Dziś mamy 14 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

"Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki w stolicy

fot. powierzone

fot. powierzone

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Pierwszy wyjazd odbył się krótko przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Kolejny wyjazd miał miejsce w piątek 02.06.2023r. Tym razem ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Żeglugi oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle udała się do stolicy.

Zwiedzanie części żydowskiej Warszawy rozpoczęliśmy od wystawy „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków zapaliliśmy znicze pamięci.

Podążając "Traktem pamięci, męczeństwa i walki" odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejsc jak: Umschlagplatz, pomnik Bohaterów Getta oraz Kopiec Mordechaja Anielewicza.

Na koniec naszego pobytu w Warszawie zobaczyliśmy Pomnik Janusza Korczaka, Teatr Żydowski oraz dowiedzieliśmy się o historii proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego, który w trudnych czasach okupacji współpracował z Ireną Sendlerową. Niestety przez zbliżający się szabat nie dane nam było zwiedzić cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

Kolejne wyjazdy zaplanowane są w październiku i grudniu. Tym razem odwiedzimy m.in. wystawę czasową pt. " Wokół nas morze ognia – losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO oraz Synagogę Nożyków.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Ewa Mróz oraz p. Joanna Świderska.

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2023”. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Mróz realizowali zajęcia profilaktyczne.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)