Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

Fakty

24 stycznia 2022 11

Powiat kupił działkę w Paterku. Po co i za ile?

Radni powiatowi wyrazili zgodę na zakup działki w# Paterku. Po co i za ile?

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 0

Ważna rocznica dla mieszkańców Mroczy. Delegacje oddały hołd

22 stycznia mrotecka społeczność obchodzi rocznicę powrotu# Mroczy do Macierzy. W tym roku była to 102. rocznica. Z tej okazji delegacje złożyły symboliczne kwiaty 24 stycznia pod obeliskiem na skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej i ul. Kościuszki.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 3

Sezon grzewczy w pełni. Jak uchronić się przed czadem?

Wszelkie urządzenia dogrzewające poszczególne pomieszczenia są# najczęściej użytkowane w okresie zimowym. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego lub utraty dorobku.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 4

Naprawa zakończona. Teraz czas na próbne obciążenia

Naprawa uszkodzonych elementów mocowań mostu została już# zakończona. Wykonane zostały również roboty przy ponownym napięciu want. 21 stycznia przeprowadzone zostały próbne obciążenia obiektu. Kontynuowane są też badania laboratoryjne wybranych elementów konstrukcji. Po osiągnięciu satysfakcjonujących wyników, udostępnimy obiekt do ruchu.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 5

Raport Covid-19. Prawie 30 tys. nowych zakażeń w Polsce

24 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 29 100 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem. Jedna miała choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 0

Oszuści podszywają się pod konsultanta ZUS-u. Zachowaj czujność!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed# nową metodą oszustów „na konsultanta ZUS”. Oszuści dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS czy zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami. Takie telefony to próby oszustw.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 9

Poseł Bartosz Kownacki w Nakle. Przekazał staroście promesy

21 stycznia 2022 roku w budynku Starostwa Powiatowego w# Nakle nad Notecią odbyła się wizyta posła na Sejm RP Bartosza Kownackiego.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 0

Odsłonięto tablicę upamiętniającą. Uroczystości w cieniu pandemii

W dniu wczorajszym po uroczystościach upamiętniających powrót# Więcborka do Macierzy, odsłonięto zaktualizowaną tablicę upamiętniającą co najmniej 19 Polaków pomordowanych przez żołnierzy niemieckich z łotewskiej 15 Dywizji Grenadierów SS “Lettland” w nocy z 25 na 26 stycznia 1945 roku.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 17

Pandemia Covid-19 a rekolekcje. Diecezja wydała zarządzenie

W związku z trwającą sytuacją pandemiczną na# terenie kraju, mając jednocześnie na uwadze dobro duchowe katechizowanych, zaleca się zaplanowanie i przeprowadzenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 0

Kolejny konkurs ofert ogłoszony. Do podziału 20 tys. zł

Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o# dofinansowanie z budżetu gminy Mrocza na realizację określonych zadań w 2022 roku.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 0

Rodzice zawnioskowali o rodzinny kapitał opiekuńczy dla ponad 386 tys. dzieci

W ciągu zaledwie trzech tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o# rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujące 386 tys. dzieci. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że w całym 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 9

Piąta fala w natarciu. Odnotowaliśmy kolejne zakażenia w powiecie nakielskim

23 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 34 088 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 25 osób zakażonych koronawirusem. Z czego 18 osób miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 2

Więcej pieniędzy dla instytucji kultury. Sprawdzamy poszczególne gminy

Budżety samorządów powiatu nakielskiego zostały już# przyjęte. W nich zaplanowano wydatki na działalność instytucji kultury. Okazuje się, że w większości gmin dla bibliotek czy centrów kultury zostały przeznaczone wyższe pieniądze.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 2

Tarcze antykryzysowe. Trwa rozliczanie części dofinansowań dla przedsiębiorców

Po wprowadzeniu obostrzeń w ramach walki z pandemią nasz rząd opracował# tarcze antykryzysowe. Obecnie trwa rozliczanie części dofinansowań dla przedsiębiorców, a część z nich może się ubiegać o kolejną pomoc.

(czytaj więcej)
22 stycznia 2022 21

Nie ma domu dla seniorów. Chętni uczestniczą za to w unijnym projekcie

Jak wiadomo, w Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku nie ma już # Dziennego Domu Pobytu Seniora. Powiat nakielski za to realizuje inny projekt, który aktywizuje seniorów. Bierze w nim udział 11 osób.

(czytaj więcej)
22 stycznia 2022 13

Przyjęty budżet skromniejszy niż zakładano. Mało pieniędzy na inwestycje

Rok 2022 pod względem budżetowym w gminie Mrocza będzie zdecydowanie gorszy niż # poprzednie lata. Uchwalono niższy budżet niż w 2021 roku, a w planach jest o wiele mniej wydatków na inwestycje. Zwiększył się za to planowany deficyt, więc konieczna będzie emisja obligacji.

(czytaj więcej)
22 stycznia 2022 3

Konieczna jest poprawa bezpieczeństwa. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone

Odpowiednio doświetlone przejścia dla pieszych to chyba podstawowa metoda zapewnienia # bezpieczeństwa dla mieszkańców, o którą mogą zadbać włodarze poszczególnych gmin. Tym razem nad tym tematem pochyliła się Mrocza, na terenie której już w tym roku doświetlonych zostanie 5 przejść dla pieszych.

(czytaj więcej)
22 stycznia 2022 7

W całym kraju ponad 40 tysięcy zakażeń. Jaka jest sytuacja epidemiczna w powiecie?

W tym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem dramatycznie wzrosła. W sobotę, # 22 stycznia została przekroczona bariera 40 tysięcy zakażeń.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)