Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

05 lutego 2023

Dofinansowanie opieki nad dziećmi do 3 lat. Do kiedy wnioski?

fot. MFiPR

fot. MFiPR

Zachęcamy gminy z całej Polski do składania wniosków na dofinansowanie opieki nad dziećmi do lat 3. Do wykorzystania jest w sumie #5,5 mld zł. Są to środki europejskie i krajowe, które wspólnie tworzą nową edycję programu Maluch Plus.

Podmioty, które chcą otrzymać wsparcie (głównie samorządy gminne), mogą się o nie ubiegać już od 19 stycznia br. To wielka szansa na stworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci w każdej gminie. Wnioski można składać do 19 lutego br. Następnie Urzędy Wojewódzkie będą miały czas na ich rozpatrzenie i przekazanie informacji do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Do końca kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników naboru.

- Zachęcam do korzystania z programu Maluch+, współfinansowanego z programu FERS 2021-2027. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę – dodaje minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Program, na który przeznaczymy ponad 1 mld euro, łączy w sobie dofinansowanie krajowe ze środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz Krajowego Planu Odbudowy - dodał szef MFiPR.

Wsparcie z FERS i KPO na rozwój sieci opieki nad najmłodszymi dziećmi

Budżet programu Maluch+ na lata 2022-2029 wynosi w sumie 5,5 mld zł. Dzięki temu powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki. Nadrzędnym celem który chcemy osiągnąć jest funkcjonowanie żłobka (lub innej formy opieki) w każdej gminie. Co ważne, w ramach Programu nie jest wymagany żaden wkład własny.

Program zawiera trzy źródła finansowania: budżet państwa, środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Dofinansowanie można będzie przeznaczyć na: utworzenie ale także na funkcjonowanie tych utworzonych miejsc przez kolejne 36 miesięcy.

Program Maluch+ stanowi istotny element wsparcia rodzin w wychowywaniu dzieci. Od 2016 r. powstało w Polsce ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 r. było to zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Obecnie funkcjonuje już ponad 8 tys. instytucji opieki, w których jest blisko 230 tys. miejsc opieki nad maluchami.

Jak złożyć wniosek

Wniosek jest składany wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do dnia 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

Materiał: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    komunista z PiS, w dniu 05-02-2023 09:42:03 napisał:

    dawać Wille+ !!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)