Dziś mamy 23 marca 2026, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 marca 2026

Smutny widok przy pomniku. "Teren wygląda na zaniedbany"

fot. powierzone

fot. powierzone

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka #gminy Kcynia, która zwraca uwagę na stan jednego z lokalnych miejsc pamięci, które zamiast skłaniać do refleksji, budzi dziś raczej niepokój i smutek.

Zdaniem mieszkanki miejsce to jest wyraźnie zaniedbane - wokół leżą porozrzucane butelki i inne śmieci. Poniżej treść nadesłanej wiadomości i zdjęcia.

Na wzgórzu w Kcyni stoi pomnik, który powinien skłaniać do ciszy i refleksji. Upamiętnia tragiczne wydarzenia z pierwszych dni II wojny światowej. To właśnie tam 17 września 1939 roku Niemcy rozstrzelali kilkanaście kobiet narodowości żydowskiej, oskarżając je o rzekome podpalenie synagogi. Wydarzenie to zapisało się w lokalnej historii jako jeden z dramatycznych epizodów pierwszych tygodni wojny.

Takie miejsca powinny budzić zadumę. Niestety rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Przy pomniku można dziś zobaczyć widok, który trudno pogodzić z powagą tej przestrzeni.

W jego bezpośrednim otoczeniu leżą porozrzucane śmieci - butelki po alkoholu, niedopałki papierosów, opakowania oraz fragmenty rozbitego sprzętu elektronicznego. Okolica wygląda na zaniedbaną. Zamiast ciszy i szacunku widać ślady spotkań, po których pozostał jedynie bałagan.

Nie najlepiej prezentuje się również sam pomnik. Widać na nim ślady upływu czasu oraz brak odpowiedniej dbałości o jego stan. Całość sprawia wrażenie przestrzeni od dawna pozbawionej należytej opieki.

Trudno nie zadać pytania, kto odpowiada za utrzymanie tego miejsca i dlaczego od dłuższego czasu pozostaje ono w takim stanie. Czy naprawdę nie da się zadbać o przestrzeń, która upamiętnia ofiary wojny?

Miejsca pamięci nie wymagają wiele — przede wszystkim regularnej troski i szacunku. Ich stan świadczy nie tylko o dbałości o przestrzeń publiczną, ale także o podejściu do historii. A ten obraz trudno uznać za powód do dumy.

Mieszkanka Kcyni

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Zenon - złośnik, w dniu 23-03-2026 09:23:41 napisał:

    Słuszna uwaga. Przy okazji ostatniego Nording Walking szanowne grono lizusów mogłoby tam pomaszerować i posprzątać w czynie społecznym.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mieszkańcy , w dniu 23-03-2026 09:59:50 napisał:

    Tak wygląda cała Polska. Jeszcze więcej małpek w alkoholowych sklepach.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Słoiki szklane 900ml 1szt. Bez zakrętki
2,49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Nożyce sekator ogrodowy standard do gałęzi 21cm
13,79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Interdruk Pianka Dekoracyjna 8 sztuk Basic – elastyczne arkusze A4
10,99PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Sokownik ze Stali Nierdzewnej 8L – Naturalny Sok Bez Wysiłku
124,99PLN
0

"Sernik bez sera". Skontrolowano wyroby ciastkarskie

Wyroby ciastkarskie należą do najczęściej# kupowanych słodkich produktów. Kuszą nas swoim wyglądem, kolorem i aromatem. Poprawiają humor, choć niekoniecznie zmniejszają obwód talii. A jak jest z ich jakością? Najnowsza kontrola IJHARS pokazuje, że oznakowanie wielu produktów nadal budzi zastrzeżenia - od nieprecyzyjnych nazw po niepełne informacje o składzie.

(czytaj więcej)
0

Debata historyczna. O wydarzeniach kryzysu bydgoskiego z 1981 r.

21 marca, w gmachu Muzeum Okręgowego# im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbyła się ciekawa debata o wydarzeniach kryzysu bydgoskiego z 1981 r.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem kolorowe skarpetki

Od kilkunastu lat, 21 marca obchodzony# jest Światowy Dzień Zespołu Downa zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Został on ustanowiony w 2005 roku.

(czytaj więcej)
0

Trzy osoby trafiły do szpitala. Brutalna akcja ZOMO wobec protestujących

19 marca 1981 r. w budynku #Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi.

(czytaj więcej)