Konkurs Ojczyzny Polszczyzny

fot. SP w Mroczy
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy po raz drugi przystąpili do Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, którego patronem jest #prof. Jan Miodek. Konkurs składa się z III etapów: szkolnego, rejonowego, ogólnopolskiego. Natomiast każdy etap to dwie części: pisemna i ustna.
Nasi uczniowie przystąpili do części pisemnej 19 marca. Po teście, który trwał 90 minut, Szkolna Komisja Konkursu Ojczyzny Polszczyzny spośród 17 piszących wyłoniła 11 osób – kandydatów do dalszych zmagań. Tydzień później, 26 marca, odbyła się część pisemna. Uczestnicy musieli zmierzyć się z… deszczem, tzn. opowiedzieć ciekawą historię, która wydarzyła się podczas deszczu i wpleść w nią powiedzenie, np. Mokry deszczu się nie boi. Po burzy zawsze przychodzi słońce. Leje jak z cebra. Z wielkiej chmury mały deszcz.
Po potyczkach słownych przyszedł czas na werdykt Szkolnej Komisji w składzie: B. Mazur-Spychalska, J. Misterkiewicz-Hamowska, D. Becker, a potem pozostało tylko czekanie na ostateczne potwierdzenie.
Decyzją Rejonowego Koordynatora Konkursu do II etapu, który odbędzie się 8 maja w Bydgoszczy, zakwalifikowali się:
1. Magdalena Kujawa kl. VI d – 41 p.
2. Szymon Spychalski kl. VI c – 39 p.
Natalia Zapora kl. VI a – 39 p.
Paulina Kemnitz kl. VI a – 39 p.
Julia Kaczmarek kl. VI b – 39 p.
3. Marta Lange kl. VI b – 38 p.
Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych etapach.
materiał: Koordynator Szkolny Konkursu Ojczyzny Polszczyzny: Beata Mazur-Spychalska
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)