Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

01 maja 2025

Akcja w szkole. Solidarność z osobami ze spektrum autyzmu

fot. powierzone

fot. powierzone

Na całym świecie # 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 roku przez ONZ. I

Ideą obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu, zaś motywem przewodnim jest kolor niebieski. Nasza szkoła również włączyła się w akcję na znak solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Uczniowie klas I-IV, pracując indywidualnie oraz w grupach, w czasie zajęć lekcyjnych przygotowywali plakaty i prace plastyczne promujące wiedzę i zrozumienie dla osób w spektrum autyzmu.

Najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone w konkursie „Serce dla autyzmu”. Konkurs objęła swoim patronatem Rada Rodziców, która sfinansowała nagrody dla zwycięzców: głośniki GBL, słuchawki bezprzewodowe, pendrive.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Julia Sadzewicz (kl. IV ag),

II miejsce – Jowita Białczyk (kl. I ab),

III miejsce – Natalia Sadzewicz (kl. IV bch), Wyróżnienie – Jagoda Nowicka (kl. IV ag).

Przygotowana została także gazetka szkolna z najważniejszymi informacjami na temat trudności, z jakimi zmagają się osoby autystyczne oraz wystawa prac plastycznych. Nawiązując do idei Niebieskich Igrzysk Fundacji IWRD, czyli do integracji, kształtowania postawy tolerancji, wrażliwości oraz empatii wobec osób z niepełnosprawnością poprzez wspólną aktywność fizyczną – 9 kwietnia odbyły się w szkole międzyklasowe turnieje piłki siatkowej. Były one doskonałą okazją do wzmacniania więzi rówieśniczych i promowania akceptacji osób w spektrum.

Finałem szkolnych obchodów światowego miesiąca wiedzy na temat autyzmu było wykonanie pamiątkowego zdjęcia uczniów, którzy trzymając niebieskie kartki w geście solidarności utworzyli „żywy napis”. Wszystkim uczniom i nauczycielom należy się uznanie za zaangażowanie w te ważne inicjatywy. To ogromna wartość razem tworzyć społeczność pełną zrozumienia i akceptacji.

Koordynatorami działań był pedagog specjalny Agnieszka Góral i psycholog Magdalena Należyty.

materiał: Agnieszka Góral, Magdalena Należyty Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)