Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

03 maja 2025

234. Rocznica Konstytucji 3 Maja. Obchody w Mroczy

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

3 maja to jedno z najważniejszych # świąt państwowych w Polsce, upamiętniające uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. W tym roku obchodzimy 234. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja była próbą naprawy upadającej Rzeczypospolitej. Została uchwalona przez Sejm Czteroletni i miała na celu wzmocnienie władzy centralnej, ograniczenie liberum veto i poprawę sytuacji społecznej. Choć obowiązywała krótko, stała się symbolem walki o suwerenność, wolność i sprawiedliwość. Święto Konstytucji 3 Maja przypomina o wartościach, które są fundamentem państwowości – wolności, demokracji i odpowiedzialności obywatelskiej. Dla wielu Polaków to dzień dumy narodowej i refleksji nad przeszłością oraz przyszłością kraju.

Uroczystość poprowadził Dyrektor MGOKiR w Mroczy Łukasz Piotrowski. Przybyły liczne delegacje oraz poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewianowie: Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielu: Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych - sekcja Mrocza: Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy: Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie Towarzystwa Św. Wojciecha Pododdział klasy mundurowej Technikum Mundurowego w Mroczy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, powitano zebranych gości oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński przedstawił rys historyczny.

Następnie delegacje: - władz samorządowych Gminy Mrocza: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Renata Jesionowska-Zawieja, Skarbnik Miasta i Gminy Mrocza Edyta Deja oraz Kierownik Referatu Obsługi Komunalnej Paweł Górecki, - Rady Miejskiej w Mroczy: Wiceprzewodnicząca Lidia Skiba, Radna Patrycja Gill, Radny Arkadiusz Lange - Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy: Członkowie –Zdzisława Jędrzejczak, - Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mroczy: Oliwia Adamczyk – - Jolanta Biniakowska, Oliwia Adamczyk- Danielewska, Sylwia Walczak - Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy: Dyrektor – Łukasz Piotrowski; - Osiedla Jedynka: Przewodniczący Zarządu Tomasz Jankowski, Bożena Gil, Alicja Btrzezińska; - Osiedla Młodych: Przewodnicząca Zarządu Beata Dudzińska, Remigiusz Łuczyk; - Osiedla Stare Miasto w Mroczy: Przewodniczący Zarządu Osiedla Marcin Lewandowski, Wioletta Wika-Lewandowska, Sebastian Sobieszczyk; - Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie: Radny Rady Powiatu Nakielskiego mjr rez. Jarosław Odrobiński, Łukasz Mielczarek, Franciszek Mielczarek; - Przedstawicieli Oświaty w Mroczy: Dyrektor Technikum Mundurowego w Mroczy- Jolanta Miler, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mroczy- Agnieszka Klebs, - służb mundurowych: Komisariatu Policji w Mroczy: Komendant – Bartłomiej Pałubicki, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Zarządu Miejsko-Gminnego w Mroczy: Prezes – Tomasz Kokoszewski.

Wartę honorową pełnili w tym dniu uczniowie Technikum Mundurowego w Mroczy – Wiktor Szołdra i Igor Zubrzycki.

Po złożeniu kwiatów głos zabrała Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Renata Jesionowska-Zawieja, która podziękowała wszystkim zebranym za udział w uroczystości.

Następnie obecni przeszli do Kościoła pw. Świętego Mikołaja Biskupa z udziałem Orkiestry „W punkt” pod kierownictwem Karola Koziela (działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mroczy), gdzie miała miejsce msza za Ojczyznę, celebrowana przez ks. Wojciecha Cierniaka.

Poczty sztandarowe wprowadził Komendant Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mroczy – mł. bryg. Paweł Przybylski. Dziękujemy Radnemu Rady Powiatu Nakielskiego mjr rez. Jarosławowi Odrobińskiemu za przybliżenie rysu historycznego, Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji Łukaszowi Piotrowskiemu za prowadzenie uroczystości, mł. bryg. Pawłowi Przybylskiemu za prowadzenie pocztów sztandarowych, ks. dziekanowi Wojciechowi Cierniak oraz księdzu Dominikowi Krawczak za odprawienie Mszy Świętej oraz wszystkim zebranym delegacjom, pocztom sztandarowym, Technikum Mundurowemu w Mroczy i przybyłym mieszkańcom Gminy Mrocza.

materiał: Joanna Murawiec/ UMiG Mrocza

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)