Niezwykła lekcja w ramach projektu. Spotkanie z historią

fot. UMiG Mrocza
Dnia 27.04.2023 r. uczniowie z NSP w Kosowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym# wydarzeniu Projektu pt. „Powrót do powstańczych korzeni oraz zbrodni pomorskiej 1939 Słupówko k. Mroczy – kontynuacja”.
Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Pamiętamy. Zbrodnia Pomorska 1939”. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Tym razem miejscem spotkania z historią była szkoła w Kosowie. W okres Powstania Wielkopolskiego również obejmujący nasze miejscowości, związany z umundurowaniem, wyposażeniem indywidualnym Powstańca oraz uzbrojeniem tym razem wprowadzili nas zaproszeni goście w osobach Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr. Michał Krzyżaniak oraz Tomasz Lange Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Obydwaj Panowie uczestniczyli aktywnie w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniu 5 stycznia 2009r, kiedy to m.in. na Placu Wolności w Mroczy odsłonięty został Obelisk wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Należy przyznać, iż uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu-prezentacji, następnie mieli okazję zapoznać się osobiście z prezentowanymi eksponatami, jak również dotknąć i ubrać te elementy.
Na zakończenie padło z ich strony mnóstwo pytań do gości. Myślę, iż taka forma „żywej” lekcji historii pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zarazem nauczycieli. Przed nami kolejne przedsięwzięcie, po wakacjach wyjazd w miejsce rozstrzelania mieszkańców Mroczy i okolic w lesie w Słupówku na przełomie września i października 1939 w ramach Zbrodni Pomorskiej. Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.
Materiał: Koordynator Projektu – nauczyciel Jarosław Odrobiński /mjr rez./.
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)