Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

19 stycznia 2022 3

Nie jesteś sam. Nie zwlekaj. Zgłoś się po pomoc!

Czujesz się stale przygnębiony? Przeżywasz kryzys emocjonalny? Skontaktuj się z# centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Dyżurują w nim psychologowie, którzy wysłuchają problemów. Wskażą też odpowiednią placówkę, gdzie można otrzymać pomoc. Więcej szczegółów na załączonym plakacie.

(czytaj więcej)
17 stycznia 2022 3

Stań do wojskowej kwalifikacji i zostań żołnierzem WOT. Sprawdź szczegóły!

4 kwietnia rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Już teraz warto zapisać# tę datę w kalendarzu jako pierwszy - formalny krok do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
16 stycznia 2022 2

Zwrot nadpłaconego podatku. 13,7 tys. emerytów i rencistów otrzyma pieniądze

13,7 tys. emerytów i rencistów w regionie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Nie trzeba składać w tej sprawie wniosku do ZUS.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2022 2

Złożyłeś wniosek o RKO? Informację o przyznaniu świadczenia znajdziesz na PUE ZUS lub mailu

Informację o przyznaniu świadczenia w ramach Rodzinnego# Kapitału Opiekuńczego uprawniona osoba otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także na adres mailowy, który poda we wniosku.

(czytaj więcej)
14 stycznia 2022 0

Stan rozliczeń w ZUS. Co zrobić, gdy masz nadpłatę lub niedopłatę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie# płatników o rozliczeniu wpłat przekazanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 1

Oszustwo na dietę pudełkową. Policjanci radzą, jak nie stracić pieniędzy

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed# oszustami. Tym razem funkcjonariusze przedstawiają schemat działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze, licząc na osoby zainteresowane cateringiem dostarczanym do domu, tzw. diety pudełkowe. Żeby nie stracić pieniędzy, trzeba być czujnym w każdym przypadku zawierania umów i przekazywania pieniędzy.

(czytaj więcej)
12 stycznia 2022 0

Czy wiesz, kto rzeczywiście do Ciebie dzwoni? Uwaga na spoofing!

Oszuści podszywają się pod numery znajomych lub instytucji, żeby# wprowadzić odbierającego w błąd i wyłudzić pieniądze lub dane potrzebne np. do dostępu do kont bankowych. Czy rzeczywiście wiesz z kim rozmawiasz? Zawsze weryfikuj połączenie przez samodzielne wybranie numeru po rozłączeniu się. Przestępcy mogą wyświetlić się, jako dowolnie identyfikowalna nazwa np. infolinii banku.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 4

W 12 min 12 tysięcy na dziecko. Wypełnij wniosek już dzisiaj!

Około 12 minut- tyle średnio trwa wypełnienie wniosku o# Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W ramach programu rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 4

Część emerytów i rencistów otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Zobacz!

Wraz ze świadczeniem za luty, emeryci i renciści, których# wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł otrzyma zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2022 0

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Zobacz szczegóły!

finanse.uokik.gov.pl – na tej stronie znajdziesz kalkulator zmiany# oprocentowania kredytu hipotecznego. Sprawdzisz tam nie tylko orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych, ale również ile zaoszczędzisz dzięki nadpłacie. Dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę? Wpisz parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobacz, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.

(czytaj więcej)
08 stycznia 2022 8

Załóż profil zaufany i zostań e-Polakiem! Dzięki temu załatwisz wiele spraw

W 2022 r. zostań e-Polakiem! Oto nasza propozycja. Od czego zacząć? Od założenia profilu # zaufanego. Ma go już niemal 13,5 milionów Polaków. Czekamy na Ciebie!

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 8

Zaszczepiłeś się jednodawkowym preparatem? E-skierowanie dostaniesz wcześniej

Zaszczepiłeś się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką? Dostaniesz# wcześniej e-skierowanie na dawkę przypominającą. Poznaj rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące wyboru szczepionek w przypadku szczepienia podstawowego i przypominającego

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 1

Pobierasz 500 plus? Pamiętaj o wniosku na nowy okres świadczeniowy

Od 1 stycznia weszły w życie ważne zmiany w programie# „Rodzina 500+”. Obsługą programu w zakresie wniosków o świadczenia wychowawcze składanych od 1 stycznia 2022 r. zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze można składać do ZUS wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2022 0

Nowe korzystne zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej

Od 2022 r. obowiązują korzystne zmiany dla osób dorabiających do# renty socjalnej. Stosuje się te same zasady, które dotyczą dorabiających do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i pobierania renty socjalnej w pełnej lub zmniejszonej wysokości – bez zawieszania prawa do świadczenia.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2022 22

Chcesz zostać wolontariuszem WOŚP? Zobacz, co musisz zrobić!

Do rozpoczęcia jubileuszowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został# już niecały miesiąc. Dołącz już teraz do wolontariuszy. Jak to zrobić?

(czytaj więcej)
05 stycznia 2022 0

Bądź czujny w internecie. Nie stań się łatwym celem oszustów

Mimo wielu dostępnych informacji na temat działania# sprawców oszustw, w dalszym ciągu ktoś staje się ich ofiarą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić co kieruje nami, że bez zastanowienia, wykonujemy polecenia wydawane przez nieznaną nam osobę i godzimy się na działanie według jej zasad. Pamiętaj, klikając w linka niewiadomego pochodzenia, udostępniasz dostęp do konta i tracisz pieniądze. Nie bądź łatwym celem i bądź czujny.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2022 6

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje wprowadzona w# ramach Polskiego Ładu tzw. ulga dla pracujących seniorów.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2022 0

Seria ważnych zmian w regulacjach prawnych. O czym musisz pamiętać?

3 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa umożliwiająca# łatwiejszą i szybszą budowę domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Także z początkiem roku zaczęła obowiązywać polityka zakupowa państwa, która ma zachęcić firmy MŚP do większego udziału w zamówieniach publicznych. Przedstawiamy wykaz najważniejszych inicjatyw Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które wejdą w życie w pierwszym kwartale 2022 r.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)