Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

fot. GDDKiA
33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.
Działania polegające na poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to jedno z podstawowych założeń Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej zaplanowanego do realizacji w latach 2021-2024. Sprawdzamy stan realizacji zadań objętych PBID w naszym regionie na sieci dróg krajowych.
Doświetlenia przejść dla pieszych
W ramach rządowego Programu PBID w całym regionie planujemy doświetlić łącznie 620 przejść dla pieszych na drogach krajowych w woj. kujawsko-pomorskim. Są one podzielone na 26 zadań. Dotychczas roboty zostały zakończone na 68 przejściach. Pierwsze w ukończone doświetlenia zostały oddane w maju br. Wszystkie doświetlenia planujemy wykonać do końca 2024 roku.
Efekty tych działań są już widoczne m.in.: na rondzie w Lipnicy, w Brodnicy, Grębocinie, Frydrychowie, Pluskowęsach (DK15), Lubiczu Górnym, Lubiczu Dolnym, Wólce (DK10), Kamieniu Krajeńskim (DK25) a także w Nowem, Przechowie, Górnej Grupie (DK91) oraz w Górsku (DK80). W najbliższym czasie także w Łasinie (DK16), Otłoczynie, Lubieniu Kujawskim, Lubaniu (DK91).
Nowe ciągi pieszo-rowerowe
W ubiegłym roku oddaliśmy łącznie 11 km nowych ciągów pieszo-rowerowych. W ramach PBID powstaną nowe jak choćby na DK67 Szpetal Górny - Włocławek o długości ponad 5 km. W sprawie tego zadania trwają procedury przetargowe na obejmujące projekt i realizację. W tym roku podpisaliśmy też cztery umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla ciągów na: DK15 Elzanowo - Szychowo (1,9 km); DK10 Zielonczyn - Kruszyn (2,6 km); DK10 Zawały (1,6 km); DK10 Lipno (0,5 km) - wraz z doświetleniem 5 przejść. Wykonawcy prowadzą prace zgodnie z harmonogramem.
Natomiast w realizacji znajduje się ciąg pieszo-rowerowy na drodze krajowej nr 25 z Brzozy do Nowej Wsi Wielkiej o długości 6 km. Koszt zadania to ponad 12 mln zł a długość ciągu wynosi 6 km. Aktualne zaawansowanie robót wynosi 30 proc., a finał prac nastąpi pod koniec br.
W sumie w ramach PBID powstanie niemal 18 km nowych ciągów pieszo-rowerowych w regionie.
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej
Rządowy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.
To naturalna kolej rzeczy wynikająca z priorytetu nadanego ochronie pieszych na przejściach wraz ze zmianami ustawowymi, w których od 1 czerwca 2021 r. przyznano pierwszeństwo pieszemu wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię. W związku z czym w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znaczącej liczbie przejść dla pieszych poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie czy budowę azyli.
Źródło: GDDKiA
Galeria
















Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Opel Corsa , w dniu 01-10-2023 09:34:52 napisał:
odpowiedz
Nakielanka , w dniu 01-10-2023 10:03:50 napisał:
odpowiedz
Kwaśniewska , w dniu 01-10-2023 10:04:27 napisał:
odpowiedz
r-ek, w dniu 01-10-2023 11:31:56 napisał:
odpowiedz
Sasiadeczka, w dniu 01-10-2023 17:29:48 napisał:
odpowiedz
Rys, w dniu 01-10-2023 21:42:11 napisał:
odpowiedz
TK, w dniu 02-10-2023 07:33:48 napisał:
odpowiedz
Kierująca, w dniu 04-10-2023 11:15:56 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!