Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2014

Na II Zlocie "Bohaterowie Krajny"

fot. Romuald Rosiński

fot. Romuald Rosiński

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy Paula Bielawska, Agnieszka i Łukasz Maciejewscy oraz ich opiekun Romuald Rosiński wzięli aktywny udział w odbytym 12 czerwca #w Górce Klasztornej II Zlocie Młodzieży „Bohaterowie Krajny”.

Mroczę reprezentował także prezes mroteckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Jarosław Odrobiński. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich prezentowali tam przygotowane przez siebie materiały przedstawiające działalność Krajan – bohaterów czynu, myśli i pracy. Pomysłodawcą i organizatorem zlotów jest prof. Michał Kokowski, pochodzący z Piły pracownik Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Krakowie. Ideę Zlotu wyjaśnia następująco: „Chodzi o to, aby we współczesnych czasach, kiedy tyle niepokoju w naszym kraju i kłótni, młodzież mogła znaleźć przykłady takich osób i postaw, które wpłyną na ich styl życia. Chodzi o odnajdywanie drogowskazów, by samemu czerpać siły do godnego życia”.

Uczestnicy poznali bogate życiorysy m.in: Michała Drzymały (polskiego chłopa, który sprzeciwił się administracji pruskiej), Władysława Seydy (łobżeniczanina dwudziestolecia międzywojennego, bardzo zasłużonego działacza na najwyższych szczeblach władzy państwa polskiego), Józefa Reinholza (pierwszego komisarycznego burmistrza Łobżenicy), Wacława Polewczyńskiego (żołnierza wyklętego: prezentacja przygotowana przez uczniów mroteckiego gimnazjum na podstawie źródeł IPN oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego) czy Bolesława Romanowskiego (komandora). Biografie te zostaną dodane do powstającej „Encyklopedii Bohaterów Krajny”.

II Zlot Młodzieży Krajny został zainaugurowany w auli Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Łobżenicy. Później odbył się Bieg Patrolowy „Męczennicy góreccy – dla upamiętnienia księży oraz zakonników zamordowanych przez faszystów niemieckich w 1939 roku.

Dalsza część Zlotu odbywała się na terenie Sanktuarium: prezentacja, odczyty, dyskusja nt. bohaterstwa i przeciwieństwa pojęć: „patriotyzm” - „nacjonalizm”, prowadzona przez Romualda Rosińskiego. Wydarzenie zakończyło się mszą w sanktuarium Matki Bożej Góreckiej - Królowej Krajny oraz wspólnymi śpiewami przy ognisku.

Materiał przesłał: Romuald Rosiński

Oceń artykuł: 24 28

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)