Dziś mamy 2 czerwca 2026, wtorek, imieniny obchodzą:
12 maja 2026
"Policjant, który mi pomógł". Rusza kolejna edycja konkursu
fot. KPP Nakło
Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego #konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Zgłoszenia kandydatów można nadsyłać do 31 maja.
„Policjant, który mi pomógł”, to ogólnopolski konkurs, którego celem jest wyróżnienie funkcjonariuszy, którzy w sposób szczególny podjęli działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem lub poszkodowanych w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Jeśli uważasz, że znany Ci policjant zasługuje na udział w powyższym konkursie nie czekaj i zgłoś go już dziś. Zgłoszenia nadsyłać można do 31 maja.
Regulamin przewiduje, że zgłoszenia funkcjonariusza może dokonać każda osoba, instytucja lub organizacja. Formularze zgłoszeniowe należy nadsyłać na adres policjantktorymipomogl@policja.gov.pl. lub drogą pocztową na adres: Komenda Główna Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa.
Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle
Dziś, 18 maja, przypada rocznica urodzin# Karola Wojtyły, który przyszedł na świat w 1920 roku w Wadowicach. Późniejszy papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku i odegrał ogromną rolę w historii Polski oraz Kościoła katolickiego.
W ostatnią noc maja na niebie pojawi się #wyjątkowe zjawisko astronomiczne – druga pełnia Księżyca w tym samym miesiącu, znana jako tzw. „Niebieski Księżyc”. Mimo swojej nazwy nie oznacza ona zmiany barwy naszego naturalnego satelity – Księżyc pozostanie srebrzysty jak zwykle. Określenie to odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której w jednym miesiącu kalendarzowym występują dwie pełnie.
W dniach 11–13 maja #br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu zorganizowano tydzień Honorowego Dawstwa Krwi pod hasłem „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc”. Inicjatywa połączyła działania promujące zdrowie, aktywność fizyczną oraz ideę bezinteresownej pomocy potrzebującym.
13 maja 1901 r. urodził się# rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, autor raportów o niemieckich zbrodniach i niezłomny patriota.