Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2023

Rozpoczął się długi czerwcowy weekend. Bezpieczna podróż to podstawa!

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Większość z nas udaje się na długi, czerwcowy weekend. Wiązać się to będzie nie tylko z #kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce. Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości i odpowiednim odstępie pomiędzy pojazdami. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

Ograniczenie dla ciężarówek

W okresie długiego czerwcowego weekendu ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązuje w całej Polsce 7 czerwca w godzinach od 18 do 22, a 8 czerwca w godzinach od 8 do 22. 

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Prognozy na długi weekend zapowiadają zmienne warunki pogodowe z opadami deszczu, a nawet burze. Kierowcy tym bardziej muszą zachować ostrożność na drodze, szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach.  Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą. 

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5 litrowa butelka wody waży 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Jeśli przewozimy autem rowery zadbajmy o ich porządne zamocowanie i kontrolujmy to w czasie przerw na odpoczynek. Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę! 

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu.

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli będziemy świadkiem zdarzenia na drodze, wezwijmy odpowiednie służby. Jeżeli zaś stoimy w korku, pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia właśnie dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.  

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. 

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W maju prowadziliśmy akcję informacyjną Droga to nie wysypisko - przez dwa tygodnie pracownicy firm utrzymaniowych porządkowali otoczenie dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zebrali w tym czasie ponad 500 ton śmieci, z czego niespełna 30 proc. odpadów pochodziła z koszy na terenie MOP-ów i parkingów.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Nasz serwis dla kierowców oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Wszystkim podróżującym w długi czerwcowy weekend życzymy szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)