Mieszkańcy marzą o kąpielisku. Które jezioro wybierze gmina?

fot. pow.
Mamy już schyłek lata, a co za tym idzie część mieszkańców Mroczy# po raz kolejny zaczęła się zastanawiać nad kwestią utworzenia kąpieliska z prawdziwego zdarzenia. W poprzednich latach w tym zakresie nie poczyniono większych starań. Niemniej jednak w kwietniu odbyły się wybory samorządowe, a wraz z nimi poznaliśmy nowego burmistrza i radę miejską. Jakie spojrzenie na ten temat aktualnie posiada gmina?
Wody powierzchniowe zajmują znaczną część powierzchni gminy Mrocza – Jest to ok. 501 ha, czyli 3.3% jej całkowitej powierzchni. Na tą liczbę składa się sporo jezior, a najpopularniejsze z nich znajdują się oczywiście w Mroczy, Rościminie i Witosławiu. Mimo to w gminie brakuje jakiegokolwiek kąpieliska. Wraz z nadejściem lata wśród lokalnej społeczności ponownie powróciła dyskusja dotycząca utworzenia kąpieliska. – Ostatnia impreza w Witosławiu – w tamtejszym parku znajdującym się nad jeziorem – pokazała, że ludzie po prostu lgną do tego typu miejsc. Mimo braku strzeżonego miejsca do kąpieli, przybyłe na imprezę osoby korzystały z jeziora. Zastanawia mnie, dlaczego w tak pięknym miejscu nie utworzona została plaża i nie powstało kąpielisko? Niedaleko jest jeszcze Rościmin i tam również mamy ogromny potencjał do utworzenia kąpieliska z prawdziwego zdarzenia – takiego, że nawet te po drugiej stronie powiatu, w Wąsoszu (gm. Szubin) – się przy nim schowa! Kiedyś też czytałem o Jeziorze Hetmańskim w Mroczy, jednakże to jest chyba najbardziej zaniedbane miejsce z tych wszystkich, które wymieniłem, a co za tym idzie – pewnie wymagałoby olbrzymich nakładów finansowych. Tak czy siak, realia są takie, że gmina Mrocza ma wybór – i to całkiem spory. Wystarczy wybrać jedno miejsce i w nie zainwestować w taki sposób, by stanowiło ono wizytówkę całej gminy i nie lada atrakcję turystyczną. Przecież gdyby w Mroczy było strzeżone kąpielisko, to zjeżdżałoby się do nas całe Nakło i inne pobliskie miejscowości. Taka moja sugestia, ale jestem ciekawy, co na ten temat myśli pan burmistrz – powiedział nam pan Wiesław z Mroczy.
Nie będzie rekultywacji mroteckiego Jeziora Hetmańskiego
W Mroczy niestety nie ma zbyt wielu atrakcji, dlatego też w poprzednich kadencjach – praktycznie każdego roku przewijał się temat potencjalnej rekultywacji Jeziora Hetmańskiego w Mroczy, a jednym z głównych inicjatorów takiej idei był ówczesny radny Jarosław Odrobiński.
Jezioro Hetmańskie to z pewnością miejsce sentymentalne dla wielu osób – miejsce, z którego przed laty mieszkańcy ochoczo korzystali i z pewnością mają z tym miejscem wiele pięknych wspomnień, ale w ostatnim czasie zostało ono mocno zaniedbane Kiedyś funkcjonował tam dość popularny kiosk, a cały teren był oświetlony i ogrodzony. Do dyspozycji było też kilkadziesiąt kajaków, a nad samym miejscem czuwał dozorca, jednakże z czasem wszystko ucichło, a miejsce to odeszło w zapomnienie.
Aktualnie jedyny użytek z tego miejsca mają miłośnicy wędkarstwa. Panująca tam cisza i spokój powodują, że jest to dosłownie lokalny raj dla tej grupy pasjonatów. Wszystko zanosi się na to, że tak już pozostanie, bo co prawda gmina zamierza inwestować w tereny znajdujące się nad miejscowymi jeziorami, ale nie w tym konkretnym miejscu.
Tak więc skoro nie jezioro, to jakie miejsce w Mroczy może stać się rekreacyjną wizytówką tego miasteczka? – Mamy w planach przebudowę parku przy ul. Łąkowej i myślę, że ta część wypoczynkowa zostanie mieszkańcom w pewnym stopniu zapewniona za sprawą tej inwestycji. Część rekreacyjna to nie musi być przecież koniecznie jezioro, które tak naprawdę służy mieszkańcom tylko i wyłącznie w okresie letnim. Jeśli chodzi o park, to będzie to obszar, z którego korzystać można niezależnie od panującej pory roku – przekazał burmistrz Mroczy Jarosław Okonek.
Priorytetem jest Rościmin
W tej sytuacji gmina Mrocza miała do wyboru dwie realne opcje – Rościmin oraz Witosław. Ostatecznie padło jednak na Rościmin i to głównie ze względów na plany rozbudowy tamtejszej stanicy wodnej przez Kujawsko-Pomorską Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego. O planach inwestycyjnych w tym zakresie pisaliśmy już na łamach GR Powiat kilkukrotnie, dlatego też tym razem skupimy się wyłącznie na kwestii dotyczącej utworzenia kąpieliska z prawdziwego zdarzenia.
Dlatego też gmina Mrocza poczyniła już pewne kroki, które są de facto pierwszym krokiem do tego, by w przyszłości w Rościminie utworzone zostało strzeżone kąpielisko. – Zamierzamy w pierwszej kolejności zagospodarować teren nad jeziorem w Rościminie. Chcemy nasze zamierzenia zrealizować w najbardziej racjonalny sposób i skupić się na części plażowej i kąpieliskowej w tej miejscowość, a pojawiły się możliwości przyznania na ten szeroko pojęty cel środków finansowych z ZIT-u (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) – przyznał burmistrz Okonek. – Jeśli chodzi natomiast o strzeżone kąpielisko, to nie wybiegam tak daleko w przyszłość. Teraz skupimy się na zagospodarowaniu plaży w Rościminie i całej tej części wypoczynkowej. Powtarzam to zawsze, że wszystko zależy od tego, jakimi będziemy dysponowali w przyszłości pieniędzmi jako gmina. Dlatego też nie będę w temacie utworzenia strzeżonego kąpieliska niczego szacował – ani tym bardziej obiecywał, bo na ten moment jest to bardzo odległa inwestycja – dodał mrotecki włodarz.
Jak więc widać, jeśli w przyszłości w ogóle powstanie jakiekolwiek strzeżone kąpielisko, to najpewniej w Rościminie, bowiem to właśnie tam w pierwszej kolejności gmina Mrocza zamierza inwestować – obecnie w zakresie zagospodarowania plaży i części wypoczynkowej.
Źródło:
z dnia 02.08.2024 r.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 23-08-2024 16:09:12 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka , w dniu 23-08-2024 18:12:59 napisał:
odpowiedz
Roscimin , w dniu 23-08-2024 18:17:20 napisał:
odpowiedz
Świadoma, w dniu 24-08-2024 09:14:42 napisał:
odpowiedz
Lokals, w dniu 24-08-2024 18:50:17 napisał:
odpowiedz
Takaja, w dniu 24-08-2024 19:07:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!