Dziś mamy 14 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 maja 2024

Aktywizacja mieszkańców gmin. Wizyty w Ekomuzeum Doliny Noteci

fot. Stowarzyszenie

fot. Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"

W dniach 13 i 14 maja na terenie Ekomuzeum Doliny Noteci #gościliśmy grupy: z obszaru LGD Borów Tucholskich oraz obszaru LGD Nasza Krajna z Sępólna Krajeńskiego.

Przyjazd grup został zorganizowany w ramach projektu współpracy „Wioski tematyczne sposobem na aktywizację lokalnych społeczności i promocję regionu”. Uczestnicy Study Tour mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzózki „Twórcze Brzózki” a przede wszystkim zobaczyć efekty ich pracy. We wsi można podziwiać drewniane rzeźby oraz powstałe na domach murale inspirowane obrazami Van Gogha.

Kolejnym punktem na mapie Study Tour było Centrum Astronomiczno Kulturalno-Dydaktyczne w Niedźwiadach. Zwiedzający poznali historię powstania obiektu zrewitalizowanego ze środków Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz usłyszeli kilka ciekawostek na temat astronomii.

Po Niedźwiadach przyszedł czas na Szubin i Pensjonat Stary Browar, Starą Spiżarnię – sklep z produktami lokalnymi oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej. Następnie grupa wraz z panią dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej udała się na spacer po Szubinie, wysłuchując krótkiej historii miasta.

Ostatnim elementem wizyt po Ekomuzuem Doliny Noteci były wizyty na Ranczo u Amadeusza i atrakcje związane z miejscem: mini zoo, zabawy jak to kiedyś bywały.

Celem projektu współpracy jest aktywizacja i integracja mieszkańców gmin poprzez upowszechnienie idei tworzenia wsi tematycznych. Partnerzy zakładają, iż efektem projektu na terenie powiatu nakielskiego będzie wypracowanie założeń/koncepcji dla minimum 2 wiosek tematycznych.

Zakończenie realizacji projektu nastąpi w czerwcu 2024 r., a Study Tour były jednym z ostatnich jego elementów.

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia promujące wątek przewodni miejscowości, które zaangażowały się w aktywizację poprzez tworzenie podstaw wioski tematycznej. Jakie to miejscowości? Już niebawem podamy szczegóły.

Dziękujemy przedstawicielom Ekomuzeum Doliny Noteci oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzózki „Twórcze Brzózki” za otwartość i niezastąpioną chęć do współpracy.

Materiał: Joanna Bałdyga / Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)