Nie w tej kadencji. Co dalej z Zespołem Szkół Technicznych?

fot. archiwum
Od kilku lat mówi się o konieczności uporządkowania kwestii szkół ponadpodstawowych na terenie# gminy Kcynia. Organem prowadzącym jest gmina, a powinien zgodnie z zakresem swych działań być powiat. Pewne ruchy były już wykonane w 2020 roku, a jak ta sprawa przedstawia się dzisiaj?
W gminie Kcynia działa szkoła ponadpodstawowa - Zespół Szkół Technicznych. Zgodnie z prawem, szkoły ponadpodstawowe są prowadzone przez powiaty. Jednak ustawa Prawo oświatowe dopuszcza możliwość prowadzenia takich placówek przez gminy. Tak jest w przypadku ZST od 2006 roku. Z roku na rok wydatki na oświatę rosną. Dlatego też, w 2019 roku władze gminy Kcynia zdecydowały o tym, że nie chcą już być organem prowadzącym ZST, licząc na to, że niejako z automatu szkołę przejmie zgodnie z prawem powiat. Rada powiatu co prawda podjęła uchwałę intencyjną odnośnie możliwego przejęcia szkoły, ale nie miało to żadnych skutków prawnych i sprawa stanęła. Szkołę nadal prowadziła i prowadzi gmina Kcynia. Jednak w ubiegłym miesiącu temat powrócił. Sprawa potencjalnego przejęcia szkół w Kcyni przez powiat została poruszona zarówno na sesji rady powiatu jak i na sesji rady miejskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni zaproponował, żeby zorganizować spotkanie w sprawie dofinansowania z budżetu powiatu działalności szkół ponadpodstawowych. – Jest to zadanie powiatu, ale chcielibyśmy żeby takie dofinansowanie ze strony powiatu zostało z gminą uzgodnione, bądź żeby nastąpiło przejęcie tych szkół. To nie jest sprawa rady powiatu, tylko to są kompetencje zarządu i burmistrza. My jako rada się o to upomnieliśmy i chcemy, żeby ta jedyna gmina w województwie, a może i w całej Polsce wróciła również na właściwe tory. My jesteśmy częścią tego powiatu i też te sprawy trzeba do końca rozwiązać, nie czekać na kolejną kadencję, że ktoś za nas to załatwi – stwierdził przewodniczący Jan Kurant.
„Musimy się dobrze nad tym zastanowić”
Z kolei dzień wcześniej, z tematem zapoznali się radni powiatowi. Starosta poinformował, że nad kwestią przejęcia czy też dofinansowania ZST debatowano na zebraniu Zarządu Powiatu. – Zarząd Powiatu jednogłośnie postanowił, że w trwającej kadencji nie zaproponuje Radzie Powiatu projektu przejęcia do prowadzenia od Gminy Kcynia zespołu szkół – odczytał oświadczenie starosta Tadeusz Sobol. Padła więc jasna deklaracja, że w ciągu półtora roku ZST nie trafi pod skrzydła powiatu. Jakie będą dalsze losy szkoły będzie zależało od nowych władz powiatowych i gminnych. – Kończy się kadencja, rzeczywiście trudno jest wprowadzać nową radę w problemy, być może i czasem finansowe – stwierdził radny powiatowy Ryszard Bagnerowski, który poprosił starostę o to, aby ten uargumentował stanowisko zarządu. A jest ono racjonalne. – Niż demograficzny, który w tym roku dotknie od września szkoły podstawowe i to w znacznym stopniu. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe to jeszcze tak źle z naborem nie powinno być. Przyszły rok już będzie bardzo trudny na przejęcie tej szkoły. Jak się okaże, że za rok za dwa nie będzie naboru to my będziemy winni żeśmy zlikwidowali szkoły w Kcyni. Chcę po prostu tego uniknąć. Musimy się dobrze nad tym zastanowić. Zobaczymy jakie będą nabory i wtedy podjąć stosowną w tym zakresie decyzję – zapowiedział starosta Sobol.
Źrodło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
lol, w dniu 08-07-2023 13:46:55 napisał:
odpowiedz
Janlikwidator, w dniu 08-07-2023 21:46:01 napisał:
odpowiedz
Kolo, w dniu 09-07-2023 06:08:34 napisał:
odpowiedz
lis, w dniu 10-07-2023 05:37:16 napisał:
odpowiedz
Rodzic , w dniu 17-07-2023 18:27:24 napisał:
odpowiedz
Stary belfer , w dniu 17-07-2023 19:17:37 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 18-07-2023 13:11:57 napisał:
odpowiedz
Aaaaa, w dniu 18-07-2023 20:01:53 napisał:
odpowiedz
Rodzice, w dniu 18-07-2023 20:03:50 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!