Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

Z życia szkół

20 stycznia 2022 0

To już tradycja szkoły. Studniówkowy bal w Samostrzelu

Studniówkowe bale na stałe wpisały się w życie szkół średnich.# To tradycja, która jest kultywowana również w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Samostrzelu od początku jego istnienia. Tegoroczny bal, mimo pandemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń, odbył się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i jak zawsze w murach szkoły.

(czytaj więcej)
18 stycznia 2022 0

Dawid Sikorski na podium. Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym

We wrześniu 2021 roku wystartowała I edycja Pucharu# Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym, objętego patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2022 0

WOŚP zagrała w Staszicu. Uczniowie sprzedawali swoje wypieki

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy porusza serca# milionów Polaków i można powiedzieć, że to już niemal polska tradycja, która na stałe wpisała się w nasze życie społeczno kulturowe.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2022 0

Krzywousty w rankingu Perspektywy 2022. Kolejny sukces nakielskiego LO

12 stycznia 2022 r. zostały ogłoszone wyniki corocznego# Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników PRESPEKTYWY 2021. Swoje miejsce i uznanie w rankingu znalazło I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
14 stycznia 2022 0

Okręgowa Olimpiada Turystyczna. Janek i Hubert reprezentowali Krzywoustego

W czwartek, 13 stycznia 2022 r. w Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy odbyły się zawody okręgowe IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 0

Wykazali się dużą wiedzą. Sukcesy uczniów w konkursie z niemieckiego

Uczniowie naszego liceum sprawdzili swoją wiedzę ponadprogramową z języka niemieckiego uczestnicząc 17 listopada 2021 roku w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 0

Zaangażowali się w pomoc. „Krzywousty” przygotował paczki dla dzieci

Okres przedświąteczny jest czasem, kiedy jeszcze bardziej# serce człowieka chętnie otwiera się na pomoc drugiemu. Z tej racji, uczniowie klas 1,2, 3 biologiczno-chemicznej oraz 3 medycznej wraz z wychowawcami, powzięli pomysł, aby sprawić radość tym, którzy poprzez chorobę, mogą spędzić święta w szpitalu. Uczniowie zaprosili swoich rówieśników do wzięcia udziału w akcji charytatywnej, której celem była pomoc dla pacjentów Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 4

Uczniowie z powiatu nakielskiego otrzymali stypendia. Znamy pełną listą

Blisko 4 miliony złotych trafi w tym roku do uczniów# kujawsko-pomorskich szkół w ramach trzech marszałkowskich programów edukacyjnych „Prymus Kujaw i Pomorza”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”. Projekty finansujemy w oparciu o środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu samorządu województwa. Pierwsze transze stypendiów trafią do prymusów na przełomie lutego i marca.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 0

Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach. Projekt rozpoczęty

5 stycznia 2022 roku w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w# Mroczy uczniowie klas VI-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie pod opieką nauczycieli wychowawców P. Iwony Pacholskiej, P. Barbary Kotulskiej oraz P. Wojciecha Siejny wzięli udział w podróży historycznej do Mroczy, gdzie zostali zapoznani przez mjr rez. Jarosława Odrobińskiego – lokalnego Regionalistę, członka Koła mroteckiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha, także nauczyciela w NSP w Kosowie z miejscami pamięci narodowej mających związek z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie Mroczy.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2022 0

Nauczyciel opowiedział o swojej pasji. Poznali funkcjonowanie koła łowieckiego

Czasami lekcje w naszym liceum nauczyciele prowadzą nietypowo, by# zaciekawić tematem, zachęcić do nauki czy do rozwijania zainteresowań. Na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych nasi uczniowie brali już udział w prelekcji przygotowanej przez Powiat Nakielski dotyczący czystego powietrza.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2022 0

Sukces Katarzyny Świerczyńskiej w olimpiadzie biologicznej. Gratulujemy!

Katarzyna Świerczyńska - uczennica klasy III biologiczno-chemicznej po# zawodach I stopnia - etapie szkolnym Olimpiady Biologicznej, pod koniec października 2021 roku dostała się do zawodów II stopnia, czyli etapu okręgowego.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2022 3

Ponad 500 prymusów ze wsparciem. Wśród wyróżnionych uczeń liceum

Mają bardzo dobre oceny na świadectwie, wygrywają# konkursy, biorą udział w olimpiadach. 202 uczniów szkół podstawowych i 346 liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych otrzyma w tym roku stypendia w ramach marszałkowskiego programu edukacyjnego Prymus Pomorza i Kujaw. Do najlepszych trafi łącznie blisko 1,5 mln złotych.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 0

Kolędowanie w Witosławiu. Najmłodsi zaśpiewali też po angielsku

22 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej w Witosławiu odbyły się#Jasełka. Dzieci z klas I-III przybliżyły społeczności szkolnej najważniejsze wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2021 0

Uroczyste otwarcie wirtualnej strzelnicy. Zadanie za ponad 174 tys. zł

30 grudnia 2021 roku w Zespole Szkół im. prof.# Emila Chroboczka dokonano uroczystego otwarcia wirtualnej strzelnicy utworzonej w ramach konkursu ofert STRZELNICA W POWIECIE 2021 nr 2/2021/BdsPZŻR.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2021 3

Szkolni humaniści ze stypendiami marszałka. Wyróżniono uczniów z powiatu nakielskiego

Mają bardzo dobre oceny na świadectwach, wygrywają konkursy#, biorą udział w olimpiadach – znamy listę 65 uczniów podstawówek i 335 licealistów, którzy w tym roku otrzymają stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Humaniści na start. Prymusi otrzymają nawet 4 tysiące złotych.

(czytaj więcej)
25 grudnia 2021 0

Dla dzieci w Kazachstanie. Podczas akcji zebrano prawie 3 tys. zł

Dzieci pamiętały także przed świętami o# kolegach i koleżankach w Kazachstanie.

(czytaj więcej)
22 grudnia 2021 0

Tydzień Edukacji Globalnej. Uczniowie liceum wzięli udział w grze

Żyjemy w świecie, który jest w coraz większym stopniu# globalny. Ogólnoświatowa współzależność zwiększa się; nasze życie jest coraz bardziej splecione z życiem innych ludzi na całej kuli ziemskiej. Jednocześnie zwiększają się rozbieżności i nierówność.

(czytaj więcej)
20 grudnia 2021 0

Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych uczennice z Samostrzela

Co roku o tej porze ogłaszana jest lista najlepszych# polskich uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy uzyskali stypendium Prezesa Rady Ministrów.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)