Dziś mamy 6 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2023

Obchody Święta Wojska Polskiego. Złożono okolicznościowe wiązanki

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

15 sierpnia 2023 r. miały miejsce Gminne Obchody Święta Wojska Polskiego #oraz Jubileuszu 630-lecia Parafii pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę jednej z największych bitew w historii Polski – Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Zwycięstwo nad armią bolszewicką pozwoliło powstrzymać rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę oraz zachowanie przez Polskę niedawno odzyskanej niepodległości.

Z tej okazji w miejscach pamięci na terenie naszej Gminy złożone zostały okolicznościowe wiązanki. Kwiaty zostały złożone:

- na Cmentarzu w Orlu  - na grobie uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Aleksego Krakowskiego oraz Bolesława Strosina.

Delegacji samorządu Gminy Mrocza w osobach: Pełniącego Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza - Jarosława Odrobińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy – Łukasza Piotrowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy – Tomasza Krakowskiego towarzyszyła rodzina Bolesława Strosina, tj. wnuk Marek wraz z żoną Mirosławą Strosin,

- na Starym Cmentarzu w Mroczy – na Mogile  Zbiorowej pomordowanych w 1939 r.  na grobie m.in. Burmistrza Miasta - Seweryna Ciążyńskiego,

-na Nowym Cmentarzu w Mroczy -  na grobie 4 nieznanych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych w walkach z hitlerowskim najeźdźcą w styczniu 1945 r.,

- na Nowym Cmentarzu w Mroczy –  na mogile  zbiorowej ofiar zbiorowej egzekucji w okolicach Więcborka  w styczniu 1945 roku.

Na pozostałych miejscach w Mroczy kwiaty składała delegacja : Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza - Jarosław Odrobiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Łukasz Piotrowski oraz Skarbnik Miasta i Gminy Mrocza – Edyta Deja.

Główne uroczystości gminne odbyły się o godz. 12.00 na Placu Wolności przy Obelisku Powstańczym upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich .

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych przez dowódcę uroczystości – Leszka Karkosza nastapiło podniesienie flagi państowej  na maszt podczas hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Poczet flagowy stanowili uczniowe Technikum Mundurowego w Mroczy.

Przybyłych uczestników uroczystości przywitał prowadzący – Marian Wiśniewski – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy.

Po raz pierwszy w obchodach uczestniczyli Żołnierze Wojska Polskiego z terenu gminy Mrocza, w tym żołnierze rezerwy.

Następnie głos zabrał Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza - Jarosław Odrobiński, który przybliżył rys historyczny Święta Wojska Polskiego.

Po przemówieniu miało miejsce złożenie kwiatów pod Obeliskiem Powstańczym upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu wielkopolskim 1918-1919  przez licznie przybyłe delegacje.

Kwiaty składały delegacje:

- Samorządu Gminy Mrocza
- Rady Miejskiej w Mroczy
- W imieniu Posła na Sejm RP Bartosza Kownackiego - Koło Prawo i Sprawiedliwość w Mroczy
- Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. Franciszka Borzycha
- Osiedle „Stare Miasto” w Mroczy
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mroczy
- Technikum Mundurowego w Mroczy
- Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczy
- Koła w Mroczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
- Komisariatu Policji w Mroczy

Wartę przy obelisku pełnili uczniowie Technikum Mundurowego w Mroczy. Poczty sztandarowe wystawili: Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia KMK Kos w  Kosowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Mroczy,  Polski Związek Hodowców Gołębi Sekcja w Mroczy oraz Towarzystwo Św. Wojciecha.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Wolności o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez Biskupa Bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka z okazji Jubileuszu 630 – lecia mroteckiej Parafii. Na początku mszy św. władze samorządowe Gminy Mrocza przywitały Biskupa Bydgoskiego.

Podczas uroczystości organista, dyrygent chóru kościelnego – Bogdan Okoniewski otrzymał z rąk Biskupa medal – Zasłużony dla Diecezji Bydgoskiej.

15 sierpnia obchodzimy także  kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny, nazywane Matki Boskiej Zielnej. Tradycją ludową było przynoszenie płodów rolnych: ziół , owoców i zbóż w podziękowaniu za opiekę w trakcie okresu żniw. Podczas mszy św. nastąpiło poświęcenie przyniesionych ziół i kwiatów.

Na zakończenie mszy św. przedstawiciele Samorządu Gminy Mrocza złożyli życzenia i gratulacje na ręce Biskupa Bydgoskiego oraz Proboszcza Parafii.

Po mszy św. w ogrodzie przy Plebanii  odbyła się Agapa z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. Czas umilał występ  ks. Andrzeja Januchowskiego  z zespołem „Metanoia“ z Gniezna.

Wszystkim delegacjom, żołnierzom, pocztom sztandarowym, uczniom Technikum Mundurowego w Mroczy,  Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie uroczystości składamy serdeczne podziękowania.

Materiał: Joanna Murawiec / UMiG Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)