Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

31 sierpnia 2013
Dożynki powiatowo-gminno-parafialne

Ziemia dała plony w darze

fot. JZ/KM

fot. JZ/KM

Uroczystość rozpoczęła się ok. godz. 14.30 na placu przy remizie strażackiej, skąd korowód dożynkowy przeszedł do kościoła p.w. św. Mikołaja i WNMP, gdzie nastąpiło poświęcenie # wieńców i chlebów. Następnie dalsza część odbyła się na stadionie miejskim.

Eucharystii przewodniczył proboszcz mroteckiej parafii ks. dziekan Wojciech Cierniak. Uświetniły ją pieśni wykonywane przez mrotecki chór Cecylia. Natomiast na koniec pieśń „Czarna Madonna” wykonał zespół Polonia z Francji. Po zakończeniu mszy św. barwny korowód udał się na stadion miejski. Tam znajdowała się scena, przed którą na balotach słomy reprezentanci poszczególnych sołectw z terenu gminy Mrocza i nie tylko złożyli wieńce dożynkowe i bochenki chleba.

Ważnym momentem było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba wypieczonego z tegorocznej mąki na ręce gospodarzy. Z racji tego, że były to dożynki powiatowo-gminno-parafialne było aż 6 starostów. Powiatowi: Alina Musiał z Broniewa i Tadeusz Ciesielski z Dąbrówki Słupskiej, gminni: Ewa Dzieszka i Jarosław Okonek z Mroczy, a także parafialni: Hanna Płowaś z Krukówka i Michał Wnuk z Mroczy. Nie zabrakło też tradycyjnego podzielenia się chlebem – starosta nakielski, burmistrz Mroczy oraz ks. proboszcz jako gospodarze dzielili go wśród zgromadzonych na mroteckim stadionie.

Na scenie zaprezentował się m.in. zespół polonijny z Francji Polonia Sant–Vallier czy kapela Po Zagonach, a także rodzimy zespół Mroczanki. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – były dmuchawce, trampoliny itp.

Specjalna komisja rozstrzygnęła konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ponownie zwyciężył Samsieczynek.

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

Oceń artykuł: 157 199

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    niebieski, w dniu 01-09-2013 08:32:57 napisał:

    co ma wspólnego katabas z dożynkami chyba tylko Hoks-Pokus?????

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (4)

    zatroskany, w dniu 01-09-2013 12:54:17 napisał:

    składamy dziesięciny czarnym średniowiecze hhhhha

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa hal
Budowa magazynów
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)