Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

fot. pixabay
Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.
W składzie lilaka nie brakuje substancji aktywnych. Są to glikozydy irydoidowe, lignany, kumaryny, flawonoidy, fenolokwasy czy garbniki. Roślina posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Z kwiatów można przyrządzić smaczny syrop, nalewkę czy napar. Syrop z lilaka z pewnością przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lilak posiada fitoncydy antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Syrop z lilaka można przygotować domowym sposobem. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.
Około dwie szklanki kwiatostanów lilaka, 1,5 litra wody, 1 kg cukru i 2 cytryny.
Kwiaty lilaka zbieramy z dala od dróg, w miejscach bez zanieczyszczeń w słoneczny dzień. Kwiaty muszą być dobrze rozwinięte. Zalewamy je zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut. Po wystudzeniu, powstały wywar wkładamy do lodówki na 24 godziny. Następnie odciskamy płyn przez gazę lub drobne sitko. Dodajemy do niego wyciśnięty sok z cytryn i cukier. Gotujemy na wolnym ogniu przez około dwie godziny, często mieszając płyn drewniana łyżką. Gorącym syropem napełniamy wyparzone słoiczki. Dokładnie zakręcamy i stawiamy na wieczku. Po ostudzeniu przechowujemy w chłodnym miejscu.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!