Marek McCarron Motyka w Nakle Koncert już w najbliższy piątek

fot. pow.
Marek McCarron Motyka jest bez wątpienia jednym z najbardziej# oryginalnych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski, przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.
Artysta gra na wyjątkowej stalowej gitarze rezofonicznej z początków XX wieku stylami fingerpicking i bootleneck rodem z delty Mississippi, będąc jednym z niewielu gitarzystów posługujących się tymi technikami. Marek Motyka mając 14 lat kupił pierwszą gitarę i jako młody człowiek wyjechał z Polski i utrzymywał się z grania na ulicy do 27 roku życia podróżując po całej Europie i ucząc się muzycznego warsztatu.
W roku 1999 powrócił do kraju z muzycznej wędrówki z jasno obraną artystyczną drogą. W 2007 roku wystąpił po raz pierwszy na największym na świecie halowym festiwalu bluesowym Rawa Blues Festival w katowickim Spodku. Kolejnym krokiem jest wydana rok później pierwsza płyta „Makaron po śląsku", która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym na Górnym Śląsku.
Konsekwencją jej wydania stało się ponowne zaproszenie w roku 2008 na dużą scenę Rawy Blues Festival i najważniejsze festiwale bluesowe w całej Polsce. W 2009 roku Marek Motyka uhonorowany został zaszczytną nagrodą prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2009".
W tym okresie TVP Telewizja Katowice zrealizowała trzy reportaże o życiu i artystycznej drodze Artysty. Rok 2012 przyniósł osobiste zaproszenie Jurka Owsiaka na Woodstock Festiwal.
W 2022 roku płyta "Burns" zajęła 2 miejsce w ankiecie BLUES TOP 2021 czytelników czasopisma "Twój Blues" w kategorii "Płyta Roku", Marek Motyka został "Wokalistą Roku" a zespół zajął miejsce 5 w kategorii "Zespół Roku".
Najbliższy koncert w Nakle, już 30 września 2022 r. w Cafe Emilia.
https://www.facebook.com/MarekMakaronMotyka
Materiał: Cafe Emila Nakło
Czytaj również
- Polowanie zbiorowe z udziałem cudzoziemców. W jakich wsiach?
- Nakielska Halowa Liga Piłki Nożnej. Trzecie spotkanie
- "Smaki Krajny i Pałuk". Finał konkursu już jutro
- Rozważania Adwentowe. Nieszpory z homilią ks. Igora Wichrowskiego
- Zjedzie blisko 40 wystawców. Do jarmarku pozostało już tylko dziesięć dni
Dodaj komentarz
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Kasia, w dniu 26-09-2022 14:03:56 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!