Symboliczna solidarność z chorymi. Duże znaczenie profilaktyki

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W sobotę, 4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, dzień, w którym mogliśmy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi# i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce onkologicznej. To także moment refleksji nad stanem polskiej onkologii.
Ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową żyje obecnie w Polsce 400 tys. osób. Co roku, mimo coraz lepszej terapii, z powodu nowotworu umiera 10 tys. osób, a kolejne tysiące pacjentów dowiadują się o swojej chorobie. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w naszym kraju i w naszym regionie. W Kujawsko-Pomorskiem z tego powodu odchodzi co roku mniej więcej 6 tysięcy kobiet i mężczyzn.
Uznaje się, że wzrost liczby rozpoznawanych nowotworów to m.in. skutek starzenia się populacji.
- W onkologii bardzo ważne są profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian. Dlatego zachęcam do zdrowego trybu życia, do poddawania się badaniom i nielekceważenia pierwszych niepokojących objawów, jeśli te się pojawią – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W naszym regionie mamy do dyspozycji najlepszy w Polsce szpital onkologiczny, regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Od lat jest najlepszą w kraju, wiodącą placówką w dziedzinie leczenia nowotworów, od dawna sytuuje się też na szczycie rankingów wszystkich lecznic w Polsce. Stale się modernizuje, m. in. dzięki środkom samorządu województwa, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Ośrodki narządowe są bowiem przyszłością leczenia onkologicznego.
Prowadzone w CO bezpłatne badania z zakresu profilaktyki onkologicznej dotyczą szyjki macicy (badania cytologiczne), piersi (mammografia), jelita grubego (kolonoskopia) i płuc (niskodawkowa tomografia komputerowa).
Więcej informacji na temat działań profilaktycznych CO na stronie szpitala.
Zobacz też:
• Profilaktyka raka: jedz mądrze, badaj się, ruszaj
• Robot – najdoskonalsze narzędzie w ręku chirurga
• Jesteśmy to winni naszym pacjentom
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Jest 13 kandydatów na urząd prezydenta. Na kogo zagłosujesz? (sonda)
- Wybory prezydenckie już w niedzielę. Weźmiesz udział w głosowaniu? (sonda)
- Pożarnicze zawody w Sitnie. Sukces dziewcząt z OSP Samsieczynek
- Podsumowanie spotkań. Konsultacje z mieszkańcami powiatu
- Niepewna przyszłość szkół . Gmina czeka na decyzje ministra
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 06-02-2023 10:27:55 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!