Fakty
Wielkanocna wystawa rękodzieła osób niepełnosprawnych. "My też potrafimy”

Dziś (23 marca) w Urzędzie Marszałkowskim trwa doroczna wielkanocna wystawa rękodzieła #osób niepełnosprawnych pod hasłem „My też potrafimy”. Własne stoiska wystawiło 46 instytucji wsparcia i integracji społecznej z całego województwa. Kiermasz potrwa do 13.30 w budynkach urzędu przy Placu Teatralnym 2 i przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu. Zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
(czytaj więcej)Sześć bezpłatnych szkoleń dla KGW. Jedno z nich w Szubinie

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję, skąd pozyskiwać środki na swoje działania, jak przechowywać dokumenty księgowe# – tego, między innymi, mogą dowiedzieć się koła gospodyń wiejskich podczas bezpłatnych szkoleń dotyczących prowadzenia spraw administracyjno-księgowych. Podczas sześciu spotkań w różnych częściach regionu 300 liderek kół pozna tajniki księgowości. Zachęcamy do zapisów.
(czytaj więcej)19. rocznica ustanowienia diecezji bydgoskiej. Uroczysta msza święta

Biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk zaprasza wszystkich kapłanów diecezji wraz z wiernymi #do przeżycia 19. rocznicy ustanowienia diecezji bydgoskiej.
(czytaj więcej)Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie w bydgoskiej Dolinie Śmierci

„Każda wojna zaczyna się̨ w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę̨ do ludzi w imię̨# swoich interesów, wygody, racji, czy w imię̨ Tego, który jest Miłością̨” – mówi Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci.
(czytaj więcej)Projekt trafił pod obrady. Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został# w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.
(czytaj więcej)Odbiurokratyzowanie pracy szkoły. Spotkanie ze związkami zawodowymi

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami trzech central związków zawodowych #zrzeszających nauczycieli w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Głównym tematem rozmów było odbiurokratyzowanie systemu pracy w szkole oraz ocena pracy nauczycieli.
(czytaj więcej)Przybędzie Domów i Klubów Seniora? Nowe wsparcie dla samorządów

Większe dofinansowanie na jednego uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy oraz kolejne Kluby i Domy Senior +# ogłosili podczas briefingu prasowego Minister Marlena Maląg oraz wiceminister Stanisław Szwed w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
(czytaj więcej)Kolejne odwiedziny w zakładzie karnym. Uczniowie poznali dział ochrony

Jak wygląda praca w zakładzie karnym? Kim jest funkcjonariusz Służby Więziennej? Jakie stoją przed nim zadania? #Tym razem "na nasz potulicki teren" zaprosiliśmy ponownie uczniów z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.
(czytaj więcej)Dyplom uznania dla Teresy Giergielewicz. Światowy Dzień Zespołu Downa

Marzec to dla społeczności osób z niepełnosprawnością wyjątkowy miesiąc. #W związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa, Stowarzyszenie Dziecięce Graffiti zorganizowało w Sali Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy uroczystość.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem kolorowe skarpetki

Od kilkunastu lat, 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa #zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Został on ustanowiony w 2005 roku.
(czytaj więcej)Dzisiaj pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Czas pożegnać zimę

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Potrwa ona do# 21 czerwca, czyli pierwszego dnia lata.
(czytaj więcej)Rządowy Program Mieszkania Komunalne. III runda dofinansowań

Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymają środki na stworzenie nowych mieszkań o niskim czynszu #i wysokim standardzie. W rozdysponowanej właśnie transzy do 25 beneficjentów trafi 174,5 mln zł. Dzięki tym środkom zasoby gmin zasili 825 lokali mieszkalnych. W sumie aż 876 mln zł zostało przyznanych dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.
(czytaj więcej)Przybyło osób bezrobotnych. Nowy rok ze wzrostem

2023 rok na rynku pracy rozpoczął się od wzrostu bezrobocia. Zwiększyła się liczba osób bezrobotnych w całym kraju, także w naszym powiecie.
(czytaj więcej)"Człowiek siłą Krajny i Pałuk”. Zaproszenie do udziału w projekcie LGD

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zaprasza mieszkańców powiatu nakielskiego do bezpłatnego# udziału w projekcie „Człowiek siłą Krajny i Pałuk”, w ramach którego w 5 świetlicach wiejskich (lub innych obiektach pełniących funkcje społeczne lub kulturalno-oświatowe) utworzone zostanie lokalne centrum aktywności, tzw. mediateka.
(czytaj więcej)Interwencje pszczelarskie. Nabór wniosków o przyznanie pomocy

Ogłoszenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o naborach wniosków o przyznanie #pomocy w ramach interwencji pszczelarskich.
(czytaj więcej)Funkcjonariuszki na warsztatach. Cykl zajęć dla mam w mundurach

W dniach 2, 9 i 16 marca 2023 roku funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Potulicach uczestniczyły w cyklu zajęć# dla mam organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Warsztaty były prowadzone przez psychologa p. Martę Komorowską.W dniach 2, 9 i 16 marca 2023 roku funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Potulicach uczestniczyły w cyklu zajęć dla mam organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Warsztaty były prowadzone przez psychologa p. Martę Komorowską.
(czytaj więcej)Pomoc dla opuszczających zakłady karne i areszty śledcze. Obszary projektu

Uprzejmie informujemy, iż realizowana jest w latach 2023 – 2025 na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej #w Bydgoszczy pomoc osobom opuszczającym zakłady karne lub areszty śledcze, osadzonym oraz członkom ich rodzin.
(czytaj więcej)"To jest polityka zagłady rolnictwa”. Spotkanie z posłem Kosmą Złotowskim

W ostatnią sobotę w restauracji nakielskiej Cafe Emilia odbyło się otwarte spotkanie #z europosłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Kosmą Złotowskim. Na jaki temat toczyła się dyskusja?
(czytaj więcej)Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)