Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

15 marca 2023 0

Sprawdź, jaki dostałeś PIT z ZUS-u. A dowiesz się, czy musisz rozliczyć się sam

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał kilka milionów formularzy# PIT do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS-u, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. W województwie kujawsko-pomorskim deklarację otrzymało około 529 tys. świadczeniobiorców. Część z nich musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

(czytaj więcej)
26 lutego 2023 2

Prawo pacjenta do informacji. Co mówią przepisy?

Znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji oraz tajemnicy informacji jest bardzo ważna# podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

(czytaj więcej)
25 lutego 2023 4

Suplementy diety to nie leki. Jak je odróżnić?

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety. Stanowią# skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

(czytaj więcej)
16 lutego 2023 3

Dzisiaj tłusty czwartek. Skąd się wzięła pyszna tradycja?

Tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem #(czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

(czytaj więcej)
09 lutego 2023 0

Sezon grzewczy w pełni. Czad – jak uchronić się przed cichym zabójcą?

Wszelkie urządzenia dogrzewające poszczególne pomieszczenia są najczęściej użytkowane w okresie zimowym. #Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego lub utraty dorobku.

(czytaj więcej)
06 lutego 2023 2

Gaz i energia od wybranego dostawcy. Zwróć uwagę na warunki umowy

292 tys. odbiorców w Polsce kupuje gaz od wybranego przez siebie sprzedawcy. W 2022 r. sprzedawcę gazu zmieniło 9 tys. odbiorców.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 4

Wiele zastosowań wieprzowiny. Popularne mięso w polskiej kuchni

Wieprzowina to mięso bardzo popularne w polskiej kuchni, które może być wykorzystywane do tworzenia wielu potraw i wędlin. #Często zdarza się jednak, że zapominamy, do jakich zastosowań najlepiej nadają się konkretne części półtuszy wieprzowej. Zapraszamy na krótki przegląd, który pomoże lepiej zorientować się w temacie.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 6

Kto otrzymuje wysokie świadczenia? Najniższa emerytura to 20 groszy

Choć emerytów z roku na rok przybywa, to seniorzy coraz częściej odkładają moment przejścia na emeryturę. Jeszcze w 2017 roku #około 83 proc. osób zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego kończyło swoją aktywność zawodową i przechodziło na świadczenie. Teraz jest to około 61-62 proc.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 0

Jak rozliczyć PIT. Poradnik dla emerytów i rencistów oraz osób do 26. roku życia

Od 15 lutego do 2 maja br. podatnicy będą składać zeznania podatkowe# za 2022 r. Przygotowaliśmy poradniki, które pomogą prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26. roku życia. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 3

Coraz więcej kontroli zwolnień. 671 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie#, a także zmniejsza świadczenia, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Liczba kontroli w regionie wzrosła o niemal 62 proc.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2023 4

Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Niezbędne poradniki dla składających zeznania

Od 15 lutego do 2 maja br. podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 r. Przygotowaliśmy poradniki,# które pomogą prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26. roku życia. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl

(czytaj więcej)
06 stycznia 2023 1

Nowe gwarancje procesowe. Ochrona wizerunku dziecka

Rada Ministrów przyjęła 3 stycznia 2022 roku, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu# postępowania karnego. Nowe przepisy uzupełniająco dostosowują polskie prawo do dyrektyw unijnych dotyczących gwarancji procesowych dla dzieci oraz zwalczania pornografii dziecięcej.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2023 0

Łatwiejsze porównywanie cen towarów i usług. Nowe przepisy

Lepsza informacja dla konsumentów i łatwiejsze porównywanie cen w sklepach, to korzyści jakie niesie ze sobą rozporządzenie# Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2022 16

Fajerwerki to nie zabawka. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu.# To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia!

(czytaj więcej)
29 grudnia 2022 0

Zespół jelita drażliwego. Jaka dieta najlepsza dla chorych?

Nawracające skurcze i bóle brzucha? Uporczywe wzdęcia, zaparcia lub biegunki? Uczucie pieczenia w żołądku? Nadreaktywność jelit jest# zmorą blisko 30% ludzi na całym świecie. Dieta Low Fodmap to jeden z najskuteczniejszych sposobów na leczenie tzw. zespołu jelita wrażliwego. Wymaga jednak konsekwencji oraz uważnego obserwowania reakcji własnego ciała. Na szczęście istnieją gotowe rozwiązania, dzięki którym można pozbyć się uciążliwych objawów raz na zawsze. Warto z nich skorzystać.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2022 0

Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Nowy projekt dla diabetyków

Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających# z tego schorzenia, ale też męczącą i obciążającą samokontrolą poziomu glukozy. Marzeniem wielu diabetyków stało się komfortowe urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru cukru. Dużą nadzieję przynosi im ważny projekt realizowany obecnie przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Komu i jak nowe urządzenie może zrewolucjonizować życie?

(czytaj więcej)
27 grudnia 2022 0

Inwestycje w nieruchomości. Skuteczna ochrona kapitału przed inflacją

Przyszłość stawia przed nami wiele znaków zapytania. Rekordowa inflacja, napędzana przez największy od lat 70. ubiegłego wieku# kryzys energetyczny, negatywnie odbija się na portfelach Polaków. Sytuacja na rynku jest niestabilna. Jak zabezpieczyć się przed niekorzystnymi skutkami inflacji? Rozwiązaniem mogą być inwestycje w nieruchomości!

(czytaj więcej)
26 grudnia 2022 0

Świąteczne piosenki w naszych domach. Czego słuchamy?

Podczas Bożego Narodzenia nie może zabraknąć świątecznych piosenek. Utwory te towarzyszą nam podczas zakupów, wypieków, czy też sprzątaniu.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)