadnie w Polsce. Np w tym roku obserwujemy ogromne stada gęsi zbożowych, gęgaw, białoczelnych i małych które normalnie przelatywały przez Polskę zatrzymując się na dużych akwenach wodnych. Ostatnie ciepłe zimy sprawiły że, te gatunki zostają u nas pustosząc pola uprawne. Z resztą łabędzie krzykliwe i nasze nieme też żerują intensywnie na polach uprawnych. Rolnicy co najwyżej mogą przeganiać lub odstraszać ptaki i nic więcej. Są też oczywiści ubezpieczenia.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    matka1, w dniu 16-04-2015 19:48:50 napisał:

    Rany, wybić wilki, wybić dziki, wybić gęsi!!!! Czy Wy ludzie powariowaliście!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    matka1, w dniu 16-04-2015 19:51:35 napisał:

    "Także łabędzie, żurawie czy czaple." - co się dzieje?? To po prostu szaleństwo.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Kasia, w dniu 16-04-2015 22:55:09 napisał:

    Problem nie tkwi w zwierzętach ale w ludziach. Kiedyś były łąki, nieużytki a teraz nie opłaca się więc trzeba zaorać wszystko. Brzegi jeziora najlepiej też zaorać. Dzikie ptactwo siada tam gdzie zawsze , tylko że kiedyś były tam np. łąki a dziś pole. Do kogo pretensje? Do siebie samych!!! Kiedyś na ogrodach było mnóstwo m.in. kwiatów a teraz trawa i iglaki. Sami się wyniszczymy!!!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    asus, w dniu 17-04-2015 21:42:03 napisał:

    popieram Kasiu twoje słowa sami się wyniszczymy nie szanujemy przyrody i zwierząt wszystko ludziom przeszkadza

    odpowiedz

    • 0 (0)

    zenon, w dniu 18-04-2015 11:16:41 napisał:

    Zaraz kmioty ruszą po odszkodowania za straty.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)