Dziś mamy 21 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

19 kwietnia 2024 4

Dodatkowe korzyści z dłuższej pracy. Ulga zwalniająca z podatku

Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego# (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) przechodzi od razu na emeryturę. Wielu seniorów odkłada ten moment, wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższe świadczenie. Są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2024 1

Kolejna transza trzynastek. Wypłaty jeszcze w tym tygodniu

Do 19 kwietnia ZUS wypłaci emerytom i rencistom kolejną# transzę tzw. trzynastek. Otrzymają je osoby, które swoje świadczenie pobierają 20 dnia miesiąca. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,7 mln osób w tym niemal 92 tys. emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Suma wypłat w kraju to 3 mld zł, w regionie 163,6 mln zł.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2024 1

Bezpieczeństwo produktów spożywczych. Kto za nie odpowiada?

Kiedy robimy zakupy, chcemy mieć pewność, że kupujemy# bezpieczną żywność. Co to oznacza?

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2024 1

Dyżury telefoniczne ZUS. Eksperci odpowiedzą na pytania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza #klientów na dyżury telefoniczne, które odbędą się jeszcze w kwietniu.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2024 1

Wzrost o ponad dziesięć procent. Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do #ubezpieczeń społecznych w ZUS-ie wzrosła w ciągu roku o 65 tys. Na koniec marca br. wynosiła 1 mln 138 tys. osób. Największą grupę wśród obcokrajowców stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini i Gruzini.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2024 2

Czwartkowa akcja. Będzie można honorowo oddać krew

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd# stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W czwartek (18 kwietnia) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2024 1

Świadczenie 800 plus. Ile wniosków złożono w naszym regionie?

Niemal 159 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres #świadczeniowy 2024/2025 złożyli już rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego, w kraju 2,9 mln. By uniknąć przerwy w wypłacie wsparcia przysługującego na dzieci, wniosek o świadczenie należy złożyć do końca kwietnia. Pierwsze wypłaty na kolejny okres ruszą w czerwcu.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2024 0

Wycieczki, warsztaty, gry i rajdy. Zapisz się na weekendową eskapadę

Wycieczki, warsztaty, gry terenowe, rajdy piesze i rowerowe# – przedmajówkowy weekend (27-28 kwietnia) upłynie mieszkańcom i turystom Kujawsko-Pomorskiego pod znakiem zwiedzania i poznawania okolic. Zapisy na wydarzenia w ramach naszej dorocznej akcji Eskapada ruszają jutro (17 kwietnia) o godz. 9 na stronie www.eskapada-z-przewodnikiem.pl.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2024 1

Opaski dla pacjentów w szpitalach. Weszło nowe rozporządzenie

6 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia #z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2024 1

Świadczenia dla studentów. Będą nowe progi dochodowe

W projekcie podziału środków na dotacje na świadczenia dla# studentów i doktorantów w 2024 roku zaplanowano 1,6 mld zł. Dodatkowo zostanie przeznaczonych 230 mln zł na remonty akademików i stołówek, a także ponad 54 mln zł na wydatki związane z przyznawaniem stypendiów Ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów, doktorantów oraz młodych naukowców. W sumie na wsparcie dla studiujących przewidziano o 374 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. To wzrost o prawie 25 procent.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2024 0

Msza św. w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. "Katem był człowiek"

„Zło, niesprawiedliwość i okrutne zbrodnie, które dziś dokonują się na oczach# całego świata, nie mogą w nas zagłuszyć, uśmiercić człowieczeństwa oraz nadziei zmartwychwstania. Obumarłe ziarno musi z czasem stać się zaczynem wielkiego dobra” – mówił ks. prałat Józef Kubalewski.

(czytaj więcej)
14 kwietnia 2024 1

Ostrzeżenia dla podróżujących do trzech krajów. Napięcie na Bliskim Wschodzie

Aktualizacja ostrzeżeń dla podróżujących #do Izraela, Palestyny i Libanu. W związku ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie powtarzamy nasze ostrzeżenia dla podróżnych.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 1

Dużo zależy od naszego rozsądku. Nie ma bezpiecznych samochodów

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach jest przedmiotem #wspólnej troski i zaangażowania.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 0

Papież pozdrowił pielgrzymów z diecezji bydgoskiej. Wyruszyło blisko 300 osób

„W codziennym praktykowaniu cnoty męstwa niech będzie dla nas wszystkich #wzorem patron waszej diecezji, błogosławiony bp Michał Kozal, męczennik z Dachau” – mówi podczas audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek, pozdrawiając pielgrzymów Kościoła bydgoskiego.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 0

Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Usługa udoskonalona

Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mają czas na rozliczenie #PIT za ubiegły rok. Większość z nich robi to za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 0

Coraz mniej umów o dzieło. Więcej formularzy RUD

Choć w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy #RUD niż rok wcześniej, to odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 1

Naloty i pleśni i zawilgocenie materiału paszowego. Przesyłki wycofane

Kontrole na granicy zewnętrznej UE w Polsce polegają# m.in. na przeprowadzeniu oceny organoleptycznej wytypowanych przesyłek oraz pobraniu próbek do badań laboratoryjnych.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 16

Zmiany w edukacji. Nowe obowiązkowe zajęcia w szkołach

Do szkół podstawowych ma zostać wkrótce wprowadzone# nauczanie z zakresu edukacji obywatelskiej. Jakie zmiany mają jeszcze nastąpić w szkołach?

(czytaj więcej)
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)